stastny-pes.jpg

Stať sa vlastníkom šteňaťa je tak vzrušujúce. Šteniatka sú roztomilé a zábavné ich roztopašným spôsobom, a hlavne, sú to najlepší kamaráti. Šteniatko nám poskytuje veľa zábavy a potešenia, ale aj veľký záväzok.

Spýtali sme sa dlhoročnej chovateľky Kataríny Warenovej na tipy o tom, ako najlepšie udržiavať miláčikov šťastných a zdravých a toto sú jej typy:

1. Zdravá výživa

Rovnako ako ľudia, potrebuje šteňa pre svoj optimálny rozvoj vyváženú stravu. Ako základ odporúčam kvalitné komerčné krmivo pre psov. Ďalej kosti, tie sú skvelé pre zuby a ďasná, ale musia byť vždy surové a varené.

2. Duševné zdravie

Zdravý pes je ten, ktorý dostáva dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Pes má rád keď má čo robiť. Tréning je skvelý spôsob, ako si šteňatá precvičia mozog. Uistite sa preto, že psíkovi poskytujete dostatok bezpečných hračiek na hranie.

Pes, ktorý má základný výcvik poslušnosti, je nádherný pes. Je to oveľa jednoduchšie vycvičiť šteňa ako dospelého psa. Výcvik môže začať od chvíle, kedy si prinesiete domov svojho kamoša.

Urobte radosť aj sebe a zapíšte sa do tried školenia šteniat na klinike svojho veterinára, alebo školiaceho strediska vo vašom okolí. Tu sa šteňa naučí stýkať sa s ostatnými psami a dozviete sa veľa o starostlivosti o psov.

3. Úprava srsti

Všetci psi vyžadujú určitú starostlivosť, veľa však bude záležať na konkrétnom plemene. Doba starostlivosti o jeho srsť je kvalitný čas strávený s vaším psom. Začnite s tým však už od malička. Naučiť šteniatko na česanie srsti treba už od malička. Uistite sa, že po česaní mu skontrolujete a vyčistíte aj uši .

Pazúriky – nechty psov stále rastú, a ak si ich pes pravidelne nebrúsi o chodník, budú pravdepodobne potrebovať ostrihať. Opäť tak môžete urobiť vy sami, alebo s ním zájsť do salóna pre psov.

4. Zuby

Pravidelnú pozornosť je potrebné venovať starostlivosti o chrup. Ochorenie ďasien je veľmi časté aj u psov. Tvrdé suché jedlo by malo byť súčasťou potravy vášho psa. Pomôže mu to vyčistiť si zuby. Takto môžete tiež naučiť psa, aby si zuby pravidelne brúsil. Opäť je najlepšie  začať od malého šteňaťa.

5. Cvičenie

Všetci psi potrebujú pohyb, a rovnako ako ľudia môžu mať nadváhu, ak ho nemajú dostatok. Môžu sa tiež stať unudené a deštruktívne. Na druhej strane je dôležité, aby sme nadmerne necvičili šteňatá pretože ich kosti a kĺby sú stále vo vývoji. Snažme sa vyhnúť behu a skákaniu, keď sú ešte malé.

6. Očkovanie a odčervenie

Je dôležité, aby vaše šteňa dostávalo sériu očkovaní a odčervení pravidelne. Okrem toho, návšteva veterinára je tiež užitočná pre vás, na prerokovanie akejkoľvek obavy o zdravie psíka. Popri tom sa môžete opýtať sa na veci ako sú blchy, diéta, školenia atď.

7. Láska

A samozrejme, hlavne odporúčam LÁSKU – veľa a veľa! Dávajte svojim psíkom veľa lásky, objatí a hladkania. Láska je skvelá nielen pre vášho psa, ale je dobrá aj pre vás!