strihanie-psov.jpg

V poslednej dobe už ani nenájdete na Slovensku mesto, v ktorom by chýbal salón pre psov, kde vám dajú do parády vašich miláčikov. Služby v takýchto salónoch sú veľmi potrebné, pretože okrem toho, že ponúkajú široký sortiment tovaru pre psov a starostlivosť o srsť, poskytujú aj rôzne odborné rady.

V tejto branži platí, že najlepšia škola je prax a len strihač, ktorý má za sebou desiatky až stovky ostrihaných, či inak upravených psíkov, sa môže považovať za profesionála. Samozrejme len za predpokladu, že ho práca baví a má ku zvieratám pozitívny vzťah.

Správny kurz – dobrý základ

Otvoriť si salón pre psov a podnikať v tejto oblasti môže vlastne každý. Stačí mať počiatočný kapitál, poriadnu guráž a prax v strihaní, najlepšie psíkov. Ak to posledné chýba, na Slovensku sú dostupné aj kurzy strihania psov. Veterinárne vzdelanie je skôr výhodou ako podmienkou. Záujemcov na kurzoch zaškolia teoretickými znalosťami a základnou zručnosťou. Naučia ich ako držať nožnice, hrebeň, kefu, správne kúpať a hlavne vyfénovať psa. Naučia ho ako strihať nožnicami a ako strojčekom, trimovať a veľa ďalších vecí. Najpodstatnejšia je však ukážka a výučba strihov. Dobrý kurz by mal byť zameraný na výstavnú úpravu plemena, pretože to je pre strihača základ. Súčasťou tejto úpravy je používanie kvalitnej kozmetiky na to určenej. Od nej sa vyvíja aj nevýstavná úprava.

Nie vždy je však výsledok úplne perfektný: „Aj strihač, ktorý má za sebou dlhoročnú prax a kopec skúseností a je vo svojej podstate odborník, môže byť v istej chvíli indisponovaný a nemusí sa mu zrovna vydariť strih na 100%. A živná pôda pre neprajníkov a „prispievačov“ do rôznych fór, ktorí nerozumejú slovu fórum, ale mýlia si ho so slovom „klebetník“, je na svete.“ vysvetľuje Sylvia Tomančíková.

„Absolvent kurzu získa potvrdenie o absolvovaní kurzu podľa toho na čo sa prihlási. Buď teoretická časť, alebo praktická časť, alebo oboje.“, hovorí inštruktorka kurzu strihania psíkov Jaroslava Fekiačová. Kurzy sú akýmsi odrazovým mostíkom a ak sa to niekto naučí v základoch zle, ďaleko sa neodrazí. Preto je veľmi, ale naozaj veľmi dôležité, kto na kurzoch učí.

Určite nie je jednoduché nájsť správneho učiteľa, preto vám o jeho kompetencii veľa napovedia napríklad jeho úspechy na strihačských súťažiach. Znamená to, že okrem teoretických poznatkov a praktických zručností je minimálne chovateľom určitého plemena, na ktorého je „macher“.

„Spravidla všetci dobrí groomeri si odchodili výstavy a súťaže v úprave psov. A keď sa im podarí dobré umiestnenie na jednom či druhom, tak to je najlepšia vizitka strihača.“, potvrdzuje Jaroslava Fekiačová. Najlepšie však je, keď ovláda všetky, respektíve čo najviac druhov rás, čo sú však roky tvrdej driny.

„Dobrý učiteľ by mal byť istým spôsobom tak trochu aj psychológ – hodí sa to pri ľuďoch aj pri psíkoch. Mal by mať veľa trpezlivosti a pochopenia a hlavne by nikdy nemal zabúdať na svoje začiatky. Roky praxe a skúseností a kvantum poznatkov o psíkoch z rôznych oblastí (ale nie len z kníh, ale aj z vlastných skúseností), to je pre dobrého učiteľa zlatý fond.“, hovorí inštruktorka kurzu strihania psíkov Sylvia Tomančíková.

Bez trpezlivosti to nejde

Ak sa niekto rozhodne venovať tejto náročnej činnosti, mal by si uvedomiť, že ho čaká dlhá a ťažká cesta.

„Nikto sa nenaučí strihať z večera do rána. Treba chodiť na kurzy s kvalitnými inštruktormi a treba na sebe tvrdo pracovať“, zdôrazňuje Jaroslava Fekiačová. Chce to hodiny a hodiny strihania a to množstva psíkov, rôznych druhov a rás. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti, pričom nesmie chýbať vzťah ku zvieratám a potrebný cit. A to všetko ešte pred založením samotného salónu pre psov. Veľa dobrých strihačov sa vyučilo práve ako pomocníci v salónoch, alebo si svoju zručnosť „natrénovali“ na psíkoch svojich známych, či v útulkoch. Čím viac práce má strihač za sebou, tým je skúsenejší a istejší.

Učiť sa musí aj učiteľ

Nie vždy je však výsledok úplne perfektný: „Aj strihač, ktorý má za sebou dlhoročnú prax a kopec skúseností a je vo svojej podstate odborník, môže byť v istej chvíli indisponovaný a nemusí sa mu zrovna vydariť strih na 100%. A živná pôda pre neprajníkov a „prispievačov“ do rôznych fór, ktorí nerozumejú slovu fórum, ale mýlia si ho so slovom „klebetník“, je na svete.“ vysvetľuje Sylvia Tomančíková.

Aj u nás vznikla Asociácia strihačov psov Slovenska, ktorej cieľom je profesionalizovať  u verejnosti povolanie „strihač psov“. Jedinou podmienkou prijatia je 2 ročná prax v úprave psov.

O výhodách členstva v asociácii nám porozprávala jej členka Jaroslava Fekiačová: „Pre mňa má členstvo pomerne veľa výhod. V prvom rade mám ako členka zvýhodnené ceny zápisného na kurzy, ďalej mám nárok na zaujímavé zľavy od partnerov Asociácie. Ďalšia zaujímavosť je prezentovanie členov na webstránke – výhoda hlavne pre tých čo nemajú vlastnú stránku.“. Okrem toho asociácia kontroluje práce strihačov a dodržiavanie ich všeobecných obchodných podmienok. Nie všetci inštruktori kurzov však sú jej členmi.

„Zatiaľ nie som členkou tejto asociácie. Či členom budem alebo nebudem, pre mňa ani mojich žiakov sa nič podstatné nemení. Prvý kurz, ktorý asociácia organizuje propagujem na svojej stránke a asociáciu dávam účastníkom kurzu do pozornosti, avšak oni môžu aj tak poväčšine byť iba čakateľmi na členstvo, nakoľko asociácia má podmienku 2 ročnej praxe“, hovorí Sylvia Tomančíková. Či už s členstvom, alebo bez, aj tí najlepší z najlepších by sa mali stále učiť a zdokonaľovať.

„Asociácia vyberá a aj v budúcnosti bude vyberať len kvalitných inštruktorov zo Slovenska a zahraničia.“ upresňuje Jaroslava Fekiačová. Všetkým tým, ktorí sa chcú stať práve „neľudskými kaderníkmi“ Sylvia Tomančíková, na základe svojich skúseností, odporúča:

„Vzdelávať sa celý život, nebrániť sa rôznym školeniam, akciám, zúčastniť sa grooming show, navštevovať semináre aj kurzy, ktoré usporadúva asociácia u nás, ale ak je možnosť aj v zahraničí. Ani ja, aj keď robím kurzy, sa nebránim takýmto rôznym akciám. Človek sa naozaj všade niečo dozvie a stretne stále s niečím novým. Byť dobrým strihačom je do istej miery umením.“

Lenka Mesárošová