pes-lopta.jpg

Ak ste majiteľom psíka a tému o vodcovstve by ste skôr čakali v ponuke manažérskych kurzov než na stránke o psoch, ste to práve vy, koho by mohli tieto riadky inšpirovať.

Podľa mojich doterajších skúseností sa majitelia psíkov dajú rozdeliť do dvoch základných skupín: milovníci a otroci svojich zvieracích spoločníkov (neustále zápasia s nejakým problémom v správaní svojho zlatka) a vodcovia svoriek (majitelia, ktorí sú prirodzenými autoritami pre svojho psíka a život so psíkom ich napĺňa, obohacuje a spoločne relaxujú).

Zn. Hľadám tréning pre svojho pána, pretože mi vôbec nerozumie

Ak ste sa našli v prvej skupine a ste buď čerstvým majiteľom šteniatka alebo máte doma drzého tínedžera či neposlušného dospelého psíka a už nejaký čas rozmýšľate o výcviku pre svojho psíka, rozmýšľate správne. Váš psík by určite mal absolovať výcvik, či už individuálny, alebo skupinový. Je to dobrá investícia do budúcnosti. Vo vašom okolí určite nájdete dosť profesionálov, ktorí sa vo veci vyznajú.

Avšak hľadajte cvičiteľa, ktorý bude zároveň trénovať a viesť aj vás. Ak nie ste prirodzeným vodcom svorky, musí z vás vodcu spraviť. Inak bude celý výcvik len jednorazovou zábavou, a nie dobrým základom pre vaše spolunažívanie so psíkom. Po absolvovaní takého tréningu musíte byť schopný vychovávať, cvičiť, trénovať a viesť životom svojho psíka vy sám spolu s vašou rodinou.

Už ako keby som počula váš komentár: Aký vodca? Prečo vodca? Čo je to za nezmysel!

Prečo má mať domácnosť vodcu?

Dávnymi predkami dnešného psa boli vlci. Keď vlčia svorka v prírode stratí vodcu, hrozí jej rozpadnutie a jej členom smrť. Nikto nezorganizuje zaobstaranie potravy, vznikne anarchia a boje o pozíciu. Ak svorka má vodcu, ale ten nemá potrebné duševné kvality, prevahu a rešpekt všetkých členov, vznikne anarchia a boje ambicióznych samcov o prebratie vládnutia. Opäť jej hrozí zánik a jej členom smrť, kým sa nenájde schopný šéf, ktorý sa postará o poriadok, disciplínu, následne i úspešný lov, teda potravu. Pes je zviera svorkového typu. Ak má váš pes pocit, že v rodine nemá nad sebou vodcu, ktorý sa oň postará, pud sebazáchovy mu velí prebrať velenie v rodine, aj keď na to nemá schopnosti a možnosti.

Ako sa to prejaví? Jednoducho vám začne veliť – nárokovať si vašu pozornosť, váš gauč a posteľ, kradnúť jedlo, vrhne sa na vaše návštevy pri ich príchode, vybehne z bránky pred vami, vojde do dverí pred vami, bude na vás a na ostatných skákať a vítať ich (či obťažovať), mnohí si začnú značkovať teritórium, čiže ocikávať váš byt a predmety v ňom – ak sa vám niečo z toho doma deje, vašej rodine velí váš pes. Ak vás to rozčuľuje, zabráňte mu v tom! Ukážte mu, kto je vodcom svorky vo vašej domácnosti a on vás bude poslúchať a rešpektovať.

Ako sa chová vodca?

Vodca svorky určuje pravidlá. Tak, ako ich určuje váš šéf v práci, vy svojim deťom, učiteľky svojim žiakom. Manažujte a veďte svoju svorku a svojho psíka v nej, inak jej hrozí anarchia a vám infarkt. Psík vám nebude diktovať, kedy dostane jedlo, kedy pôjde na vychádzku, nebude sa vám tlačiť do postele proti vašej vôli, vítať prvý vaše návštevy, nebude žobrať pri stole alebo kradnúť jedlo, nebude obťažovať iné zvieratá vo vašej domácnosti či pri návšteve u veterinára a ocikávať priestory bytu. To všetko riadite vy a on vás za to bude rešpektovať, poslúchať a milovať.

Ako sa stať vodcom?

Určite presne viete, akého šéfa by ste chceli mať: spravodlivého, pokojného, rozvážneho, rozhodného, vždy by si mal nájsť čas pre vás, mal by vám vedieť pomôcť, keď si vy neviete rady, mal by vás vždy vedieť oceniť a odmeniť. Malo by sa vám pod jeho vedením dobre pracovať a mali by ste sa tešiť do práce. Tak takého vodcu by si želal váš psík, keby vám to vedel povedať. Buďte vždy pokojný, keď so psíkom pracujete, odmeňte ho za dobré správanie, vymedzte mu pravidlá v domácnosti a vždy ich dodržujte nielen vy, ale všetci členovia rodiny, vrátane detí či starých rodičov.

Buďte trpezlivý, keď ho niečo učíte, nikdy nepodľahnite hnevu, či panike. Pomôžte mu pri učení uspieť, pomôžte mu v každej situácii, keď je nerozhodný a nevie si poradiť sám (menej sebavedomé alebo submisívne psíky často potrebujú povel tam, kde vyrovnané psíky konajú intuitívne a situáciu zvládnu správne bez pomoci majiteľa). Váš psík musí zistiť, že vám môže dôverovať a môže sa na vás spoľahnúť. Bude vás úplne prirodzene poslúchať a zbožňovať.

Ak ste výcvik už absolvovali a nie všetko funguje tak, ako má, nestrácajte trpezlivosť, dá sa to riešiť. Chyba nebude v psíkovi – zamyslieť sa treba nad sebou: nad svojím správaním, spôsobom komunikácie so psíkom, či skrátka nie je chyba “vo vysielači”. Netrpezlivosť, rozladenosť, absencia dôvery, rešpektu alebo žiaden vzťah ku psíkovi, používanie nesprávnych techník pri cvičení, to všetko môže spôsobiť chyby alebo nevhodné reakcie psíka na vaše želania, aj keď psík výcvk absolvoval na výbornú a vy máte pocit, že je vám všetko jasné.

Podstata bezchybného a spokojného súžitia psíka s jeho rodinou nie je len v tom, že psík potrebuje výcvik a po jeho absolvovaní sa už nikdy nepomýli a odčíta vám z očí každé vaše želanie. Tak, ako svoje dieťa nedáte na jednorazovú „výchovu“ odborníkovi a viac sa o jeho správanie nezaujímate, ani psíkovi nestačí jeden externý výcvik – musíte s ním pracovať po celý jeho život. Výborné je, ak ste sa popri psíkovi aj vy naučili, ako na to. Ak si nie ste celkom istý vo vedení a výchove psíka, vynaložíte množstvo energie a výsledky sa nedostavia. Aby sa vám to nestalo, preštudujte si pre istotu tento jednoduchý “vodičák na psíka“ alebo si pozrite viac informácií o osobnom tréningu pre vás.

Svetlana Lišková, Stastnypes.sk