dva-psy.jpg

Dnes už nie je nezvyčajné, že v mnohých domácnostiach vidíme nie jedného psíka, ale aj dvoch či dokonca aj troch. Dôvody ľudí sú rôzne, ale často sa stretávam s tým, že ľudia sa takto rozhodnú bez nejakej dlhšej úvahy a vôbec netušia, čo všetko takéto rozhodnutie obnáša.

Obyčajne na to prídu až vtedy, keď ich to zaskočí alebo sú nútení riešiť nejaký problém, ktorý predtým pri jednom psíkovi nemali. V prípade, že máte psíky zvládnuté, sú poslušné a robia vám radosť, je to rozhodne úplne iný pocit a iné zážitky zo spoločného súžitia s viacerými psíkmi, ako keď máte len jedného. To mi verte.

O psíkoch sa takýmto spôsobom dozviete oveľa viac od nich samých, pretože ste očitými svedkami ich spoločnej jednodruhovej interakcie. Zistíte, ako predchádzajú konfliktom medzi sebou, že sú k sebe veľmi ohľaduplné, tolerantné, môžete odpozorovať, aké komunikačné prvky používajú, ako si vedia určiť svoj osobný priestor, ale aj to, aké sú k sebe starostlivé.

Toto všetko sa však dozviete len v prípade, že ste dokázali svojím vedením vytvoriť pravidlá a hranice, ktorým psíky rozumejú a vlastným prístupom ste ich presvedčili, že je nevyhnutné ich dodržiavať, čím ste nastolili vo svojej rodine harmóniu.

V opačnom prípade, teda v prípade nedostatku skúseností a znalostí o tom, ako sa správajú psíky, keď ich je v rodine viac, vás môže postretnúť množstvo problémov vznikajúcich v dôsledku rôznorodosti dynamiky a povahového typu jednotlivých psíkov. Alebo vás len jednoducho zaskočí fakt, že starať sa a vychovávať dvoch psíkov je náročné fyzicky, psychicky aj finančne.

Prečo chcem druhého psa?

Takže, kým si obstaráte druhého psíka do rodiny, mali by ste si otvorene povedať, čo je dôvodom pre takéto rozhodnutie.

Ak je dôvodom to, že celkom nezvládate svojho prvého psíka a myslíte si, že by všetky problémy s ním vyriešil druhý pes, rozmýšľate nesprávne.

Túto chybu robí podľa mojich skúseností obrovské množstvo majiteľov psíkov. Nepridajte sa k nim. Následkom takéhoto rozhodnutia totiž nie je odstránenie problémov, ale problémy dvojnásobné!

Ak však toto nie je váš dôvod, ale jednoducho ste si povedali, že máte priestor (časový, finančný, fyzický) aj na druhého psíka, takže prečo by ste nejakému neposkytli domov, určite si dobre zvážte aj tieto veci:

  • Akej povahy je psík, ktorého už máte doma a aký by mal byť ten druhý, aby sa dobre znášali. Ak je prvý pohodlný, komótny a celkovo pomalší, ten druhý by rozhodne nemal byť veľmi aktívny a temperamentný či oveľa starší alebo oveľa mladší. Nedokázali by spolu harmonicky nažívať a vznikali by problémy.
  • Dokážete druhého psíka bez problémov začleniť do svojej domácnosti, aby ste nenarušili jej chod a rytmus všetkých členov, či už ľudských alebo zvieracích? Tu mám na mysli hlavne starých rodičov alebo menšie deti, ktoré nemusia zvládať nápor dvoch divochov pri hre a spoločnej komunikácii alebo máte doma už nejaké zvieratká, s ktorými nový psík zo začiatku (alebo aj natrvalo) nebude vychádzať a bude treba to riešiť.
  • Prítomnosť dvoch psíkov v rodine znamená hlavne zo začiatku veľký chaos, kým sa nevyjasnia ich hierarchické pozície a režim v rodine. Trúfate si to zvládnuť bez pomoci? Lebo ak nie, tak to budú ďalšie náklady navyše.
  • Budú sa na začlenení a výchove psíkov zúčastňovať všetci členovia rodiny, alebo je to len vaša partizánska akcia? Uvedomte si, že sám to nemôžete zvládnuť, pretože určite budete potrebovať súčinnosť všetkých u vás doma.
  • S druhým psíkom musia práve preto súhlasiť všetci členovia rodiny, bude to veľký zásah do ich života a celej domácnosti.
  • Máte miesto v byte aj na druhého psíka, pretože on musí mať vlastný priestor na spanie aj hranie?
  • A samozrejme, budú to dvojnásobné finančné výdavky na krmivo, veterinárnu starostlivosť a váš čas.

Dobrou správou pre vás je, že ak ste intuitívne dobrý vodca, máte výborné organizačné schopnosti, alebo ste profesiou manažér s výraznými komunikačnými schopnosťami a psychologickým zázemým, bohato to využijete a vráti sa vám to v podobe, ktorú som spomínala vyššie. Stojí to za to to skúsiť, ak sa na to cítite. Sú to neopakovateľné zážitky.

Svetlana Lišková
www.stastnypes.sk