Ako odnaučiť šteňa AD od dokazovania si dominancie?

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Chovateľská poradňa Ako odnaučiť šteňa AD od dokazovania si dominancie?

  • This topic has 2 hlasy and 4 odpovede.
Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )
  • Autor
    Príspevky
  • #46954
    Tiša
    Člen
    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť ohľadne mojej 5 mesačnej feny Argentínskej dogy.
    Viem, že je o nich známe, že sú to veľmi dominantné plemená, ale itak, ako na ne,
    to už sa spomína málokde…
    Základné povely ako tak ovláda, ikeď aj to musím zvýšiť hlas, no keď si zaumieni, že “nezájem”, tak sa možem aj na hlavu postaviť a ešte mi začne robiť aj naschvály.
    Začne na mňa štekať, ako keby sa hádať, až musím dakedy zobrať noviny a dostane.
    Musím byť dakedy až velmi zlá a nakoniec daný povel poslúchne..
    Toto ale viem, že nieje riešenie, skúšala som aj pamlsky, ale beťárka, ak nič nemám, nechce sa jej:-) To, že si počas našej neprítomnosti značkuje teritórium ani nehovorím…
    Je to veľmi nepríjemné, nakoľko nieje možné aby bola v samostatnej miestnosti..
    Pritom venčí sa rada, je tam naučená robiť svoje potreby, no dakedy, sa stane, že nemá problém sa vycikať aj predo mnou v byte..
    Ak máte dajakú radu, poteším sa.
    Ďakujem
    #50763
    Scylla
    Člen
    Ještě k tomu něco přidám:
    Představ si situaci, že na tebe někdo mluví třeba čínsky. Ty jen trošku tušíš, co po tobě chce, čekáš na sebemenší nápovědu. Toho člověka máš celkem ráda, ale dáváš si pozor, protože mu nerozumíš. Ale nápověda nepříjde, on na tebe začne řvát, se budeš bránit a budeš taky řvát, přidáš se k jeho řevu (to je to štěkání po tvém křiku). On tě pak začne bít – za to, že on nebyl schopen ti vysvětlit, co chce – budeš se také bránit, že? Přímo jí tlačíš k tomu, aby se bránit začala, aby po tobě vyjela. Zatím je to mládě a myslím, že se při tom krčí, má stažený ocásek, nebo odvrací hlavu, otáčí se na záda, olizuje si čumák, sklání hlavu (to všechno jsou gesta, kterými tě žádá o to, abys zmírnila tlak, že ti vůbec nerozumí, usmiřovací gesta). Jestli ty jí ne vyslyšíš, jednou po tobě vyletí a cvakne. Protože jí k tomu dotlačíš. Má to termín – říká se tomu strachová agrese. Nebo sebeobranná agrese. Lidi, kteří na psa tak tlačí jako to popisuješ ty, většinou ztratí nervy, uhnou, a pak na tlaku ještě přidají. Tím se to zacyklí do kruhu – pes ve strachu vrčí a vyjede, pán v tu chvíli uhne – pes se učí, že zuby vyhrávají. Pak pán dá provi koš/škrťák/ostnáč/ nebo něco takového a začne ho trestat. Pe už dávno neví, za co a proč to bylo, a celá situace se opakuje. Dobrý konec to má jen tehdy, kdy se majitel rozhodne psa dát někomu, kdo mu vrátí důvěru v lidi. A k tomu tu čubu tlačíš.
    #50764
    Tiša
    Člen
    V prvom rade, dakujem za nazor, ale je velmi nadneseny, co ma mrzi ako to bolo cele pochopene…
    V ziadnom pripade svojho psa nebijem a myslim, ze sem tam ako trest švacnut štenatu po zadku novinami, to mi odporucil aj skuseny kynolog…Ona ako vychovu potrebuje aspon takyto druh trestu.
    Co sa kricania tyka, v tom sa priznam, ano niekedy to mozno prezeniem ale Tara(tak sa vola) sa nikdy nekrcila od strachu k zemi a uz vobec si myslim, ze sa necitila byt ohrozena…
    Nakolko sme ju vzali od chovatela az v 3 mesiacoch, ktore absolutne neprispeli k jej akejkolvek vychove(resp. nemala absolutne ziadne zaklady), som pysna na to, ze vobec poslucha na meno, sadni, ostan, vencit sa von…atd..ktore sme ju naucili.
    A to ze je tvrdohlave a dominanciu si presadzujuce plemono uz ODMALA sa docitas vsade kde sa o AD pise…
    A este nieco…hierarchia v smecke, ktorou sme kvazi aj nasa rodina, sa v zvieracej risi a hlavne u psov, urcite nepresadzuje kludom a spravodlivostou, ale dam zapravdu v to, ze kricat na psa je fakt len vysadou ludi…
    #50765
    Scylla
    Člen
    Tišo,
    bití psa čímkoli ti ńmohl doporučit jen někdo, kdo o psech ví, že mají 4 nohy a ocas. Opravdu. Když už se rozhodneš psa trestat, měl by trest přijít do dvou vteřin pro “provinění”. Řekni mi prosím, jak to uděláš při bití novinami – pes něco udělá, ty jdeš hledat noviny, pak je složíš, pak napřáhneš ruku – to sám už je trest, pak ho uhodíš – to je už druhý trest …. to do dvou vteřin nestihneš ani náhodou a ještě zaděláváš psovi na reakci na nápřah. Pes, která se přikrčí, když pán napřáhne ruku, to je ostudou psovoda. Aspoň tam, kde se pejskama pohybuju já.
    Nejde o to, co se v píše v nějakých knihách. Tam se můžeš dočíst i takové kraviny, jako že vedoucí postavení si vybuduješ tím, že budeš chodit první ze dveří, psa vyhodíš z postele a budeš mu dávat jíst jako poslednímu nebo že agresivita psa se řeší kastrací a podobné naprosté, ale naprosté nesmysly.
    AD jsou perfektní, na jednu stranu velmi tvrdí psi, na jednu stranu absolutní mazlouši. Pokud máš dojem, že máš dominantního jedince, právě proto nestav výchovu na příkazech, zákazech a trestech. Pak by v dospělosti psa mohlo dojít k tvrdému střetu. Vedoucí postavení se opravdu buduje nadhledem, sebejistotou, důsledností, absolutním klidem a hlavně spravedlností a srozumitelností. K tomu žádné tresty ani křik nepotřebuješ. Platí to u ČSV, SAO, KAO, NO, prostě všude. Lámáním psa si ještě nikdo přirozený respekt opravdu nevybudoval. Prosím tě, hledej si jiné informace, abys měla srovnání k tomu, co jsi tu popsala a co ti bylo doporučováno. Neber to jako chlubení, ale několik let pomáhám v mikroazylu, kam se dostávají psi všech plemen právě pro problémové, nejčastěji agresivní chování vůči lidem. Vím, proč ti radím to, co ti radím a proč kritizuju to, jak ke psovi přistupuješ. Protože právě lidé, kteří se psem pracovali tímto způsobem, pak svoje psy do toho mikroazylu přivádějí.
    Křičet není výsada lidí – křičení je projev emoční nestability a nevyrovnanosti toho, kdo řve, i toho, kdo se dá uřvat. Křičení je projev, kterým u psů i u lidí naprosto ztrácíš na věrohodnosti a respektu. Na ty psy, o kterých mluvím, bys zakřičela jen jednou…, věř mi to. A přitom to není vůbec, ale vůbec třeba. Je lepší naučit se psovi vysvětlit, co má udělat, udělat si z něj kámoše, partnera (samozřejmně, že ty jsi výš v hierarchii), než podřízeného sluhu.
    #50762
    Scylla
    Člen
    Tišo, promiň, ale po přečtení tvého dotazu jsem to musela jít rozchodit. Kde v tom vidíš dominanci? Máš štěně, které v tomhle věku nemůže žádné povely spolehlivě umět. Ty na ní křičíš – ty sama tím snižuješ svou pozici, ty jí navíc ještě biješ!!!!! – to by mě rovnou trefil šlak – učíš jí agresi a pak se budeš divit, až jí ona použije na tebe???? můžeš si to dovolit, aby tě oprala AD? – a pak musíš být velmi zlá??? Promiň, ale snůšku takových nesmyslů jsem už dlouho neslyšela a to s pejskama už pár let pracuju.
    Ona není vůbec dominantní, ale je zmatená z tvého chování a já se jí vůbec nedivím. Buď ráda, že s tebou má takovou trpělivost a ještě tě v sebeobraně nehryzla – byla by naprosto v právu.
    Štěně se vychovává klidem, pohodou, povely se učí oslovení, povel, reflexní oblouk, příjemná a srozumitelná mechanická nápověda, pochvala. V tomhle věku nemůže povely umět spolehlivě. Křik, bití a výkyvy nálad, nesrozumitelnost a nespravedlnost tě (nejen) v jejích očích posunují hluboko pod zem na hierarchické příčce. Vedoucí postavení se získává klidem, srozumitelností, spravedlností a stabilitou.
    Promiň, jestli jsem se tě dotkla, ale chyba je pouze na tvé straně. Pracuj se sebou, srovná se ti pes. A uvědom si, že máš doma mimino – být zlá na lidské batole, bít ho, řvát na něj – to zní hrozně, že jo? Tak proč by to mělo snášet batole psí???
Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.