hlupy pes inac si to neviem vysvetlit

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Výcvik psa hlupy pes inac si to neviem vysvetlit

  • This topic has 13 hlasov and 57 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 58 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48461
    14mirko
    Člen
    Cital som uz niekolko diskusii a preto som zvedavy co mi poradite. Mam psa mešanec od suseda je to nejake polovnicke plemeno krizene s biglom a ma asi 8 mesiacov.
    1. Problem – ten pes nieje schopny sa naucit vôbec nič. Od mala ho učime zakladne povely pod sem, sadni lahni. Pokial je na voditku tak sadni mu ešte ako tak ide na ľahni ľahne asi tak na treti pokus ale medzitým steka sada a tak dalej dookola a veľmi často na povel ľahni si sadne a opačne.
    2. Problem – ked uz nieje na voditku tak je ako totalne svihnuty nezaujima ho ze ho volam, alebo mu davam nejaky povel proste si beha jak sam chce. Ale aspon ked sa niekde zabavy a pridem ku nemu tak ostane stat a necha sa pohladkat.
    3. Problem – ked sa dostane na ulicu je to to iste ale neda sa ku nemu ani priblizit proste uteka odomna na metre a taktiez na nic nereaguje ani na meno. Sprava sa ako uplne cudzí pes. Ale čo je horšie. Máme velku zahradu oplotenu kde ma naozaj vela vela miesta na behanie a hranie sa ale ten pes stale uteka na ulicu proste najprv len cez nejake medzeri v plote a teraz ked je vacsi tak sa na ten plot aj vystvera a preskoci uz som zaplatal vsetko mozne ale ked ho len chvilu necham sameho uz beha po ulici a ako som pisal neni mozne ho nijak chytit. Sused od ktoreho mam psa ma este jedneho jeho brata aj matku obaja pridu na zavolanie a kludne moze nechat otvorenu branu na ulicu ale na cestu nevyjde ani jeden ani ked tam je iny pes len po koniec pozemku a tam je to stop. Poprosil som ho o radu ako to urobil tak povedal ze vysli dva krat na ulicu dostali s voditkom po chrbte a uz to viac nerobia. Tak som to skusil i ja so svojim. Nedal sa chytit tak som ho schvalne pusil aj s voditkom behat ze ked utecie aspon ho lahsie chytim. A tak sa aj stalo chytil som ho dostal po chrbte par ran a zobral som ho domov. Opakovalo sa to uz par krat ale ten pes to ma v riti. Ked ho mam na voditku a chcem snim ist na ulicu tak nejde ani nahodou zabrzdi sa a koniec ale ked je sam utecie jedna radost. Dokonca aj ked vychadzam z autom tak staji pri brane ale neutecie. Cital som ze sa mu malo venujem a take keci je to hlupost sme viac pocetna rodina a skoro stale sa snim chodi niekto hrat ci mu hadzat hracku alebo cvicit nejaky povel. Uz teraz v poslednej dobe sa naucil chodit do suseda za bratom sa hrat podhrabava sa pod plot uz asi 10 dier som zaplatal ale stale nic ine ho nezaujima aby prisiel ked ho zavolam alebo tak nic proste pustim ho z retaze a hned uteka a hlada miesto kde by mohol utiect. Uz na to nemam nervy stazuju sa susedia ze vkuse beha kolo ich braniciek a po ulici a ze sa boja aby niekoho neukusil. Vôbec nereaguje na nic ked je prec tak ani hlavu neotoci ked na neho zakricim menom. A radsej ide skakat po susedovy ako keby mal prist ku mne alebo niekomu inemu z rodiny. Ked niekto chce napisat ze to preto ze som ho bil. Bil som ho az teraz asi posledny mesiac a to len ked utiekol ale toto robil uz aj predtym ked sa ho nikto ani nedotkol stale hladkany skrabkany dostaval granule piskotky ked urobil nieco dobre a sem tam kolacik a ine dobrotky. Fakt uz neviem či ho dat utratit alebo čo nema ziadny respekt ziadnu autoritu nic. Skusal som to podobrom nic, skusal som to na radu aj po zlom tiez nic. Dieru v plote pouzije raz dostane za to ale pouzije ju opat a opat a ked ju zatarasim urobi si novu ale zeby sa naucil ked ho zavolam ze dostane odmenu alebo ze ked sadne a tak tak toto sa nenaucil. Pls posledna sanca poradte mi niekto ci sa este snim da nieco robit alebo ci uz je to zbytocne.. A reci ze treba sa mu viac venovat su hlupost viac sa uz neda. Od rana od nejakej desiatej az do vecera kym sa nezotmie sa snim skoro stale niekto hra alebo aspon sa o to snazi kedze ten pes ma vsetkych domacich na haku a viac sa ide zaujimat o vsetkych cudzich ako o vlastnych. Este jedna skutocnost psa sme si zaobstarali lebo tu casto chodia cigani a potichu aj do dvorov a kradnu tak ze ho pustime a nepridu ku nam no minule prisla ciganka otvorila branicku a namiesto toho aby na nu stekal utiekol na ulicu. Uz vtedy som mal chut mu strelit medzi oci gulku. dik za rady
    #59150
    wendy1
    Člen
    Tak potom to mas zaujimave, kazdy den mas ako keby inu fenku vyzorovo, alebo aspon na fotkach.
    😀
    Lebo mne predtym prisla ako x NO, ale teraz tam vidim bradaca, jazvecika?
    #59112
    lilo
    Člen
    Tvoj pes určite nie je hlúpy. Pes je taký ako si ho pán vychová a vycvičí. Netreba sa vyhovárať na psa 🙂 ..Ako už písali je hyperaktívny.. potrebuje si vybiť energiu.. je pravda, že keď sú takéto mrazy je ťažké sním chodiť von.. tak si ho zober dnu a tam sním cvič… nie dlho ale častejšie do dňa.. musíš ho unaviť nie len fyzicky ale aj psychicky.. vymysli mu rôzne hry.. chce to pevné nervy ale určite to pôjde.. len sa nedaj vyprovokovať..a určite ho nebi!! ..to ti nepomôže..
    #59152
    Mirko, si najmenej zaujímavým človekom pre svojho psa. Má ťa na háku a spôsobil si si to sám. Ak sa začneš pri týchto slovách rozčuľovať a cítiť sa ukrivdený, máš na to právo, ale nepomôže ti to.
    Všetci ti radia a ako vidíš, žiaden psík nie je automat na poslušnosť. Je natoľko poslušný, ako ho dokážeš zaujať a naučiť.
    Používaj len pokojný a príjemný tón, odteraz navždy. Len na to psíky reagujú a prídu sa pozrieť. Žiaden povel nepovedz viackrát – len raz a bez slova čakaj s mlskou v ruke, psíkovi sa vždy pomáha splniť povel. Keď nič nerobíš, on začne skúšať všetko, čo vie, aby sa k tej mlske dostal. Nikdy ho pri privolaní ku mne nenaháňaj, choď od neho preč, na záhrade, aj vonku. Naháňaj ho len v rámci hry. Odteraz sa s ním budeš musieť veľa hrať, pretože len hrou prilákaš psíka k sebe a budeš pre neho zaujímavým.

    Pozri si tento článok u mňa na stránke. Všetko je vyskúšané na mnohých psíkoch, ten tvoj nie je žiadna výnimka. Si neuveriteľne netrpezlivý.
    http://www.stastnypes.sk/stastnypes/4-Povely/18-Sadni-lahni-skola-hrou

    Ale veľmi sa mi páči tvoja snaha to vyriešiť. To sa cení. Len ti to bude trvať dlhšie, ako si ty predstavuješ. To nie je záležitosť jedného týždňa. Uvedom si, že, ako povedala myslím Smallblot, psík vždy uteká tam, kde je to zaujímavé a jemu príjemné. S tým sa zmier a začni to naprávať.

    Na začiatok 3 vychádzky von denne. Záhrada nestačí, tú pozná. Trénuj pekne chôdzu pri nohe a potom prepni na stopovačku, aby si počuchal, vyvenčil sa a opäť práca pri nohe a tréning povelov. Tak, ako si prečítaš v mojom článku. Čítaj pozorne, pomaly a predstavuj si to. Len tak nespravíš v postupe chyby. Ak ťa psík neposlúchne, nerozumie ti. Robíš v postupe chyby. Musíš si to opäť prečítať a napraviť to. A daj psíkovi čas. Predpokladám, že ani ty nie si dokonalý, prečo by mal byť odrazu psík.
    Nikto nie je dokonalý, len sa k tomu učením snažíme dopracovať.

    #59127
    lilo
    Člen
    stopovačku musíš používať neustále… nepúštaj ho z nej až keď sa vrátite s prechádzky… to je otázka niekoľkých mesiacov pokým sa naučí privolanie..
    Tebe by sa páčilo byť naustále na reťazi?…to čo bude mať za život??… však je to živý tvor!!.. ak ti tak lezie na nervy a nemáš sním trpezlivosť asi by bolo lepšie ak by si ho dal niekomu kto sa mu bude venovať a bude ho mať rád..a nebude ho dávať na reťaz! :-/
    #59153
    Erika69
    Člen
    Mirko, ak sem este chodite, mozete mi, prosim, napisat, ako to cele dopadlo?? Ja mam doma tiez krizenca bigla s inym polovnickym psom; a to iste, co som citala vo Vasom prispevku, mam doma. Ako keby tomu Vasmu z oka vypadol :-). A som z toho uz zufala, ten pes ma ma uplne na haku. Okrem toho ma uz takmer dva roky a nejaka vychova zo strany povodne majitela asi bola, ale urcite nie dosledna. Najväcsi problem je socializacia s inymi psami, a este sa to zhorsilo po tom, co mi ho na vychadzke 2x napadli cudzie psy (ludia vencia svojich psov bez voditok, napriek tomu, ze v takychto kritickych situaciach ich nezvladaju!!!).
    A druhy problem je utekanie z domu. Dokaze nemozne, len aby sa dostal von. Minuly tyzden skoncil napichnuty na brane.. Trzna rana – sitie, antibiotika. A v podstate mal stastie, ze ho mal vobec kto ratovat, lebo ja som bola v praci a pre mamu je tazky. Veterinár mi povedal, ze to je jednoducho bigl, na toho plati iba kvalitny koterec (ktory nerozhryzie, nepodhrabe, neprelezie…) a volny vybeh na dvor iba v pritomnosti majitela.
    Preto ma zaujima, ako ste to zvladli. Ci ste to vobec zvladli alebo vzdali. Ja ho moc zatvarat nechcem, mame velky dvor, moze cele dni behat. Zatial este stale verim, ze mu aspon nejake zakladne pravidla do tej jeho tvrdohlavej makovice nejako natlacim. Chceli sme spravit dobry skutok a zachranit psa pred utulkom. Zatial je to vsak viac o starostiach nez o radostiach.
    Dakujem za odpoved 🙂
    #59154
    katarina2
    Člen
    Veterinár mi povedal, ze to je jednoducho bigl, na toho plati iba kvalitny koterec (ktory nerozhryzie, nepodhrabe, neprelezie…) a volny vybeh na dvor iba v pritomnosti majitela. – začnem k tejto vete (od veterinára), v podstate mal pravdu, u mňa toto bolo prvoradé ako môj psík prišiel ku mne bývať , žiť. A ani nie tak kvôli neposlušnosti ale skôr kvôli jeho bezpečiu, lebo takýto hyperaktívny psík si veru môže ublížiť ak nie je pod dohľadom, lebo aj môj je niekedy “neposlušný”,- no nemožem mať stále na ňom oči ale vonku keď je pekne takto môže byť aj sám, hoci chodíme aj mimo koterca na prechádzky, – psík si musí počuchať aj iné stopy a doma to už pozná. Byť zase stále v koterci je nuda. Aj mňa má môj niekedy na háku ale je to vo výchove, ak je rozmaznaný si dovoľuje. Treba poznať jeho slabé stránky a využiť ich vo svoj prospech a psík bude poslúchať. Môj napríklad má rád pamlsky a len s nimi dokážem prerušiť jeho pre mňa nežiadúcu činnosť a si myslím, že to asi každý psík, takže pri výchove treba mať len po ruky pamlsky. Pes nie je hlúpy aj keď je nepočúvny, práveže nemá dôsledného a prísneho majiteľa tak si robí po svojom. Samozrejme že psík nie je len na zábavu a potešenie ale robí aj starosti. Mňa tiež vie vytočiť aj keď viem čo musím a čo nesmiem, pozabudnem sa a psík to okamžite využije.
    #59155
    wendy1
    Člen
    Erika mate ho kastrovaneho, ak nie, tak by som dala, nebude mat podla mna az taky dovod utekat, kedze teraz to moze mat viac vplyvov, napr haravky.
    Treba mu zamestnat aj hlavu, napr. stopovanim, aportovanim, co ho bavi, v lete plavanim. POkial bude mat dostatocnu aktivitu, tak si myslim ze to zmaknete.
    #59156
    katarina2
    Člen
    áno ako wendy píše – unavený pes je vlastne šťastný pes a potom je už kľud a nevymýšľa somariny:)
    #59157
    Erika69
    Člen
    Dakujem, dievcence, aspon za vasu odpoved. Ano, pamlsky funguju. 10x mu prikazem Hugo lahni!, pozera na mna, ze co po nom chcem. Vytiahnem nejaku maskrtu, poviem “Hugo lahni” a okamzite lezi. Tak asi takto ma zatial “poslucha”. Okrem toho stretu s inymi psami, to zatial nezvladame vobec. Obdobne reagoval na kona 🙂 A nema rad ani hlucne motorky..
    Nad kastraciou sme uz uvazovali a zrejme to bude nevyhnutnost, kedze len u nas na ulici dve rodiny chovaju psov na predaj. Tie pachy ho budu zrejme stale tahat za plot. Momentalne to zatial riesim aspon tak, ze mamina dostala prikazom (kedze je cele dni doma), kazde predpoludnie s nim aspon polhodku aportovat, aby ho zabavila, unavila.
    Prajem vam vela radosti so svojimi milacikmi.
    #59101
    Denny
    Člen
    Ahoj.
    Skús si prečítať rady na tejto stránke, mne sa osvedčili alebo napíš zakladateľke stránky, prípadne Ti ona pomôže, možno i osobne.

    http://www.stastnypes.sk/

    #59102
    Denny
    Člen
    Tvoj psík je veľmi hyperaktívny, určite nie je hlúpy, pretože žiadny pes nie je hlúpy. Ako si psíka od malička vychováš, takého ho máš na celý život. Samozrejme so psíkom sa dá pracovať i keď je starší. Tvoj psík prechádza do puberty, vtedy si chce robiť čo chce, on si teraz určil to, že ty si jeho pes a on tvoj pán, vymenili ste si úlohy. Takže si skús prečítať i toto, odporúčam,možno Ti to nepomôže, lebo ideš nato ,,možno” zle, nemôžem ťa súdiť, lebo to nevidím. Ale skús si prečítať toto z tej stránky predtým, ja som sa riadila podľa toho a pomáha to. Síce ja mám menšieho psíka ako ty, ale má tiež 8 mesiacov a podľa mňa psík ako psík, každý sa vie naučiť poslušnosti, ak je správne vedený.

    http://www.stastnypes.sk/stastnypes/9-Steniatko/24-Psik-v-puberte

    #59103
    wendy1
    Člen
    Denny zakladatel stranky je ina osoba, Silvia tu pise clanky a radi, ale samozrejme ze sme radi ze ju tu mame.:D
    #59104
    wendy1
    Člen
    AK pise Denny pes je v puberte, a treba na neho ist s dostatocnou davkou trpezlivosti, lasky. Kup si stopovacku ( 5-10 m ), bolo tu vysvetlene ako sa s nou pracuje. Nech ju ma stale na krku ked je niekto pri nom a pomocou nej ho ovladajte. Stale cvicit privolanie a uz nikdy nebit. Ak pes do 2-3 s nereaguje na privolanie tak ho potiahnem stopovackou smerom ku mne, ak nepride opat si ho pomaly pritahujem. Ak pride odmena – bud maskrtou alebo pohladenim ( co viac zabera )a samozrejme tesiacim sa hlasom, aby videl ze sa majeetl tesi z toho ze prisiel. Nezabudnite ale ze stopovacku musi mat iba ak tam niekto je, lebo by sa mohol niekde zavadit a usktrit.
    Urcite ho nedavajte utratit, to ho radsej darujte niekomu kto sa vyzna.
    Bigle maju celkovo polovnicke sklony a na sidlisku mame vela beaglov, ktorych nemozu pustit z voditka, lebo by im utiekli.
    Takisto s nim chodte na prechadzky ak ho to bavi, nech ma nove pachy a nech ho to nelaka stale niekam utekat. Nerozmyslali ste mu kupit kamarata? Mozno keby mal kamosa tak by sa s nim hraval. Urcite napise aj Rhea Silvia co s nim.
    #59105
    Denny
    Člen
    Počkaj, zakľadateľ stránky je nejaká Svetlana, takže to viem, že to nie je Silvia 🙂 Aspoň teda myslím… 🙂 😀
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 58 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.