Hryzenie

  • This topic has 11 hlasov and 50 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 51 )
  • Autor
    Príspevky
  • #52667
    wendy1
    Člen
    Agresivitu v nom urcite nevyvolate je to JRT. Hoci aj tie zvyknu byt dost nervne. Poznam JRT ktori maju skvele povahy a poznam JRT ktori by najradsej dokusali kazdeho. Vela zalezi od vychovy. Bolo by ine keby pes na Vas vrcal agresivne pripadne Vas kusol, kazdy by mal svojho psa poznat kedy vrci formou hry, ale kedy to je uz ine. V taky cas je potrebne inac prevychovat psa. Poznam majitela ktory ma pittbula a ten mu nevie vziat hracku pretoze na neho vrci – nie formou hry, u takeho psa by som pretahovanie nedoporucovala. Ide tam uz skor o boj o hracku.
    #52668
    Jojinko
    Člen

    Agresivitu v nom urcite nevyvolate je to JRT. Hoci aj tie zvyknu byt dost nervne. Poznam JRT ktori maju skvele povahy a poznam JRT ktori by najradsej dokusali kazdeho. Vela zalezi od vychovy. Bolo by ine keby pes na Vas vrcal agresivne pripadne Vas kusol, kazdy by mal svojho psa poznat kedy vrci formou hry, ale kedy to je uz ine. V taky cas je potrebne inac prevychovat psa. Poznam majitela ktory ma pittbula a ten mu nevie vziat hracku pretoze na neho vrci – nie formou hry, u takeho psa by som pretahovanie nedoporucovala. Ide tam uz skor o boj o hracku.

    Ako ovšem, že niekedy vrčí, ale to sa hrá.
    A občas je dosť ťažké mu aj povedať že to nesmie, lebo keď sa na neho kuknem, na ten rostomilý ksichtík, je mi dosť ťažké sa na ňom nesmiať.
    Jediné agresívne chovanie som si u neho všimol len v prípade, že ho na ruky vezme cudzia osoba a chce sa mu dotknúť krku, alebo je držaný na rukách cudzej osoby a je mu to proti vôli a chce ísť dolu, tak znervóznie.
    Vtedy vie dobre rafnúť. Niekedy sa toho bojím (nie preto že by ma nejako jedovalo že by niekkomu ublížil, ale skor toho že sa daná osoba zľakne a pustí ho na zem a malému sa niečo stane, lebo vždy každého upozorňujem, kde ho chytať nemá a že nech si ho pre istotu k tvári nedávajú, ovšem nikto nikdy neposlúcha).
    Tiež som mal doma návštevu (bývalého spoluziaka), a jeho zena ho natahovala ako hurku, pes bol nervózny až mi ho bolo lúto.
    Kopa ľudí v malom psíkovi vidí skor hracku ako tvora. Čo je smutné.
    Krsnej tak cvakol do nosa že to až pekné nebolo, lebo ona je zvyknutá sa so svojimi fenami hrať fakt hociako a oni si to nechajú. Ona má feny bulldoga, JRT, a ratlíka. A keď ukazovala, ako ratlíka drží dolu hlavou za bruško a ten pes na to ani nezareagoval podráždene, mi to bolo heď jasné :p

    #52669
    Jojinko
    Člen

    aj nas JRT (12 tyzdnov) najradsej hryzie ruky, pripadne prsty na nohach, papuce na nohach, snurky pri obuvani… snazime sa to riesit hrackou, ktoru mu podstrcime a lakame ho na nu, kym sa nezacne venovat jej (dufam len, ze tym ze mu sermujeme s tou hrackou pred ocami kym po nej nejde, ze v nom nevzbudzujeme daku agresivitu alebo co). Ale ak sa mu dost s nou nevenujeme (napr ked mame navstevu), tak hracku pusti a zase okusuje nohy. Dufam ze po prerezani zubkov to bude lepsie… a inak, tiez mi raz skoro odhryzol z nosa v posteli 🙂

    Od rezania zúbkov máš ešte dosť ďaleko. Môj je cca rovnako starý.

    Inak ak s ním spávaš, je dobré aspoň ja som ho tak naučil, že ak ma hryzie v posteli, keď máme ísť spať, tak ho zložím z postele dolu, aj ho upozorním že nesmie, ovšem to moc nezaberá :p
    Ale keď ho nechám chvílu dole, nech chvílu piští dole, ho zase vrátim do postele. Ak je zase besný, upozorním ho a zase ho zložím dole.
    Teraz tomu vcelku už aj chápe.

    V poslednej dobe praktizujem večerné prechadzky a tam ho navím dosť na tolo, že po večernej sprche, alebo len umytí paciek (záleží ako sa zamaže) spí ako drevo.

    #52670
    wendy1
    Člen
    Ked si nedaju povedat ludia, tak je to nich, treba im povedat ze ste ich varovali a nebudete zato rucit. 🙂 Ja ked mam dotieravu navstevu alebo pes ma dost tak ho dam prec od navstevy.
    #52671
    majka001
    Člen
    no, s natahovanim mame svoje skusenosti… pred bytovkou je skola i park s detskym ihriskom, do parku a na luku chodia z oklia vencit, cize vzdy stretneme dakych psikov, co je sice fajn lebo je socializovany, len sa obcas nevieme dostat domov, no a ludi na prechadzke – dochodcov i male deti. On sa rozbehne za kazdym, kto sa na neho pozrie, vyskakuje, najma deti si ho potom chcu brat na ruky, natahuju ho… a ked je na rukach, vacsinou sa im tam strasne hmyri a snazi sa tomu cloveku oblizat tvar, a ak ma dlhe vlasy, tak po tych ide, snazi sa zahryznut, tak mam tiez strach ze sa niekto zlakne a pusti ho, vzdy poviem ze pozor, lebo bude hryzt. Na ludi este nevrcal, ani na cudzich psikov ked sa spolu hraju, vrci jedine na seba v zrkadle a ked sa s nim natahujeme o hracku a je uplne rozblazneny.
    #52672
    Scylla
    Člen
    Wendy, už pár let skoro denně přicházím do styku se psy, které byli vychovávání právě kontrastní metodou. Výsledek – byli vychovávání natlakem a agresí, stali se takovými. Ohryzali, co viděli včetně vlastních majitelů. Právě těm psům se učím vracet důvěru v lidi a přeměnit jejich světonázor tak, aby používali mozek, komunikaci a ne zuby. Už mě jich pár ohryzalo, když jsem udělala chybu, ale byla to moje chyba a ne jejejich. Mohu tě ujistit, že pokud bys k takovým psům přistupovala tak, jak popisuješ, skončila bys na chirurgii velmi rychle. Jsem zastáncem názoru, že pes má přesně vědět, co ano a co ne, ale dodávám k tomu ještě proč ano a proč ne a hlavně to, že člověk nemá právo vůči psovi na cokoli a že by měl používat víc cit a hlavu než noviny, zákazové povely a rázné zatrhávání. Už jen proto, aby nějaký pes jednou něco rázně nezatrhl jemu…..
    Jsem proti zbytečnému a nesrozumitelnému tlaku na psa, hlavně tam, kde stačí srozumitelnost a trpělivost. Tvůj příspěvěk něco hodně řekl o tobě, tvém světonázoru, bohužel.

    #52673
    wendy1
    Člen
    To ho prejde, aj moja sa za kazdym rozbehla ked bola mala. Vsetko je pre nich nove. Detom ktore nepoznate radsej nedovolte brat psika na ruky aby mu nahodou nieco neurobili a deti co poznate tak sa im to pokuste vysvetlit ako maju s nim zachadzat.
    #52674
    wendy1
    Člen
    OK, cize dovolte svojim psom vsetko. Neviem co som zle napisala. Moj pes ma ani raz nekusol, nie je ani ustrachany ani bez dovery a je rozumny. Mozno ste sa stretli so psami tyranymi a to je rozdiel. Klobuk dole ze su taki ludia a ja im velmi fandim, pretoze mam na okoli aj takych psikov z utulku a velmi si vazim ich majitelov. Neviem aky svetonazor som povedala, je to moj nazor a to je vsetko, ci si z neho niekto nieco vezme je druha vec. Ja nikoho nenutim. Toto je forum. Ja som ziadne noviny nespominala a zatrhnutie neviem co si pod tym predstavujete, ale u mna je to ze mu nedovolim ma okusavat a ked nieco robi pes dobre tak sa tesim, chvalim ho, pripadne odmenim a pes to vyciti ci som stastna alebo nie. Ci robi dobre alebo nie. Aj ja sa zvyknem zasmiat ked nieco vytreli. Len niekedy mi do smiechu nebolo a tak som ju musela vyhresit – hlavny dovod bol u nas ak nieco zozrala von. Hovorim vyhresit nie zbit. Zvykla som ju vytahat za kozu, ale to nepomahalo tak som uz ju len vyhresila.
    #52675
    Scylla
    Člen
    Lítáš z extrému do extrému. Já nikde nepsala, dovolit svému psovi všechno. Jen jde o způsob, jakým se s ním domluvíš. Já dávám přednost srozumitelnosti a dobrým vztahům, než podřízenosti za každou cenu.
    Vytahání za kůži je výhrůžka zabitím, mimochodem, to, že fena tak trestá štěňata, je pořádná pověra. Pes třepe kořistí při tom, když jí zabíjí. Nedivím se,že to nezafungovalo.

    Zastávám názor, že pochvala je určitě OK, pokud se nepřežene a je pro psa srozumitelná. Vynadání považuju za nesrozumitelné podle jedné zásady: Pepíčku, kolik je dvakrát dvě. 5. Pepíčku,ty ji hloupý. Pepíček ví, že to není 5, ale pořád neví, že to jsou 4. Takže dávám předost takové formě výchovy a učení psa, aby věděl správnou odpověď, pak jí budu vyžadovat, motivovat, odměňovat. A teprve až si budu zatraceně jistá, že to ví a že jen udělal chybu, vyhriešim ho. Rozumíš tomu rozdílu?

    Mimochodem, ano, tohle je forum. Takže tvoje narážky ve stylu, že jen já vím…. asi nebyly na místě. Najdi mi logickou nebo metodickou chybu v tom,co píšu a ráda se o ní s tebou kdykoli pobavím.

    #52676
    wendy1
    Člen
    To mi nepripada ako dobry priklad s tou nasobilkou. Nasobilku sa musite naucit, logicky pochopit – bud nabiflit ale to nie je o logike to je len o zrychleni casu alebo potom nazorne ukazat napr. 2 kusy jablk plus 2 kusy jablk su styri, pes nevie logicky rozmyslat. Vie co mu je dovolene a co nie ( a ak este nevie tak ho ucime ), a ked aj skusa robit vec co nema dovolenu tak vie uz podla toho ze nieco nerobi dobre ked reagujete slovne, a tam ide o ten ton hlasu. Velakrat ja mam pocit z Vasich prispevkov ze len Vy viete co a ako sa ma robit so psom a preto tato narazka. Mozno nie som jedína co si to mysli. Nemyslim tym len tento prispevok ale aj ine prispevky s inymi clenmi. Nikto tu nepisal ze je tu nejaka logicka alebo metodicka chyba, ale nie na kazdeho psa musi zaberat ta ista metodika. Viac hlav, viac nazorov, viac skusenosti, dotycny si vyberie co sa mu bude zdat lepsie. Alebo mozno Vasa metodika nezaberie a zaberie niekoho ineho.
    #52677
    Scylla
    Člen
    To je fakt, že na každého psa platí něco jiného. Jen nebudu nikdy žádného psa cpát do šablony dovoleno/zakázáno. Pes uvažuje a to přísně logicky. Hodně psy podceňuješ. Pokud bys měla pravdu, jak by mohl pes samostatně uvažovat při práci? Tak to opravdu nefugnuje.
    Snažím se nabídnout alternativu k novinám, zázakovým povelům, bití, stresování psa a kontrastní metodě a stylu pes musí a pes nesmí. To je celé. A funguje to, mám to vyzkoušené na mnoha psech. Netvrdím, že to funguje na každého, ale zatím v různých modifikacích skoro na každého. A psovi se styl práce založený na komunikaci líbí víc než styl postavený na nátlaku a zákazech. A to tentorkát platí pro každého.
    #52678
    mysidlo
    Člen
    wow.. scylla a wendy, toto je zaujimave. dobre, vsetci pozname model – pes mi hryzie ruku ( aj ked v ramci hry ale zhodou okolnosti je to polrocne steniatko brazilskej fily, takze dost bolestivo ), ja na neho vysteknem FUJ aby vedel ze to nesmie, vzapeti berime hrackou s ktorou sa s nim chvilu pohram aby pochopil ze toto je na hranie. myslim ze takto nejak vyzera model ktory opisuje wendy.
    scylla, prosim ta, co by si teda presne v tejto situacii urobila ty? prosim napis konkretne kroky. som na to dost zvedava kedze ja teraz tiez riesim polrocneho psa a zaujimaju ma vsetky mozne sposoby vychovy. dakujem 🙂
    #52679
    mysidlo
    Člen
    a ano ano, presne tak som to myslela, dakujem wendy 🙂 moj pes tiez nezije v spine, ale napr vonku onuchava hovienka z velmi malej vzdialenosti, a aj ked do nich priamo nestrci nos ( vacsinou ), tak ja osobne by som ho neoblizovala :DDD
    #52680
    Scylla
    Člen
    Protože vím, že mě štěník bude okusovat – jako každé štěně, je to normální – připravím se na to. Budu mít při sobě hračku, která bude pejskovi vzácná – to znamená hračku, která je “moje” a on má o ní zájem a já dělám drahoty. Když pejsek okusuje mojí ruku snesitelně, neškubu s ní, neštěkám zákazové povely, nedloubu do něj – přidávala bych se ke hře podle jeho gusta. Když přidá v intenzitě, “uhladím” ho do jemnosti. Pohladím tváře, koutek tlamky, nad kořenem ocásku, bříško, čím já budu jemnější, tím víc zjemní on. Pokud na pejska nezabere, nechám ruku v hubě a udělám něco,co pejsek nemá rád – ne nic hrubého nebo násilnického, ale třeba ho obejmu tak, abych mu znemožňovala pohyb. Udělám rovnici z toho – hryžeš moc, nemůžeš odcházet, poskakovat – hryžeš přiměřeně, všechno je OK.On také musí najít hranici pro svůj stisk, učí se to teprve. Nebo vezmu tu zmíněnou hračku, upoutám jeho zájem a pozornost a s tou hračku si s ním pohraju. Lidi se diví, že štěně na hračku nereaguje, když jí jenom strčí psovi do huby nebo odhodí. To ale fungovat nemůže.

    Učím pejska hrát si tak, aby to bylo příjemné oběma stranám. Zákazové povely jako takové nepoužívám nikdy, považuju to za zbytečnost a to, že to nikam nevede.

    Násobilka je podle mého názoru dobrý příklad – něco se snažím psa naučit. To je o tom směrování. Ty učíš – dva krát dvě nejsou 5. Já učím – dvakrát dvě jsou čtyři, rozumíš tomu, pejsku, proč to jsou čtyři?
    Kdyby pes fungoval tak, jak říkáš, jak by mohl vůbec žít? Když se dostane do situace, kdy neví, co má dovoleno a co zakázáno, podle tvého modelu by stál jako trouba a čekal, co mu kdo zakáže nebo dovolí. Já od psů chci, aby přemýšleli, vyhodnocovali, reagovali pokud možno dobře v situacích,které neznají, nebo se mě zeptali. Neber to jako vytahování, ale můj běloušek má CT zkoušky, CT jako takovou neděláme, ale chodíme hodně po ukázkách a školách a podobně. Může si ho hladit každý, komu to dovolím já. Když se stalo, že mě otravoval úchyl, měla jsem co dělat, abych úchyla ochránila před svými dvěma naprosto lidumilnými psy, kteří nikdy nebyli připravováni na žádný druh obrany.
    Oba jsou zvyklí se mnou komunikovat, ptát se mně, já se ptám jich, a málokdo naši komunikaci postřehne. Pak mi lidi říkají – jak je ovládáš, nedáváš skoro povely, není tě slyšet…, jak to děláš? Odpovídám – ani nevím. A je to pravda, prostě jsme se to takto naučili. Čubinu bys zvyšováním hlasu a zákazy/pamlsky přesvědčila o tom, že jsi nedůvěryhodná osoba, kterou netřeba brát vážně. Prostě by se otočila zády a odešla. Veškerý nátlak by okažitě a v reálném čase vrátila.
    Je to super, domluvit se v pohodě se psem, fungovat jako tým. Ne na základě pes musí pes nesmí. To mi připadá strašně chudé.

    #52681
    wendy1
    Člen
    Nechcem sa tu uz s nikym natahovat, mozno som nepopisala vsetky kroky. Ale napr. poznala som toho kokra a jeho neslo ani uhladit ( stale kusal), ani mu nieco neprijemne urobit ( este viac kusal ), u neho nezaberalo nic, ani hra. S niektorymi psami to nejde da sa povedat ani po dobrom ani po zlom, preto podla mna im to musime zakazat. Jasne ze vsetci skusame viacere variacie, suhlasim. Ani ja doslovne vsetko nerobim tak ako to pisem. Mojej naozaj staci povedat raz, pripane ju zobrat od stola co chela okusovat a dat jej hracku – myslim zahrat sa s nou. Okrem zrania odpadkov, s tym mam problem odmala. Ak mozes Scylla napis mi ako to mam riesit. Tu nepomaha nic, a bojim sa ze to raz bude otrava a s nahubkom ju nechcem trapit, ten beriem len vecer ked ju pustam na volno. Nakolko uz tento rok som nechala vo februari okolo 400,00€ ked mi nieco pozrala a teraz v auguste este viac penazi ked sme mali problem s tou postvakcinacnou polyneuropatiou.
    K tomu vytahaniu za kozu, vsetci robime chyby a ja som sa docitala az tu na tomto fore ze je to blbost, hoci som to uz davno nepraktizovala.
    Ale potom preco to napr. vetovia radia?
    Ja som chcela pripravit svoju na skusky, a ked som zistila ze zvyknu tie psy aj bit cvicitelia a byt hruby tak som povedala ze ju radsej pripravim na skusky ja. Zial tohto roku sa mi to nepodarilo, lebo mi ochorela.
    S mojou trenujeme aj tipy a triky, mam taku knihu. Je to o upevnovani vztahu.
    Ludomilne psy sa pri ohrozeni svojho majitela, pripadne po ich vyhodnoteni mali takto zachovat. Nepis akurat ze ja psy podcenujem, lebo to som nepovedala. Ale nemozu rozmyslat tak logicky ako my, to som myslela. O tom je pisanie ze pri pisani sa velakrat clovek nemusi pochopit, lebo dotycny co napr. nieco napise tak si mysli ze to dotycny co to cita pochopi a velakrat to tak je ze to nepochopi. Mozno keby sme sa bavili na zivo tak by to bolo ine ako domyslat si medzi riadkami a nemusi to tak ten druhy mysliet.
    Este jedna vec, z CT psa sa lahsie urobi pes ak si brani pana ale ako by si urobila z policajneho agresivneho psa psa aby sa mohli dotknut deti prip. ludia na voziku alebo s inym handicapom? Da sa to, ale urcite tazsie. Tam to myslenie u psa je robene na obranu a pod. veci lebo bol k tomu tak vychovany. Aj moja je nieco ako CT, pretoze nic neurobi ale myslim ze keby sa jednalo o mna tiez by zakrocila ak by priharalo.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 51 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.