Hryzie!

  • This topic has 17 hlasov and 100 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 101 )
  • Autor
    Príspevky
  • #53835
    ivinka
    Člen
    S tým preťahovaním sa šteňa absolútne rozblázni, a trhá ešte viac. Považuje to za schvaľovanie toho, že trhať je správne… Ako podľa teba, Scylla, šteňa rozlíši kedy to je hra, a kedy to nesmie? ty neuznávaš predsa zákazové povely…

    naopak štipnutie do slabín naše šteňa naozaj prekvapí a s nežiaducim správaním prestane…

    prečo nepripustíš, že aj skúsenosti niekoho iného a tým pádom aj rady niekoho iného môžu fungovať?? lebo ono to fakt funguje ;))

    #53836
    Scylla
    Člen
    Velmi jednoduše to rozliší, buď si sním na přetahovanou hraješ a je to dovolená hra, nebo hru ukončíš a pak už se dále nehraje, ne? Pak si může hračku nebo uzel škubat a pohazovat samo.
    Zákazové povely mi připadají na nic, protože psa nesměrují k žádoucímu chování a nedají se naučit pozitivně jako povely směrovací.

    Jestli ti to funguje, používej to. Spíš mi to ale připadá jako určitá forma trestu pro psa, někdy dost bolestivého trestu. Kdybys tohle zkusila na štěně pracovního plemene, které je akční a má pracovní vlohy, hru by přitvrdilo a pokračovalo dál a s větší surovostí než před tím. Jak ti potvrdí majitelé takových psů.
    Připustím, že to funguje, proč ne? Stahovací obojek, zákazové povely, křik na psa také může fungovat. Proto je ale ještě nebudu používat a už vůbec je nebudu posílat dála jako radu.

    #53837
    majka001
    Člen
    nasho ked som pokusne stipla do slabin alebo akoze uhryzla, tak to bral ako: Super, panicka sa pridala ku hre 🙂 a cely bol vyteseny. Takze taketo metody u nas – 0 bodov.Skor zabralo to, ze som zapistala, akoze ma to boli, pripadne sa aj postavila a sla prec. Alebo ked sa chcel jasit, som mu dala inu hracku, ktoru som mu hadzala, alebo sme sa s nou pretahovali. Hracky taha a trha, ale nic ine nikdy neznicil. Ked napr sa mi snazi zahryznut do snury z kabata, tak mu tonom hlasu dam najavo, ze to nesmie (pusti, pochvalim ho milo). Zas pes nie je blby, aby nevedel rozoznat, ked sa hram a mam radostny ton, a ked mam prisny ton… Treba vyskusat vsetko, daco by malo fungovat.
    #53838
    Stahovací obojek, zákazové povely, křik na psa také může fungovat. Proto je ale ještě nebudu používat a už vůbec je nebudu posílat dála jako radu.

    tak toto som ale nikdy nerobila aani neposielala ako radu !!!! prestať vkladať do úst niekomu niečo čo netvrdí len preto aby si mohla mať vždy svoju pravdu !!!

    #53839
    Scylla
    Člen
    Já se ale o tobě přece vůbec nezmiňovala a nevidím jediný důvod, abys to na sebe vztahovala, ne?? Prosím tě o trošku klidu.
    #53840
    ivinka
    Člen
    “Stahovací obojek, zákazové povely, křik na psa také může fungovat. Proto je ale ještě nebudu používat a už vůbec je nebudu posílat dála jako radu.”

    scylla podstatné je, že nikto tu také veci neradí!!!

    a ja som len chcela poukázať na to že aj iní majú dobré rady, ale vyzerá to tak, že ty si myslíš, že len tie tvoje rady sú správne… a ak sa pokúša radiť niekto iný hneď to musíš negatívne okomentovať… to ma fakt nebaví.. a aj keď sú niektoré tvoje rady dobré, vždy máš najprv kopu rečí o tom akú chybu strašnú spravil ten kto si pýta radu a pomoc…

    čo sa toho “trestu” vo forme štipnutia týka… to nemá byť štipnutie ako také… má to byť len náznak… žiadna sila, ani úmysel spôsobiť psíkovi bolesť či trest v tom nehľadaj!! … ak to u niekoho nefunguje, je možné že to nerobí správne nie???…rovnako ako sa vo svorke psy navzájom učia čo sa smie a čo nie.. podľa teba Scylla, asi jeden pes trestá druhého 😀

    skús najprv porozumieť tomu čo píšeme a ako to myslíme, zamyslieť sa nad tým a dať za pravdu aj iným radám… a neprekrúcať slová… kohokoľvek… ďakujem

    majka máš šťastie že ti netrhá nič iné… my bohužiaľ nemôžme byť s našim šteniatkom nonstop a v nestráženej chvíli rada trhá čokoľvek čo vidí…

    a povedzte mi, ak nie zákazové povely… ako dať šteniatku najavo že nesmie jesť vlastné výkaly, že nesmie štekať na ľudí, že nesmie skákať… v niektorých prípadoch môžte presmerovať na hračku a tak… ale niekedy mi fakt nenapadne nič iné ako slová fuj a nesmieš…

    #53841
    Scylla
    Člen
    Vzhledem k tomu, že jsem před mnoha lety maturovala mimo jiné ze Slovenštiny, nemám problém rozumět.

    Dát za pravdu radám, které zachovávají dobré vztahy se psem, učí ho a směrují, nedělají mu v hlavě guláš a nepolidšťují ho a nešikanují ho dám za pravdu velmi, velmi ráda. K těm, se kterými nesouhlasím, napíšu, proč nesouhlasím a napíšu, jak bych postupovala a proč. Ve vší slušnosti. Nikoho nenapadám a neurážím a nediktuju mu, k čemu se smí a k čemu nesmí vyjádřit a co má psát, jako někteří jiní. Já jsem pro slušnost za každých okolností a dodržuju jí a dodržovat jí budu.

    Jak dát štěňátku najevo, že nesmí? Jak to, že nesmí? Štěňátko, které bylo u nečistotného chovatele nebo nemá ve výživě všechno, co potřebuje, ty výkaly prostě jíst chce, protože to má jako zlozvyk nebo potřebu. Takže nebudu po štěňátku houkat zákazové povely – mimochodm, houkneš povel FUJ a štěně neví, co to znamená. Jak mu to vysvětluješ, plácneš ho, škubneš s ním, nakročíš na něj, zvýšíš hlas? To všechno jsou tresty. Jak tedy učíš ty zákazové povely? Když se vyvenčí, okamžitě to uklidím. Už jen proto, že když to udělá doma, nebudu mít hovínko v bytě déle, než je nezbytně nutné a když to udělá venku, patří ke slušnosti pejskaře, aby vytáhl sáček a hovínko okamžitě uklidil. Takže ho štěně sežrat prostě nemůže, ne? Přečtu si dobře složení krmení, které mu dávám, nebo zreviduju složení toho, co mu vařím a přidám do toho vitaminy B, balastní látky a něco “smradlavého”, třeba kousek sýra nebo syrečku. V 90% mám pro tomto problému.

    Zakazovat štěkání na lidi nebo na psy považuju za naprostý nesmysl. Štěně na ně štěká proto, že buď za nimi chce jít, chce si hrát a bavit se s nimi, nebo proto, že je nejisté a bojí se a odhání je od sebe. Ani jedno se zakázat nedá, protože energii prostě nezakážeš, ale můžeš jí presměrovat tam, kde jí chceš mít. V prvním případě umožním štěněti dostatek kontaktů a her, které řídím tak, aby se štěně naučilo, jak se má mezi psy lidmi chovat. Ve druhém případě dám důraz na socializaci, kdy mu ukážu, že má mně jako ochranku, ne jako toho, kdo ho bude ořvávat zákazovými povely, které mu ještě uberou sebevědomí, že není třeba se psů nebo lidí bát, budu ho mezi ně vodit a řízeným kontaktem a pohodou a klidem ho naučím, že se nemá čeho bát.
    Skákat ho odnaučím přes vodítko nebo přes ovladatelnost, kterou ho postupně naučím.
    Mám psy plemen, která jsou pověstná svou řekněme plachostí a volnými nervy, to je československý vlčák a bílý švýcarský ovčák. Ani jeden z nich v životě neslyšel zákazový povel, ani moji předchozí psi. Fena má jednu chybu, způsobenou mojí chybou ve výchově – neuchránila jsem jí před napadením třemi velkými fenami, které postupovaly jako smečka. Dostala jsem je z ní, ale obě jsme byli zralé na šití – moje čuba se bojí jiných fen a odhání je od sebe – strachová agrese. Lepší se to, ale nemohu jí ořvávat zákazovými povely a trestat jí, protože je to a) strach, b) moje blbost. Kromě tohoto problému, za který si mohu sama, mám psy, kteří nehoní zvěř ani domácí zvířata, jsou samostatní a doma neničí, jsou spolehlivě ovladatelní v každé situaci, ničeho a nikoho se nebojí. Neber to jako vytahování, prostě jsem se řídila radami svých učitelů a opravdu se to vyplatilo. Chodím několikrát týdně pomáhat do mikroazylu, kde jsou jen psi, kterých se majitelé zbavili pro problémové chování, nejčastěji agresivitu vůči psům, lidem nebo kvůli bázlivosti. Pracovat s takovými psy je velmi dobrá škola. Jsou tam takový, na které štěkneš zákaz a máš zuby v obličeji… a podobně. Zákazové povely opravdu nejsou třeba. Stejně tak jako není třeba na psy zbytečně tlačit, nutit je ustopovat a ukazovat jim, kdo je pánem. To si totiž musíš vysloužit, to jim “ukázat” opravdu nemůžeš.
    Proto prostě budu slušnou formou psát, co si myslím, že má zadavatel dotazu s pejskem dělat. Všechno, co je tu napsané, mám v mnoha případech vyzkoušené jak na svých psech, ta na mnoha ostatních. Vím, že je dnes moderní říkat nesamostatnosti a rozmazlenosti separační úzkost, že se za dominanci považuje, když pes vrčí, tahá na vodítku, vyjede na jiné psy, že různé psí školy učí, jak psa sešikanovat, abyste si získali “pozici”. Jenže mám ověřené praxí, že to je většinou s prominutím blbost. Proč by jinak takto vychovávaní psi končili ve zmíněném mikroazylu nebo u vychovatelů, které jsem tady uvedla?

    #53842
    majka001
    Člen
    nas ked moze, tak vbehne do wc, zoberie kotucik papiera a ak by sme mu ho nevzali, pekne ho rozfranforcuje. Ale topanky ani saty neznicil. Ked ostava sam (jasne ze musi byt vybehany, ma hracky, po izbe rozmiestnene drobne pamlsky nech si nucha), ale zvyknem mu nechat aj nejake papiere, ak by chcel trhat. Zvacsa ostanu cele, napriek tomu, ze sa s nim pretahujeme dost casto.
    nemyslim, ze to stuchnutie do slabin som urobila zle a preto to nefunguje, ale na nasho to skratka neplati – lebo dake slabe stuchnutie by si nevsimol, a silne by i tak povazoval za hru, a keby ho to aj zaboli, o to zanietenejsie by sa na mna vrhol, mna keby dakto stipe, tiez mu ukazem 🙂
    Neviem, ako sa daju naucit zakazove povely – jasne ze poviem Fuj!, to mi tak vyleti z pusy, ale on i tak nevie, co vtedy ma/nema robit, takze ja mu to musim ukazat, co by slo aj bez toho Fuj. To ako dokazete naucit psa, ze ked mu poviete Nesmies!, tak on prestane robit co nema a pekne sedi alebo co?
    #53843
    ivinka
    Člen
    Scylla ale ja nehovorím, že nerozumieš jazyku, ale podstate toho čo sa ti snaží človek povedať 🙂
    Pardon, ale ešte som nevidela, že by si ty s niekoho radou súhlasila bez toho aby si to spindala :D… a viac už sa nevyjadrujem. každý má svoje metódy, u každého funguje niečo iné. To čo ty považuješ za poľudšťovanie a buzeráciu atď ja síce nikde v tých radách nevidím, ale hovorím… nie každý si s každým rozumie… tak len nechaj povedať názor a radu aj iných bez toho aby si ich osočovala, a snažila sa zhodiť…a čo sa tvojho skráteného životopisu týka, na to som sa vôbec nepýtala 😀 čiže asi desať riadkov tvojej odpovede je odveci.. ale aj o tom som už písala.. tak ak sa ti niečo nepáči, jednoducho to ignoruj. alebo napíš napr. nesúhlasím, ja by som to robila tak a tak. a bodka. nikoho nebaví čítať xy riadkov o tom aký je neschopný majiteľ keď žiada radu…

    majka no ale každý pes sa správa inak a na každého platí niečo iné… ja píšem, že naše šteňa jednoducho také preťahovacie a trhacie hry burcujú len k väčšej rozbláznenosti, toť vše..
    tým pádom, rovnako ako s tým štipancom, na niekoho zaberá, na iného nie, je to len jeden zo spôsobov a každý si má predsa vybrať čo funguje nie???

    s tými zákazovými povelmi je to tak… aj ty vidíš, že sú na nič a aj tak ich používaš… podľa mňa je dosť inteligentná na to aby to pochopila…

    #53844
    majka001
    Člen
    no, neviem ci sa to da nazvat pouzivanim, kedze som mu nijak neukazala, co sa pri takom Fuj ma robit – ani neviem ako by som mu to ukazala, ked to slovko je aplikovatelne vzdy, ked daco nezelane robi, ale to je vzdy ina situacia, a on nechape, co kedy robi zle. Takze ja ani necakam, ze pri tom slovku dajak zareaguje. Vacsinou pri tom kecam dalej, napr. To co stvaras, a potom pride povel, ktory riesi situaciu – ak daco chce zrat, tak Pust!, ak dakoho otravuje, tak Ku mne!
    #53845
    majka001
    Člen
    no, neviem ci sa to da nazvat pouzivanim, kedze som mu nijak neukazala, co sa pri takom Fuj ma robit – ani neviem ako by som mu to ukazala, ked to slovko je aplikovatelne vzdy, ked daco nezelane robi, ale to je vzdy ina situacia, a on nechape, co kedy robi zle. Takze ja ani necakam, ze pri tom slovku dajak zareaguje. Vacsinou pri tom kecam dalej, napr. To co stvaras, a potom pride povel, ktory riesi situaciu – ak daco chce zrat, tak Pust!, ak dakoho otravuje, tak Ku mne!
    #53846
    ivinka
    Člen
    ale tiež to fuj najprv povieš aby prestal s tým čo robí nie? 😀 aj my dávame ďalej ďalšie povely, to je jasné…
    #53847
    majka001
    Člen
    ja ked to poviem, naozaj neratam s tym, ze prestane. Ani jeho pozornost to neuputa. Nie je to ani jeho meno, ani povel, ktory pozna a ucim ho, takze ho to nezaujima, a ani to nevyzadujem. To ako keby mu poviem Chod mi urobit kavu:) Takze sa tomu skor snazim vyhybat, aj tak to nepomaha, len ta moja pusa je rychlejsia.
    Ale chcela som daco k Scylle, citujem ju:
    Na některé pejsky to štípnutí může fungovat, jestli máte ale pracáka nebo trošku akčnější zvíře, bude to nadšeně považovat za to, že jste se konečně přidali ke hře a ještě přitvrdí. Vyzkoušejte postup s hračkou a aportováním, jestli vám to nebude vadit, i s přetahováním. .. Někomu funguje to, že když štěník kousne moc, nahlas vypískne, jako by ho to bolelo a ukončí hru, někde to štěník vyhodnotí jako zajímavou pískací hračku. Zkuste, co zabere.
    tu pekne uviedla viacero postupov, nic nenanucovala, poradila vyskusat. Chapem, ze podaktorym ludom vadi, ze skritizuje ich postup, ja sama zle znasam kritiku a pri Scyllinej odpovedi este dakedy na jesen som sa najprv nahnevala, a potom sa mi chcelo plakat. Mam vsak dostatok sebareflexie na to, aby som uznala, ze asi ma pravdu dakto, kto roky uspesne pracuje s problemovymi psami, a nie ja, co mam psa par mesiacov. Ved keby moj postup bol spravny, tak by som asi nepisala na forum o radu. Takze musim prijat kritiku za zly postup, potom vyskusat rady,s ktorymi vnutorne suhlasim – a jej rady take su, na rozdiel od podaktorych rad typu “plesknutie po zadku, ved on uvidi, ze robi zle, uvidi kto je pan…”(niektore rady su dobre, ale nefunguju na mojho). A uprimne sa Scylle obcas cudujem, ze si najde cas a znova a znova upozornuje zaciatocnikov na chyby, ktore by uz neskor boli tazko napravitelne. Ide tu predsa o dobro psika, nie o ego majitela ci ostatnych, alebo o sposob vyjadrovania…
    #53848
    ivinka
    Člen
    majka takto… nefungujú ti zákazové povely? ok, nepoužívaj ich 🙂
    …ja zas vnútorne súhlasím s inými radami (ak mám použiť tvoje slová :)), tak sa riadim tými…

    … mne vadí že scylla kritizuje aj tých čo nie sú začiatočníci, tých čo vycvičili tiež viacero (a dobre) psíkov… okej, šak mňa nech spindá, ale zas ja si z nej nič nerobím.. 🙂 proste, nehnevaj sa, ale aj vďaka takým ako ty sa cíti jak pani dokonalá… alebo tak aspoň píše… a MÁ aj dobré rady, ale zle podané…a keďže každý psík je individualita, na každého evidentne platí niečo iné…a treba vyskúšať aj viacero dobrých rád od iných … potom to tu na fóre vyzerá že jedine scylla všetko vie, všetkému rozumie… a pritom je tu aj niekoľko ďalších, kt. majú tiež skúsenosti a dobré rady a overené skúsenosťami rovnako ako ona… len iné spôsoby, ktoré jej asi nefungovali, alebo sa jej jednoducho nepáčia… len scylla z nich spraví… no nič. ja už som skončila, ešte z toho výjdem ja ako najväčšia… … … 🙂

    proste len nechajte vyjadrovať sa aj iných a každý nech si vyberie čo na jeho hafanka zaberá!
    skúste sa nad tým zamyslieť…hawk dohovorila som už ma to nebaví :D( aj tak si myslím, že to bude mať asi taký efekt ako hádzanie hrachu o stenu :))

    #53849
    Tchor
    Člen
    Ivinko, Scyla uz nekolik let pravidelne pracuje se psama ktery rady jez tu krytuizuje dostali do stavu kdy bylo na vyber but ten pes pujde k nim do mikroasilu a nebo skonci utracenim. Tech zviraat bylo za tech nekolik let desitky. Ackoli s jejim radilakismem v mnoha vecech nesouhlasim a u mnoha pripadu si myslim ze je lepsi to delat spatne nez vubec tak moc dobre chapu proc pise to co pise.

    Velmi malo kdo dokaze rozumnet tomu co pes odpovida na to co clovek dela. Mnoho obecne uznavanych postupu vychazi ze zcela mylnych vykladu chovani psa. Prilis casto je strach a nejistota zamnenovana za “dominanci”. Kazdej projev psa je filtrovany pres krec “jen probaoha abych porad zustal alfa” atd. Vite kolikrat vidim ze je pes trestanej za ohrazujici se defenzivni zavrceni? (naprosta vetsina vrceni) Misto toho aby se psovod zamyslel proc psa dohnal k tomu ze ma z psovoda strach, tak jeste vice pritvrdi. Takovyhle prikladu jsou stovky a vedou jen k dalsimu nepochopeni mezi psem a psovodem.

    Pritom na naprostou vetsinu problemu se psem staci se zacit chovat tak aby mi pes rozumnel.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 101 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.