Narkóza

  • This topic has 2 hlasy and 3 odpovede.
Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
  • Autor
    Príspevky
  • #47120
    Mirka001
    Člen
    Dobry den, mame 7 rocneho psika civavu. Na dalsi tyzden ma ist pod narkozu kvoli vysetreniu priedusnice. Chcem sa spytat ci nevadi ze je psik epileptik. Ostatne vysetrenia co sa mu robili pred narkozou (rontgen srdca, EKG a krvne testy) mal v poriadku. Ma podozrenie na kolaps priedusnice alebo zuzenu priedusnicu alebo nieco take…Pred pol rokom bol v narkoze a neznasal ju najlepsie.Ked sme ho doniesli domov bol cely studeny triasol sa sadol si do kuta a len tak na nas cely roztraseny pozeral a ties hrozne rychlo dychal ale nie ustami ale nosom.Tak to trvalo az do rana.Na internete som citala ze existuje nejaka setrnesia narkoza co sa podava tak ze ju psik vdychuje. Mohol by byt uspaty takou narkozou? Ci kvoli tomu ze endoskop ide cez usta tak by sa to nedalo? Bojim sa ho dat opat pod narkozu, aj kvoli tomu ze je epileptik a aj kvoli tomu ze po tej poslednej narkoze sa dost dlho spamataval…a tiez to nieje uz najmladsi psik. A este kebyze nahodou sa potvrdilo ze ma ten kolaps priedusnice, da sa to liecit? Za odpoved dakujem 🙂
    #51504
    Mirka001
    Člen
    Dobry den, pekne dakujem za odpoved.Ak sa mozem este spytat, neda sa to vysetrit aj nejak inak? Ako bez narkozy? A este da sa na zaklade priznakov urcit ci ide o kolaps alebo len zuzenie pridusnice? Nas psik pokasluje uz asi pol roka. A kedze zo srdieckom problem nema a hrdlo ma ties ciste doktor povedal ze najskor bude problem v priedusnici. Prejavuje sa aj kolaps priedusnice dlhodobym kaslanim? Dakujem 🙂
    #51503
    Dobrý deň, akákoľvek narkóza pre psíka je riziková aj keď dnes existujú také narkotiká ktoré sú bezpečnejšie ako v minulosti a dá sa psík prispať len na nevyhnutne tak dlhú dobu ako je potrebné a potom sa ďalšou injekciou preberá…otázne je na akú dlhu dobu má byť psík prispaný a kvôli čomu… v prípade predpokladám trachoskopie čo je vyšetrenie priedušnice endoskopom je technicky problematické riešiť narkózu inhalačne i preto že sa psík pritom spravidla intubuje teda do priedušnice sa zavedie tubus ktorým prechádza vzduch čo komplikuje samotné vyšetrenie….pokiaľ je ale vyšetrenie nie dlhé tak nevidím problém ani v šetrnej injekčnej narkóze… ak je priedušnica len zúžená a chrupky oslabené rieí sa to liekmi…pokiaľ je to kolaps trachei riešenie je chirurgické …do priedušnice sa zvádza slot ktorý ju rozšíri a tak zamedzí jej kolabovaniu …myslím ale že na Slovensku túto operáciu nerobí nikto…najbližšie myslím že Brno alebo Viedeň…Pekný deň
    #51505
    Dobrý deň, no do priedušnice s endoskopom inak ako bez narkózy sa pozrieť nedá iba ak by veterinárom bol Coperfield…. o kolapse trachei alebo jej zúžení môže čo to napovedať RTG snímok i keď nie vždy, samozrejme kašel, a dýchacie ťažkosti sú jeho sprievodným príznakom… mal so pacienta čivavu tiež podobne starého psíka s nadváhou, ktorý mal podobný problém bol taktiež liečený na zápal hrdielka a podobne a po kombinácii protizápalovej injekcie – jednorázovo a antibiotik na 10 dní a liekov ktoré rozširujú dýchacie cesty Theoplus tbl. 1/2 tab 2 x denne sa stav 1 celé balenie – sa stav upravil….dnes nekašle dobre dýcha…..vyššie spomínaný psík mal zúženú priedušnicu ale bolo to viditeľné i RTG snímku …. ak je ale kolaps priedušnice je to celé dramatickejšie a rieši sa to chirurgicky ako som už spomínal…pekný deň
Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.