Nežiadúce chovanie

  • This topic has 6 hlasov and 18 odpovedí.
Zobrazujú sa 4 príspevky - 16 až 19 (z celkového počtu 19)
  • Autor
    Príspevky
  • #56599
    K tomu pacifikovaniu, myslím, že bolo spomenuté “skamenieť” – to veľmi dobre funguje na roztopašné pubertálne a hyperaktívne psíky. Veľmi rýchlo zistia, že žiadna sranda nebude (šéf zamrzol, žiadny očný kontakt, pohyb ani slovo), ak sa neupokoja. Ľah na bok je skutočne výnimočná záležitosť, ktorú treba používať na upokojenie a uvedomenie si pozície u psíka, nie ako akt dominancie pri bežných vylomeninách a rozrušení. Ak ste čítali Desenského, tak ste si všimli, že často používa po nesplnení povelu len “cvičákovský dril”, čiže sada rýchlych povelov sadni, ľahni, k nohe, otočky pri nohe atď. Tým si psík upevní povely a zároveň majiteľ posilní autoritu bez použitia sily a emócií v poveloch. Skrátka, je len nepríjemný, nie je práve v okamihu odmietnutia poslušnosti kamarátom. Funguje to spoľahlivo. Dokonca tak, že keď najmladšia roztopašnica (16-mesačná miešanka labradora) nepribehne na povel, ale až keď sa jej uráči (asi po 30 sek.), tak s ňou začnem cvičiť povely a všetky 3 ostatné (3-ročná neurotická a hyperaktívna weimarka, 7-ročná a 8-ročná ridžbečka) sa dobrovoľne pripoja, pretože je im môj chladný tón maximálne nepríjemný.
    A samozrejme, treba zostať v absolútnom pokoji, ak psík povel nesplní. Len si treba dať záležať na tom, ako mu k splneniu pomôcť a v konečnom dôsledku ho pochváliť. A byť dôsledný. Neprepáčiť nedokončenie povelu, psík si to zapamätá. Teraz je v puberte a o pár mesiacov bude úplne iný.
    #56600
    Piedro
    Člen
    Ja ľahnutie na bok používam vtedy ak mi pes začne obžierať ruku, nemám to moc rád keď ma oslintáva a bere moje ruky do úst a naťahuje ma za oblečenie. Robieva to ešte stále dosť často a tak ho dám ľahnuť na bok a keď sa ukľudní a môžem mu labkami pohybovať bez toho aby kontroloval čo robím tak potom precvičíme všetky povely. Akurát, že to vypadá tak, že ho to cvičenie povelov baví len niekedy tak ako aj ľudský pubertiaci potrebuje spraviť vylomeninu 🙂
    #56602
    Piedro
    Člen
    Tie ďubnutia ja asi neviem správne uplatňovať lebo vždy ho tým dostanem do vytrženia, začne skákať a nakoniec skončíme aj tak pri tom, že je na boku. Ako keby to bral ako hru.
    #56603
    Ano, ak sa dotyk nespravi rychlo, dorazne a hlavne v spravnej intenzite (ani slabsie, ani silnejsie ako je stupen vytrzenia psika), tak to nefunguje. Povedala by som, ze je u vas slabsi a hlavne malo dorazny, ked ho psik povazuje za signal k dalsej hre. Pred par dnami mi moj klient s 4 mesacnym BSO tvrdil, ze dotykom nedokaze umravnit rozblaznene stena pocas hry. ked som to uplne neplanovane urobila s nim ja takisto ako usmernenie v absolutne neriadenej hre s vlastnym panom, psik zostal velmi prekvapeny, co sa mu to prihodilo (aj majitelia) a zacal sa pocas hry normalne kontrolovat. Takze chce to skusenosti, ale urcite to funguje, je to ako kusnutie ineho psika – oni tak spolu komunikuju.
    A este priklad: dnes sa po prvykrat podarilo nasej 7-rocnej fenke umravnit spravnou intenzitou protestu (vrcanie a hmat pod krk) 16-mesacnu fenku, ktora ju stale vola do hry a otravuje. Doteraz som jej musela pomahat a uz jej nemusim. Konecne to zvladla, pretoze jej riadene musim zvysovat sebavedomie, kedze ide o neistu a menej vyrovnanu fenku.
Zobrazujú sa 4 príspevky - 16 až 19 (z celkového počtu 19)
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.