problémy s prechádzkami a venčením

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Chovateľská poradňa problémy s prechádzkami a venčením

  • This topic has 6 hlasov and 14 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48687
    Dobrý deň.Som na vašom fóre nováčikom a verím,že mi poradíte.Máme fenku ,je to kríženec JRT a maltezáka.Má necelých 8 mesiacov a u nás nastal veľký problém s vychádzkami.Začala sa báť chodiť vonku,vyvenčí sa pred vchodom a už uteká nazad.Bojí sa áut,aj napriek tomu,že namala žiadnu zlú skúsenosť,je to taký malý bojko.Keď ju chceme upokojiť nedá sa ,stále sa ťahá a nepomáhajú ani maškrty,občas sa aj trasie.Tešila som sa na spoločníka na dlhé prechádzky,ale s našou Miou mi to zatiaľ nehrozí.
    Ak niekto može ,budem vďačná za dobré rady.
    Ďakujem pekne
    #62351
    Milá Estika, ja som mala úplne rovnaký problém s mojou Engee, teraz má už 7 mesiacov, no na začiatku to bola tiež katastrofa, ked som s ňou chcela ísť na dlhšiu prechdázku mimo nášho činžáku. Nejakých 10 min bola vpohode, zvedavá atd., no potom vždy nastal moment, kedy dostala strach a ťahala sa naspäť domov (napr. brechajúce psy za plotom, veľmi rýchlo prefrčiace auto okolo nás, byciklista, korčuliar, …) nemala zlú skúsenosť, len to bolo pre ňu neznáme a vtedy si uvedomila ako daleko je od svojho domova. Vtedy sa zaprela labami a išla sa udusiť, len aby ma odtiahla domov, hoci tým, že by som sa jej v tomto poddala, by som len podporila jej strach. Nie je vhodné psíka utešovať, pretože tým tiež utvrdzujeme jeho strach. Ked vravíš, že nepomáhajú maškrty, skús obľúbenú hračku a vytešeným hlasom previesť jej pozornosť na seba. Ak mi nepomáhalo ani toto, stála som na mieste, ona bola našpanovaná na vodítku, ktoré ju nikam nepustilo, vtedy si sadla, a hoci kňučala, ostala som s ňou stáť na mieste hoci aj 10 min., bola som ticho a sledovala som ju len tak jedným očkom, aby nemala moju úplnú pozornosť, pretože ked dostane pes strach, nasadí klapky a ide si svoje. Vtedy som teda čakala kým sa ukľudní, začne reagovať na okolie, mňa a znovu som skúsila maškrtu. Potom sme už išli dalej, zabudla na ten strach, samozrejme, niekedy sa to aj opakovalo, a určitý čas to bolo pre mňa hotová katastrofa, bola som bez chuti ísť s ňou niekam, pretože hocikedy ju prepadla panika. Hlavne je dôležité vytrvať, nevzdať sa, chodiť so psíkom stále na nové a nové miesta, cestami, kadiaľ ste ešte nešli, aby Mia spoznávala nové pachy, treba ju nechať ovoniavať a spoznávať sa s okolím. A samozrejme, ked sa bude ťahať domov, nedovoliť jej to, kým sa vy nerozhodnete inak. Určite sa to všetko zmení, nie za pár dní ale možno za mesiac, len tomu dajte čas a trpezlivosť a získate naozaj milú spoločníčku na dlhé prechádzky. Držím palce :)))
    #62352
    Ďakujem za rýchlu odpoveď:-).Syn práve pozerá na foto a vraj ťa aj pozná.Sme tiež zo Zvolena :-).
    Dnes sme mali ďalšiu nepríjemnosť,chodíme ju venčiť na priehradu na tú lúku a teraz sú tam rybári na autách,tak sa zľakla že začala utekať ako zmyslov zbavená.Stratili sme pritom aj flexi vodítko.Keď bola menšia,tak nám takto nevyvádzala.Brali sme ju ako 5 týždňové šteniatko,bola na utratenie,tak som sa zľutovala:-).Je u nás od novembra a keďže bola malinká a vonku bola zima,venčiť sme ju začali vonku až po nejakých 2 mesiacoch,aby nám neochorela.Vždy som veľmi túžila po psíkovi,ale teraz sa mi zdá,že to asi veľmi nezvládame.Veľmi by som jej chcela pomocť,nie nasilu a ani bitkou,ale nieje jednoduché byť v pohode,nikdy by som si nepomyslela,že budem riešiť psychické problémy nášho psa:-))). Ešte ma napadlo,že či sa už nebude hárať,predsa má už pomaly 8 mesiacov a ešte nič.Nebude mať tá jej panika niečo spoločné s hormónmi-ja už rozmýšlam nad každou variantou.
    Pekný večer
    #62353
    wendy1
    Člen
    Estika v tomto case nastava tzv. obdobie strachu – je to normalne, a u Vas duplom, nakolko ste si ju predsa aj ked nie Vasou vinou vzali priskoro od maminy, ozaj psika neutesovat, ako keby sa nic nedialo, len napr. povedat flegamticky, pod ideme, alebo klidek, ale nehladkat, nebrat na ruky.:D Skuste najprv to co pisala Veronika, prip. sa dohodnite s kamoskou alebo znamou co ma tiez psika nech chodi s Vami castejsie von, prip. skuste aportiky, …
    #62354
    katarina2
    Člen
    Tiež som na to myslela, nech si zvyká v spoločnosti jedného kľudného psíka, ten kľud sa na ňu presťahuje a najskôr na kľudnom tichom mieste niekde na lúke, neskôr by sme začali chodiť aj na rušnejšie miesta a tak postupne nech si zvyká čo je život, možno v jej prípade to bude trvať dlhšie a tiež zmena hormónov ovplyvňuje asi aj ten jej strach, ale všetko raz prejde, len trpezlivo. Prajem Vám aby ste z nej mali radosť , tá starostlivosť za to stojí.
    #62355
    Naozaj ma pozná? 😀 Ja nie som odtiaľto, bývam tu len kvôli štúdiu, takže vôbec ma nenapadá o koho môže ísť, pretože tu poznám veľmi málo ľudí.. ak nie ste samozrejme z nášho činžáku 😀 ale neviem si spomenúť na niekoho kto by tu mal takého psíka ako vy 🙂
    No ja veľmi tade nechodím práve kvôli tým rybárom a háčikom, lebo sa pár krát stalo, že sa rozbehla do jazera za kačkou, a bojím sa, aby tam nebol nejaký stratený háčik, preto ja chodím iba po tej cestičke a tam kde je nižšia tráva, teraz je obrovitánska, Engee musí veľmi vysoko vyskakovať aby sa niekam dostala a oči a uši má plné semiačok od trávy, keby to tak už pokosili :/
    Verte, že hoci máte teraz s ňou starosti, je to samozrejme také obdobie ako pri deťoch, ked je dôležitá výchova, že sa vám to časom niekoľkonásobne vráti, že sa jej venujete 🙂

    wendy, naozaj je to bežné v takomto veku? Nemôže byť aj Engee práve preto tak precitlivená ako som písala ten zážitok, že spanikárila?

    #62356
    wendy1
    Člen
    Je to ozaj normalne, citala som to v knihe, ze zhruba psik od 6 mes. a viac ked dospieva nastava tzv. obdobie strachu. Ak si dobre pamatam tak aj moja mala take, ze sa zlakla napr. vlastneho tiena, ale nebolo to neviem ake hrozne a dlhotrvajuce. Treba pristupovat ozaj v pohode, aby psik z nas necitil stres, hoci niekedy je to ozaj tazke. Buchne nieco von alebo sa niecoho zlakne, tak povedat ako som uviedla klidek, alebo nic sa nedeje a ist dalej flegamticky, uvolnene.
    #62357
    ja som včera v noci nevedela zaspať, lebo bol riadny lejak, blískalo sa, proste hotové divadlo svetiel a zvukov… a Engee spala, čo som sa čudovala, to asi preto, že nehrmelo nejako hrozivo, inak by sedela na druhej strane miestnosti a vytriešťala oči 🙂 priateľ sa na mne smial čo panikárim ked ona vpohode drichme 😀
    ale môžu nastať fakt aj horšie situácie :/
    #62358
    heny
    Člen
    rocky bol tiez taky… tiez sa istu dobu dost lakal.ked fukal vietor a sacok lietal atd… som myslela ze geny- ze to ma zdedene ale uz sa nelaka takze asi aj on mal take obdobie strachu.
    #62359
    Tu zatepľoval niekto v okolí asi, a na tráve vedľa činžáku ležal jeden veľký igelit, a ked sme prechádzali, just zafúkal vietor… Engee sa išla zblázniť :/ tak jej vravím, neboooj, ved to nič nie je, ako písala Rhea, šla som k tomu oblúkom a predstavte si, zabralo to, prišla očuchať, zvedavá bola a potom už vpohode, len keby to znovu zašušťalo, asi by sme boli tam kde na začiatku :/ ktovie…
    #62360
    wendy1
    Člen
    To poznam aj Wendy sa sem tam zlakne nejakeho predmetu, v zime to boli asi pred 2 rokmi velke sane, teraz to bol tiez igelit.:D Tiez to urobila oblukom, isla onuchat a bolo. Takisto znamej cca 2 rocny NO, nebojacny a tiez tak minule urobil pri igelite. Cize aj velke psy sa lakaju a potrebuju zistit co to je.:D
    #62361
    Ďakujeme za rýchle a rozsiahle odpovede. Tomuto fóru a vám všetkým ktorý ste nám poradili Ďakujeme pekne
    #62362
    Smallblot
    Člen
    Rony takto stresuje napr. v stredu, keď chodia smetiari a ľudia dávajú pred domy smetiaky, niekedy, keď je ten smetiak na nejakom nezvyčajnom mieste, tak sa zatne, ani krok ďalej, brechá a potom ho obíde oblúkom, oňuchá a môžme ísť ďalej. A to s tými sáčkami je u nás tiež bežné. 🙂 Šuštia a hýbu sa… to je nebezpečná kombinácia, bacha na ne! 😀
    #62363
    smallblot 😀 ako má všetko Rony zmapované, ked je prekvapený z nejakého predmetu, ktorý sa objaví v jeho trase z ničoho nič :d musí mať veľmi dobrú pamäť 🙂
    #62364
    heny
    Člen
    a rocky ked videl prvy krat snehuliaka… ojoj…:))) stekotu, vrcania bolo az az …:))) tak sme sa k nemu priblizovali velkym oblukom tak ako sa ma. i tak ich nemusi 🙂 no uvidime tuto zimu ako sa bude k nim chovat :))
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.