Strach na prechádzke – ako ho zvládnuť?

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Výcvik psa Strach na prechádzke – ako ho zvládnuť?

  • This topic has 6 hlasov and 24 odpovedí.
Zobrazuje sa 10 príspevkov - 16 až 25 (z celkového počtu 25 )
  • Autor
    Príspevky
  • #59620
    ach, keď ja som z tých, čo odolajú, hoci ťažko, ale odolám alebo vytrvám, nenechám nič tak čo od nej chcem, hoci ona sa chce z povelu vyvliecť… problém je, že priateľ to tak nerobí, doteraz sme napr. nemali ani problém ked chodila bez vodítka, dobehla, hoci na 10. krát, ale vrátila sa na privolanie, teraz je jej jedno, že ju polhodinu voláme :/ a aby som kupovala stopovačku, na to financie teraz nemáme… ja som ju učila, že ju v kuchyni nechcem ked jem, počúvala, ale ako jej priateľ začal dávať zo svojho jedla štýlom: “aha, Endži, tu mi spadlo, spapaj” (strašne nenápadné, že?) tak žobre o106 :/ a čokoľvek mu poviem, vždy je zle, chápe to ako poučovanie či povyšovanie.
    inak, viem, že je to šteňa, že je naivná a nevie čo jej môže ublížiť a od toho som tu ja, aby som ju to odučila,ale neviem ako na to v tejto veci: viete mi poradiť, ako ju naučiť neskákať nenormálne na návštevu? vôbec nevie byť kľudná v nikoho blízkosti (či psej, či ľudskej), bola by som najšťastnejšia, kebyže príde pokojne, nie ako kalamita; ked sme na prechádzke, a ked ide niekto okolo, vždy ju zastavím a hovorím jej fuj!nesmieš! vtedy neskáče, len kuká na okoloidúcih, lenže ked sa jej niekto prihovorí alebo nebodaj cmukne na ňu, či zapíska, tak je všetka snaha v čudu, minule som ju mala nakrátko n a vodítku, aby neposkákala a nezašpinila okoloidúcich, ako n a ňu ujko zacmukal, chcela naňho skočiť, no s plaskotom skončila na zemi lebo ju nepustilo vodítko, nechcem ju takto trápiť, ale je to nepríjemné, si predstavte, že idete do mesta vyobliekané, a zrazu vás zašpiní cudzie šteňa (skučí, breše pri tom, teší sa proste) no páčilo by sa vám to? to isté robí aj s cudzími psami, nepríde k nim pokojne, ale ťahá sa k nim a skáče po nich, a tie psy vystresované z toho niektoré utekajú a iné vrčia a chcú sa brániť :/ preto som už hotová, ked vidím oproti nám ľudí či cudzie psy 🙁 čo s tým mám robiť? ja sa už proste aj za ňu hanbím 🙁 ľudia sa mi smejú, ked vidia aká je, dokonca to považujú za agresivitu
    #59634
    heny
    Člen
    kamikadze pes 🙂 xixi to je dobre… no smallblot tiez robite pokroky super super super 🙂 tak dobre sa to cita 🙂
    #59621
    ľudia, ja nie som trpezlivý človek, ale som asi jediný čo sa jej venuje toľko koľko môže len preto, že nechcem mať v budúcnosti pocit, že som pre nu nespravila maximum, preto sa dokážem prekonať a znova a znova ju do tých vecí, čo od nej chcem nútiť, ale vôbec neviem ako k niektorým veciam pristupovať, aby som navodila želané správanie
    #59635
    áno, psíky sa naučia spájať si určité situácie zo slovami, ak sa používajú rovnaké slová v rovnakých situáciách. Takto sa naučia rozumieť aj krátkym vetám. Podporuje to ich mozgovú činnosť, čiže ich to zamestnáva. čím viac slov, tým lepšie, ve´d žijú s ľuďmi a medzi ľuďmi, načo sa obmedzovať len na komunikáciu pomocou povelov. Každý si môže zvoliť to, čo mu vyhovuje.
    No v kolíznych situáciách treba menej rozprávať a používať striktné povely, pokojne, ale krátko a rázne a pomôcť si trhnutím vodítka. Vtedy nie je čas na diskusiu, ale na vykonanie povelu. To musí majiteľ rozoznávať a podľa toho vyberať spôsobo komunikácie.
    Keď sa to naučí rozoznávať majiteľ, naučí sa to aj psík a bude to tak robiť.

    Veronika, ak malá nemá skákať na ľudí, nesmú ju povzdbudzovať (pohľad do očí, gesto, slovo). A ty musíš trvať pomocou sadni a vodítka, že to tak bude. A ľu´dom vysvetliť, že keď ju budú povzbudzovať do aktivity, tak bude aktívna. A keďže je to šteniatko, tak sa tomu adekvátne bude správať.
    Dobrý tréning na to je rozprávať sa s človekom a nechať psíka sedieť a pozerať sa. Ak je chvíľku ticho, povzbudiť ho povelom “privítaj sa”, nech si ho môže očuchať alebo sa k nemu priblížiť, ale nie skočiť (usmerniť vodítkom naspäť). ak to spraví správne, pochváliť ho a on si spojí, že keď bude pokojný, môže sa priblížiť. Dá sa to aj s deťmi, ale treba ich vopred poučiť. Netreba sa tomu vyhýbať. Začať treba v tej vzdialenosti, keď je ešte pokojná a postupne ju skracovať.

    #59622
    Smallblot
    Člen
    Musíte si proste doma stanoviť priority a pravidlá. Ak niečo nesmie alebo môže, musia to dodržiavať všetci a všetci by toto rozhodnutie mali rešpektovať.
    Kašli na ľudí, ako pozerajú alebo čo si myslia. V prvom rade je to tvoj pes a ty vieš čo si dovolí a čo nie. Ak budeš pri nej nervózna, ona to vycíti. Hoď za hlavu to, čo si myslia ľudia, keď budeš hľadieť na nich a nie na ňu, tak ju nenaučíš ničomu. Dobre ju nauč sadni a zostaň. Sú to dva povely, ktoré sa ti vonku veľmi zídu. Nám už veľakrát pomohli pri tom, aby niečomu odolal (skákanie po ľuďoch, nonstop naháňanie iných psíkov atď.). Vonku, ak bude niekto/niečo, za čím sa bude chcieť rozbehnúť môžeš použiť práve tieto dva povely. Pri zostaň sa proste naučí, že nie je na voľno a musí čakať, kým to voľno dostane.
    Neviem či už tieto povely ovláda, každopádne sadni som tu už vysvetľovala ako naučiť niekoľkokrát pomocou misky so žrádlom, je to veľmi jednoduché. Zostaň naučíš najlepšie asi tiež pomocou maškrty zo začiatku. Psa si posadíš, povieš zostaň, cúvneš od nej tak o pol metra zatiaľ možno na sekundu, max. dve, podídeš späť k nej ak sa nepohla a ostala sedieť – pochváliš ju a dáš mlsku. Nikdy sa neotáčaj chrbtom, iba od nej cúvaj. Postupom času predlžuj vzdialenosť a čas, pochopí, že vždy keď má ostať na jednom mieste, tak sa vrátiš.
    Keď je Rony rozrušený, mám ho na vodítku, posadím ho a dám povel zostaň. Síce povel musím v tom momente trošku viac opakovať, lebo má tendenciu niekedy, že mu akoby “prepne” a zase má hlavu inde, ale nakoniec zostane a nehne sa. Mohlo a malo by to tak fungovať aj u vás.
    A opakujem, KAŠLI NA ĽUDÍ, čo si myslia, či sa smejú alebo zazerajú. Niektorí ľudia su divní a veľa z nich tieto veci nepochopí. Ty vieš že máš šteniatko a treba ho naučiť výchove, tá je zo začiatku pre oboch ťažká, hlavne kým si zvyknete na seba a nájdete tú spoločnú reč.
    A možno aby som ťa trošku rozveselila – mne raz Rony zdrhol na ulici, utekala som po ulici až na vedľajšiu ulicu v papučiach ako také telátko, kričala po celej ulici Ronýýýýýý stoooooj… ľudia sa po mne obracali, že tá je asi vymetená, naháňa si tu psa. Dokonca jednému autu som vbehla pomaly pod kolesá, len kvôli tomu, aby nezrazilo Ronyho – aby vedeli, že tam pobehuje nejaký malý havkáč a jeho vyšinutá panička. 🙂 Nakoniec mi dokonca jedni susedia pomohli Roníka chytať (vtedy sme moc poslušnosť zrovna zvládnutú nemali, xixi). Celkom zábavná príhoda, hoci vtedy mi moc smiešna neprišla. A kašľala som na ľudí, čo si pomyslia. V prvom rade som myslela na Ronyho, aj keď toto bola trošku rozdielna situácia.
    #59623
    heny
    Člen
    veronika co sa tyka inych ludi , ti ta ozaj nemusia zaujimat. volakedy som si aj ja myslela uj, otatni si myslia ze nie som normalna…potom som to brala inak- vychova mojho psika ktory stravi pri mne cely zivot je premna dolezitejsia ako to co si myslia cudzi ludia… niektory co sa vyznaju si mozno myslia ze sme dobry psickari ked sa svojim psikom nevenujeme len doma ale aj vonku, ti co sa rehocu mi mozu vyskocit na chrbat 🙂
    ja som dala rockyho posadit v centre plnom ludi, stala som tam na mieste kym sa neskludnil, a bolo mi jedno ze ma ludia musia obchadzat !!!!! ked ideme cez cestu sa snim rozpravam, poviem cakaj pekne, auta idu :)) raz tak stala stara pani primne na krizovatke, sa milo na mna usmiala 🙂
    doma je tak nauceny ze ked stojim pri okne-alebo na balkone a poviem pod popozerame co je nove na ulici vie ze ide na ruky a budeme sa chvilku pozerat z okna. asi si pomyslite ze som padnuta na hlavu, ale vtedy mu rozpravam ze tam je strom, tam auto, tam su domy, viem ze nerozumie mojim slovam ale urcite vnima moj pokojny hlas. a je taky uvolneny. pre mna to je tiez velmi prijemna chvilka 🙂 moj priatel mi nato povedal ze mi sibe, ale nech si mysli co chce:)) ja sa casto rozpravam s rockym. si myslim ze okrem neustalych povelov by mal pocut aj nas prijemny, pokojny hlas .
    #59624
    wendy1
    Člen
    Heny nie je pravda ze nerozumie niektorym slovam, jasne ze nie vsetkym, ale je to podobne ako u deti, ak s nimi budes malo komunikovat tak budu chudata zaostale a uz to tazko dobehnes,podobne je to podla mna u psov. Nasa pudlica u rodicov rozumela vela veciam ( vela slovam )a stalo sa, ze nasi museli kodovane rozpravat, ked este pocula a nechceli aby nieco pochopila.
    #59625
    Milá Smallblot, cením si tvoju ochotu všetko mi to vysvetliť, ale my tieto základné povely zvládnuté doma máme, sadni, ľahni, zostaň ale vonka sa zahľadí na predmet a hoci sa snažím upútať jej pohľad nevníma ma :/ a ide o to, že to tak robím, ked vidím ľudí alebo psy v blízkosti, lenže ako náhle sa s dotyčným psom stretne alebo s človekom a vidí z ich strany náklonnosť tak už je hotová, nedá sa pohladkať v kľude, chce ich poolizovať, skáče po nich a môžem ju odťahovať, aj tak sa ide zaškrtiť, aby sa k nim dostala, atd Takže aj pri strete s človekom ju mám nútiť dookola sedieť?
    Smallblot 😀 milá skúsenosť 😀 ja som raz ráno počula z okna skučať strýkovho psa (bývajú vedľa v dome) tak som v pyžame vybehla ratovať ho, lebo dáky vlčiak ho napadol 😀
    Heny, aj ja sa práve preto s ňou snažím chodiť medzi veľa ľudí a po sídlisku sa ich teda pohybuje dosť, do centra by som neviem ako sa dostala :/ iba busom, raz aj to budeme musieť vyskúšať…
    Neboj sa 🙂 poznám to, ked som dostala Daisy ako šteniatko, tiež som jej venovala všetku svoju lásku, rozprávala som jej, vysvetľovala a teraz to u nás robí celá rodina 😀 takže blázni sme asi všetci… na druhej strane ma napadlo, že asi sa s ňou príliš veľa rozprávam na tej prechádzke, vkuse jej niečo vravím: “Engee, to sa nesmie. Pozoooor, auto/autobus. Aha, vtáčiky” tie miluje 😀 ráno ked otvorím okno n a vyvetranie, tak stojí na posteli a počúva ako štebocú 🙂
    #59626
    heny
    Člen
    veronika zlate 🙂
    wendy ja som si volakedy myslela ze psi rozumeju slovam potom som niekde citala ze to neni pravda, ze reaguju na ton v hlase….. ale musia rozumiet lebo ked das povel musi tomu slovu rozumiet.napr sadni. ked mu poviem vyskoc tak si nesadne.sadni je sadni. . nie ? takze musia rozumiet tym slovam 🙂
    #59627
    Smallblot
    Člen
    Podľa mňa musia rozumieť aj slovám. Neviem, Ronko tiež rozumie cica, havko a pod. a tiež sa s ním veľakrát vonku rozprávam ako s človekom, keď nás niekto vidí, tak si tiež musí myslieť, že som šiši, na druhej strane mi je to jedno, ja som rada, že mám vzťah so svojím psom aký mám. Ešte ma napadlo – brat má šarpeja a tomu keď povie Ničko, ideme sa kúpať? Tak Niko dá dole chvost, otočí sa a už ho nie je ani neviem ako a to je večne taký frfľoško chrochtajúci. 🙂 Musia podľa mňa aj čosi rozumieť a možno ide o tú intonáciu?
    Heny to je zlaté s tým pozeraním z balkóna 😀 To s Roňom síce nerobíme, ale priateľ to robil kedysi ešte keď sme bývali u nich s ich havom, tiež YT.
Zobrazuje sa 10 príspevkov - 16 až 25 (z celkového počtu 25 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.