kastracia-operacia-pes.png

Pod pojmom kastrácia u psa – samca, rozumieme chirurgické odstránenie semenníkov, prísemenníkov a časti semenovodu. Zákrok sa prevádza takisto ako u feniek v narkóze. Pooperačná starostlivosť nie je náročná, keďže ide o vonkajší zákrok. Odporúča sa kastrovať zvieratá staršie ako 6 mesiacov.

Prečo kastrovať psy

Osobnú skúsenosť s neprispôsobivým, ťažko ovládateľným psom – samcom nemám, preto len sprostredkovane. Hlavným dôvodom, kedy sa majiteľ začne zaujímať o kastráciu psa, je nejaký problém – či už je pes vyrývačný do ostatných psov, bije sa, alebo nakrýva všetko, čo sa pohne. Prípadne sa túla, je nezvládateľný, značkuje si teritórium aj doma, je prehnane dominantný. Pokiaľ je pes ovládateľný, netúla sa a nemáte s ním podobné problémy, vystavovať ho tomuto veterinárnemu zákroku je zbytočné.

Každý majiteľ by si však mal uvedomiť, že kastrácia nie je 100%-tnou zárukou ďalšieho spokojného a pokojného života so psom. Pes by mal predovšetkým dostať riadnu výchovu a výcvik, ak je to pes v rodinnom dome tak aj zabezpečený plot a pokiaľ toto všetko nepomáha a pes je pod vplyvom hormónov aj po čase puberty, je čas na kastráciu.

Niektorí majitelia sa boja, tak ako u feniek, straty temperamentu alebo straty samčieho správania po kastrácii. Preto volia život so psom, ktorí je nezvládnuteľný a pri tom stačí tak málo. Mali by si uvedomiť, že ani pes nie je šťastný, keď je neustále poháňaný hormónmi a nemá pokoj. Taký pes nie je cvičiteľný, pretože sa nedokáže sústrediť, je neustále v strehu a čaká na najbližšiu obeť. Stáva sa z neho bitkár, alebo tulák, prípadne postrach všetkých majiteľov sučiek v okolí. Keď sa na to pozrieme triezvo, uvedomíme si aj nebezpečenstvá takéhoto správania. Pes, ktorý nemá nablízku majiteľa, môže byť odchytený, v najhoršom prípade mu môže niekto ublížiť. Nie všetci ľudia majú psy radi. Môže sa zraniť na svojich potulkách za fenami, môže sa pobiť s väčším a silnejším psom a potom už nebudete mať nezvládnuteľného psa – nebudete mať žiadneho psa.

Prístup majiteľa

Veľa majiteľov však len mávne rukou, a nechajú psa tak. Veď čo ich potom, že ich pes má potomka na každom kroku – feny si predsa majú strážiť majitelia! To je ale veľmi alibistické a takisto nezodpovedné, ako u majiteľov feniek. Ani pes by nemal behať kade – tade a skákať na každého a na všetko. Nehovoriac o agresivite voči ľuďom, ktorí sa snažia takéhoto psa odohnať.

Psy nepoznajú naše pravidlá správania, nevedia, čo sa patrí a čo nie, preto by sme mali ich správanie korigovať my, majitelia.

Opäť však pripomínam, aby majitelia nečakali od kastrácie zázraky – prejavy sa môžu zmierniť, ale nie vždy úplne vymiznú. V každom prípade sa však psovi aj vám uľaví.

Moje odporúčanie

Dajte kastrovať len psy, ktoré to naozaj potrebujú. Pokiaľ pes nemá vyššie spomenuté prejavy a neuteká vám, kastrácia je zbytočná.

Čoho sa majitelia boja

Takisto ako u feniek, aj majitelia psov majú obavy, aby ich pes nestratil temperament, typickú samčiu povahu a prejavy. Myslím, že sa toho boja zbytočne, pretože kastrácia psov pomôže v tom, aby sa správal prijateľne pre okolie a bezpečne aj vzhľadom na seba. Psa len zbytočne neovládajú hormóny, je pokojnejší, sústredený. Kdesi som počula, že keď sa dá kastrovať pes príliš skoro, ešte ako šteniatko, stratí svoje prejavy ako značkovanie teritória a zdvíhanie nohy pri vykonávaní potreby. Toto posúdiť neviem, nakoľko som sa s tým doteraz nestretla. V každom prípade pomáha kastrácia aj v tom, aby si pes neznačkoval teritórium tam, kde je to vrcholne nežiaduce a teda priamo u vás doma. Čo sa týka dominancie, nepredpokladám, že by kastrácia priniesla nejaký väčší efekt, aj keď môže zmierniť tieto prejavy a priberanie na váhe sa dá korigovať úpravou jedálnička.