zimny-husky.jpg

Aby ste vedeli, čo vám v tej – ktorej chvíli psík hovorí a ako na to zareagovať, stačí len trochu informácií a pozorovania.

No pravda je, že mnoho majiteľov psíkov týmto signálom neprikladá iný význam než ten, ktorý prvotne predstavujú,  pretože si ich nespájajú s práve prebiehajúcou situáciou. A navyše mnohé z týchto signálov sú veľmi príjemné a pre človeka neznalého veci predstavujú akoby len prejav priateľstva a súdržnosti.

Keďže som sa doteraz nestretla s komplexným materiálom na túto tému, len čiastkovými výkladmi jednotlivých prejavov, mala som pocit, že ich súhrn a popis s príkladmi situácií by mohol byť veľmi užitočný nielen pre začínajúcich psičkárov. Mnohé signály majú viac významov a sú si podobné so signálmi na predchádzanie konfliktov. Pri intenzívnejšom pozorovaní psíkov je však možné ich ľahko rozlíšiť v nadväznosti na to, na čo psík práve reaguje.

Bežný majiteľ jedného psíka v zásade nevenuje veľkú pozornosť tejto forme  druhovej a  medzidruhovej komunikácie – či už predchádzaniu konfliktom alebo zaberaniu vyššej hierarchickej pozície vo svorke pomocou manipulovania ostatnými členmi, vrátane jeho samého.

Najčastejšie preto, že nemá potrebu sa tým zaoberať do hĺbky, netuší, že niečo také existuje alebo si jednoducho neprizná, že jeho vlastný psík ho zosadil z trónu a riadi jeho domácnosť. Zvyčajne sa začne zaoberať touto témou až vtedy, keď nastanú problémy s rešpektom a poslušnosťou psíka alebo zistí, že jeho psík nezvláda prirodzené kontaktovanie iných psíkov.

Už pri dvoch, troch či viacerých psíkoch pohromade sa možnosti pozorovania ich vzájomnej komunikácie rozširujú. Ak majiteľ psíka dokáže rozoznať a čítať nuansy psej komunikácie, vníma ju v kontexte danej situácie, má nástroj na riadenie správania svojho psíka voči ostatným psom alebo na vedenie bezkonfliktného spolužitia vlastnej svorky dvoch či viacerých psíkov. A neoceniteľný zdroj inšpirácie pre seba.

V našej domácnosti je neustále  viac psíkov, okrem našich dvoch sú to ďalšie dva rodinné psíky a k tomu často úplne cudzie psíky, ktoré prichádzajú do príležitostnej škôlky či ich majiteľ na tréning. Uisťujem vás, že každý psík, ktorý dochádza do kontaktu s inými psíkmi, začne postupne používať viac a viac signálov na dohováranie sa, upokojovanie alebo predchádzanie konfliktom či dokonca na ovládanie povahovo slabších psíkov vo svojom okruhu.

Signály ovládania alebo manipulácie, ako som ich nazvala, môžete sledovať buď medzi dvoma psíkmi na zabratie si pozície či ovládnutie jednotlivých situácií alebo medzi psíkom a človekom (majiteľom), ktorého postavenie nie je absolútne a psík cíti priestor na získanie prospechu a celkové posilnenie svojej pozície v rodine. Čo, nemusím pripomínať, vyúsťuje do neposlušnosti a neovládateľnosti psíka doma či vonku.

Zdôrazňujem, že tieto signály, či mnohé z nich, používajú tak sebavedomé a vyrovnané psíky, ako aj menej sebaisté, submisívne či dokonca nervózne až neurotické jedince. Nezáleží na tom, ako vyrovnaného psíka doma máte, túto formu komunikácie u neho určite spozorujete, ak o nej budete vedieť, dokážete ju rozoznať, dešifrovať v rámci danej situácie a využiť vo svoj prospech.

Opieranie sa o pána

Je to veľmi milé, však? Najčastejšie som to videla u psíkov vonku pri zoznamovaní sa s iným psíkmi. Ak sa psík opiera o svojho pána počas približovania sa iného psíka,  ide väčšinou o menej sebaistého psíka, ktorý takto od svojho pána čerpá podporu a odvahu, pretože blížiaci sa psík je buď dominantnejší, správa sa suverénne alebo ide o staršieho sebavedomého psíka, ktorý jasne dáva najavo svoju psychickú prevahu.

Takto získanú podporu neistý psík využije na posilnenie svojho sebavedomia a zoznámenie vyústi do konfliktu. Keby psychickú podporu od pána nenačerpal, jeho prejavy by boli prirodzene submisívne, akceptoval by svoju nižšiu pozíciu voči cudziemu sebavedomému psíkovi a zvítanie by prebehlo korektne (sebavedomý psík oňucháva prvý, submisívny psík sa pokojne nechá oňuchať a počká, kým je mu dovolené oňuchať).

Pri kontaktovaní dvoch psíkov je vždy jeden dominantný a druhý podriadený, submisívny. Ak ani jeden zo psíkov nie je ochotný podriadiť sa, konflikt je otázkou len pár sekúnd. Ak tomu chcete zabrániť, pretože ste si uvedomili, že váš psík sa o vás opiera, odtlačte ho nohou, o ktorú sa vám opiera, do voľného priestoru. Stačí desať  centimetrov medzi vami a vaším psíkom a už bude odkázaný len sám na seba. Jeho reakcie budú prirodzenejšie, oňuchajú sa postupne zozadu, spredu a pokojne sa rozídu každý za svojím pánom.

Sadanie na pána

Sadanie na pána takisto často vidím na vychádzkach. Psík dostal povel napríklad pred zvítaním s iným psíkom, no nesadol si riadne k nohe, ale na nohu pána, či aspoň si na pánovu nohu položil svoju prednú labku. Je to jasný prejav rozkolísanej pozície majiteľa psíka, kedy mu psík dáva najavo, že on je psychicky silnejší  a pravdepodobne sa rozhodne riadiť situáciu. Napríklad tak, že napriek povelu sadni vyrazí sa zvítať s prichádzajúcim psíkom. Pretože vodca nečaká, vodca riadi.

Ak sa vám to deje v tejto situácii alebo aj napríklad pri obyčajnom tréningu povelu sadni, jednoducho nadvihnite nohu a posuňte ňou psíka na miesto vedľa nej. Bude mu hneď jasné, že situáciu riadite vy a on bol skrátka drzý. Práve ste mu prekazili vmanipulovanie vašej osoby do postavenia nižšieho ako je on sám.

Ak zvykne váš psík poskakovať po gauči, keď ste na ňom vy a ešte si na vás aj sadne (je jedno, či je to čivava alebo doga), nie je to zo strany psíka veselá hra, ale prejav manipulácie. Dal vám práve signál, že ste v nižšej pozícii ako on. Ak to akceptujete a neohradíte sa, povedali ste mu, že okej, súhlasíte s nižšou pozíciou. Ale potom sa nedivte, keď vám psík odmieta poslušnosť v rôznych situáciách.

Ak by ste pozorovali svorku viacerých psíkov, kde sú jasne vyhranené hierarchické pozície, videli by ste, že psík v nižšej pozícii si pri bežných činnostiach nikdy nedovolí ani sa len dotknúť vyššie postaveného psíka, nie že si na neho sadnúť. Ten mu kontakt dovolí len v rámci hry, aj to len do určitej miery a na jej prekročenie reaguje okamžite ohnaním sa a zavrčaním. Takto si psíky stanovujú pravidlá a budujú okamžitý rešpekt. Rozhodne im to netrvá týždne či mesiace ako ľuďom.

Položenie labky na pána

Takisto rozkošné, však? Obyčajne si psík sadne k pánovi v rámci nejakej pokojnej situácie, pán sa s ním rozpráva, psík na neho múdro pozerá a zrazu mu položí labku na ruku či na koleno, podľa situácie. A pán si myslí, akého má múdreho psíka, ako s ním komunikuje a že mu určite rozumel, čo mu práve tlačil do hlávky.

Omyl, psík mu práve povedal, že síce mu nerozumie, o čo mu ide, nepočul tam žiaden povel, no pre istotu si poistí situáciu položením labky na pána a hovorí mu, že šéfom je on, psík, nech si pán rozpráva, čo len chce.

Deje sa to u psíkov so sklonmi k dominantným prejavom, hoci aj nervóznych či menej stabilných. Ak vám to robí váš psík, uisťujem vás, že má tendenciu využiť väčšinu situácií vo svoj prospech. Výsledkom je opäť neposlušnosť, keď to najmenej čakáte.

No a čo proti tomu robiť? Veľmi jednoduché—skrátka mu tú labku vždy dáte dole, keď to spraví. Vytrvalé jedince to zopakujú dva – trikrát po sebe, ale keď ju znovu odsuniete zo seba, po štvrtýkrát to pravdepodobne už nespraví. Došlo mu, že napriek vašej nie celkom čitateľnej komunikácii s ním toto gesto a jeho význam chápete a nesúhlasíte s takým chovaním. Tak ustúpi a vy ste si práve posilnili autoritu a svoju pozíciu do budúcnosti.

Určite si toto gesto nemýľte so spontánnym podávaním labky, tľapnutím na povel alebo upokojovacím signálom v podobe dvíhania labky. S tým to nemá nič spoločné.

Olizovanie pána

Olízanie pána alebo iného psíka je prejavom priateľstva. No treba rozlišovať medzi olízaním a olizovaním. Nie je to len gramatický rozdiel.

Opakujúce sa alebo niekoľko desiatok sekúnd trvajúce intenzívne olizovanie (ruky, nohy, hlavy) znamená, že psík je pánom daného tvora či predmetu. Ak ho neprerušíte, súhlasíte s týmto posolstvom.

Doteraz som sa nestretla s tým, že by to spravil submisívny psík, uzrozumený so svojou nižšou pozíciou. Robia to väčšinou  vyrovnané, sebavedomé, ale aj neisté alebo menej stabilné psíky s tendenciou k prejavom dominancie ku svojim pánom, iný ľuďom v ich blízkosti či podriadeným psíkom.

Môže to však spraviť aj vyrovnaný psík, ktorý súhlasí so svojou podriadenou pozíciou voči pánovi, ale pán nie je práve psychicky najstabilnejší, vyžaruje voči psíkovi príliš veľa emócií a psík cíti momentálny priestor na riadenie danej situácie. Stačí len vnútorne sa dať do poriadku a prerušiť olizovanie. Psík to okamžite pochopí a prestane s tým alebo dokonca odíde.

Skúšajú to aj šteniatka na vylepšenie si svojej ešte nejasnej pozície a vtedy si to menej skúsený majiteľ popletie s priateľským oliznutím ako prejavom náklonnosti. Takže vy si to nepleťte, ak vás psík nie celkom poslúcha. A ak používa aj ďalšie zo spomenutých signálov, neustále vám dáva najavo, že ste na nižšej pozícii ako on, takže má právo nerešpektovať vaše povely alebo želania.

Očný kontakt (hypnotizovanie pohľadom)

Moje skúsenosti mi hovoria, že túto formu pasívneho nátlaku, čiže manipulácie s vašou osobou, používajú úplne všetky psíky – submisívne, dominantné, sebavedomé, neisté, nestabilné, nervózne, hyperaktívne, bojazlivé … fakt, všetky.

Robia to, keď chcú upútať vašu pozornosť, lebo sa im nevenujete, keď chcú ísť na vychádzku alebo sa s vami hrať, hoci ešte nenastal ten čas alebo chcú jedlo a ešte nie je čas kŕmenia či musia ticho ležať pod stolom v reštaurácii a oni by chceli daný povel a tú otravnú činnosť už ukončiť. Alebo jete  a psík vás takto núti, aby ste sa naň pozreli a hodili mu kúsok z vášho jedla.

Podľa vážnosti situácie máte možnosť buď nereagovať a pohľad si nevšímať alebo, keď je psík príliš vytrvalý a otravný, môžete dať pokojným hlasom povel na odchod na miesto, zotrvanie na mieste alebo povel na inú zmysluplnú činnosť podľa situácie a tak ho zamestnať. Mozog sa sústredí na inú činnosť a zabudne na tú predchádzajúcu.

A niekedy vám postačí jednoducho opätovať pohľad a bez slova sa psíkovi pozerať do očí, kým on neuhne pohľadom. Aj to je pre neho signál, že nemienite ustúpiť  a podľahnúť jeho tichému nátlaku. Len čo psík uhne pohľadom, vráti sa k vykonávaniu pôvodnej činnosti pokojne a odovzdane a vy sa môžete tiež vrátiť k tej svojej. Pokoj a poriadok je opäť nastolený.

Túto formu manipulácie ja považujem za veľmi prefíkanú, pretože väčšinu majiteľov napríklad submisívnych psíkov ani nenapadne, že práve ich mierny psík s nimi v danej chvíli manipuluje a snaží sa zvrátiť situáciu vo svoj prospech. Robí to aj naša mladšia menej sebaistá fenka, keď žobre o vychádzku alebo jedlo. Nikdy jej to u nás neprešlo, neustále ju uisťujeme v tom, že pravidlá sú dané a nemenia sa podľa počasia. Posilňujeme tým jej sebavedomie a psychickú istotu – je to súčasť jej dlhodobej terapie od bojazlivosti k pokoju, vyrovnanosti a duševnej rovnováhe. A je to skutočne účinné, to mi verte.

Izolácia pána telom

S týmto prejavom sa často stretnete u psíkov s majetníckymi sklonmi, kde ich majiteľ nemá dostatočne vybudovaný rešpekt. Ak sa napríklad majiteľ zvítava s návštevou alebo do rodiny pribudol partner, tesnú blízkosť  oboch sa psík snaží rozdeliť vlastným telom tak, že sa vopchá medzi majiteľa a jeho partnera či návštevu a snaží sa stiahnuť pozornosť na seba a uzurpovať si svojho pána len pre seba. Často aj s vrčaním či ohŕňaním pyskov voči cudzincovi.

Netolerujte toto správanie – ak ste to niekedy zaregistrovali u vášho psíka, tak sa vám snažil naznačiť, že jediným objektom, ktorý môže byť vo vašej tesnej blízkosti je len on, nikto iný. A že vy patríte jemu, nikomu inému.

Ak sa to stane, rukou mu ukážte odchod alebo ho nohou či rukou dôrazne odstrčte od seba. Zvyčajne to stačí spraviť dva – trikrát a psík to viac robiť nebude. Posilníte si tým svoju autoritu a jasne mu dáte najavo, že rozhodujete vy, nie on.

Nie je ťažké popliesť si tento signál s upokojujúcim signálom pomocou rozdelenia, ak psík nemá žiadne zvukové ani iné nepriateľské prejavy.

Zvukové vynucovanie

Tento spôsob manipulácie alebo vynucovania používajú psíky, ktoré radi komentujú dianie okolo seba a chcú ho ovplyvniť vo svoj prospech. Občas je to zábavné, v zásade je to však nátlak na vás. Krátke prerušované kvílivé zvuky používajú na vyjadrenie nesúhlasu s niečím, čo sa im nepáči (povel, tréning, čakanie, ukončenie hry), súria svojho pána k niečomu, čo chcú (vychádzka, kŕmenie, maškrta, hra).

S touto vlastnosťou sa psíky rodia, no môžu ju aj odpozorovať.  Ak  zistia, že to funguje, využijú to tiež. Nezávisí to od plemena, ale od povahy psíka – väčšinou tento spôsob nátlaku používajú sebavedomé jedince, potvrdzujú to moje skúsenosti so psíkmi rôznych plemien. Jedna  z našich feniek, tá sebavedomá, používa tento spôsob komentovania už od útleho veku, aj keď ju vždy podľa vážnosti situácie zarazíme. Druhá, menej sebaistá, to nerobí, nikdy ju to nenapadlo. Má iné spôsoby.

Ak máte psíka „komentátora“, akceptujte to len do určitej miery. Nemali by ste sa nikdy nechať dotlačiť tam, kam chce on. Niekedy vám bude stačiť ignorancia jeho prejavu, inokedy si to vyžaduje upozornenie – slovné alebo dotykom či pohľadom. Záleží od intenzity a charakteru situácie.

Kopulačné pohyby

Mnohí im neprikladajú iný význam, než je známy. No keď uvidíte kopulovať fenku na fenke alebo psíkovi, napadne vás, či to  nemôže byť aj niečo iné. Zvyčajne sa to deje v čase po kŕmení, večer, keď psíky získali veľký prísun energie a majú priestor na prejavy dominancie a podmanenie si iného psíka v rámci hry do podriadenej pozície.

Ak to robí psík na majiteľovej nohe, ide o prejav dominancie voči nemu či ostatným rodinným príslušníkom. A to vtedy, ak nie je dostatočne vybudovaný rešpekt a ľudia v rodine nemajú prirodzenú autoritu voči psíkovi. Takto sa správajú väčšinou veľmi sebavedomé a energiou nabité jedince.

Kopuláciu na sebe musí majiteľ okamžite prerušiť pohybom, odchodom alebo odvolaním psíka. Dominovanie nad druhým psíkom touto formou je možné v rámci hry, no ak je tento spôsob podriadenému psíkovi nepríjemný a dá to aj najavo, vždy takúto hru preruším a ukončím.

Mnohé zo signálov, ktoré popisujem v rámci všetkých troch častí tejto série, majú samozrejme viacero významov. Dôležité je vnímať každý signál v rámci danej situácie. Niekedy si budete úplne istí jeho príčinou a dôvodom, niekedy sa budete len domnievať, prečo sa psík tak správa a čo tým chce naznačiť.

Čím viac budete psíky pri ich hrách a správaní voči sebe i vám pozorovať, tým viac skúseností, lepší odhad situácie a schopnosť „čítať“ ich správanie získate.

Svetlana Lišková
www.stastnypes.sk

Ďalšie časti zo série: