barf-surova-strava.jpg

Táto skratka pochádza z anglických slov Bone and Raw Food, teda Kosti a surová strava. Tieto slová zhruba napovedajú, hlavnú myšlienku pri kŕmení metódou BARF – je to návrat psa k jeho pôvodnej strave, ktorá je pre neho prirodzená.

Poznám veľa ľudí, ktorí nie sú s kŕmením psov granulami a konzervami úplne spokojní, ale nevedia si nič iné predstaviť, preto pri ňom radšej zostávajú. BARF ale ponúka prijateľný, zdravší a aj lacnejší variant.  Možno ste o takejto možnosti uvažovali aj vy, ale odrádzajú vás niektoré predsudky. Pokúsim sa vám ich vyvrátiť:

  • Pes, ktorý žerie surové mäso, sa stane agresívnymJe to povera. Naopak, psi kŕmení podľa prírody sú spokojnejší a kľudnejší. Dokladajú to skúsenosti tisícok majiteľov, ktorí sa k tejto výžive priklonili.
  • Kosti sú nebezpečné – kosti sú nebezpečné iba tepelne spracované. Vysokou teplotou sa zmení štruktúra kosti, ta začne byť krehká a lom je ostrý. U surových kostí toto nebezpečie odpadá. Žalúdočné šťavy psa kŕmeného BARF obsahujú vysoké množstvá kyseliny soľnej, vďaka ktorej kosti do čreva prídu ako hustá kaša.
  • Len granulami zaistím vyváženú stravu – Aj človek by predsa mal mať v potrave presné pomery všetkých živín, vy sa nebojíte, že jete nevyvážene? Pri kŕmení prirodzenou stravou nejde o presnú vyváženosť každej kŕmnej dávky, ale o vyváženosť počas niekoľkých týždňov. Čerstvá strava je oveľa pestrejšia, pre psa príjemnejšia a pri dodržiavaní určitých zásad nieje problém dodať psovi všetko, čo potrebuje. Ani vy by ste asi nejedli celý život nejaké keksy, aj keby vám lekár povedal, že sú vyvážené?
  • Kŕmenie mäsom je drahšie ako granule – Ak si kŕmenie prirodzenou stravou porovnáme s kŕmením kvalitnými granulami (nie lacnými granulami z hypermarketov), zistíme, že je naopak lacnejšie.
  • Kŕmenie mäsom zaberie veľa času – Zo začiatku možno budete nervózni z obáv, aby ste psovi dodali presné množstvo potrebných látok. Budete viac vážiť, rátať, ale po čase sa naučíte dávky odhadnúť. Uvidíte, že tých zopár minút pri rozmrazovaní mäsa a pri príprave príloh vám vynahradí radosť z toho, ako vášmu psovi chutí, ako sa na jedlo teší.
  • Pes kŕmený surovým mäsom je ohrozený parazitmi a škodlivými baktériami – Po premrazení mäsa sa choroboplodné zárodky zničia. Pridanie cesnaku v prirodzenej strave pôsobí preventívne proti parazitom a tak naopak psa netreba tak často odčervovať.

Moja osobná skúsenosť s BARFom

Moju sučku Rodézskeho Ridgebacka sme takmer 4 roky kŕmili granulami, vyskúšali sme niekoľko značiek, nič jej veľmi nechutilo, stále mala podváhu, nebola som spokojná so stavom jej srsti, s množstvom a konzistenciou exkrementov, bola ochotná jesť len večer a obávala som sa možnosti torzie žalúdka. Po tom, čo som narazila na informáciu o prirodzenej strave som začala túto metódu študovať a po pár mesiacoch som to skúsila. Zo začiatku som podávala varenú stravu, pretože sučke surové „nevoňalo“, postupne som dobu varenia skracovala a po mesiaci už jedla surové mäso, ovocie aj zeleninu. Odmenou mi je pekne osvalená sučka, ktorá sa na jedlo teší, nemali sme problém so zabreznutím, graviditou, pôrodom, dojčením šteniatok. V neposlednom rade sa zlepšil jej chrup, trávenie, srsť a rapidne sa zmenšil počet exkrementov.