starry-pes.jpg

Starnutie je prirodzené obdobie života. Staroba čaká každého z nás a jedného dňa sa to začne týkať aj vášho psíka. Proces starnutia u psov záleží hlavne na plemene- väčšie plemená starnú skôr ako menšie, čistokrvné skôr ako kríženci.

V podstate sa nedá presne odpovedať na otázku, kedy u psov začína staroba, ale vo všeobecnosti “starší pes” znamená viac ako 8 rokov pre menšie a stredne veľké psy, a viac ako 5 rokov pre veľké psy.

Výživa starých psov

Správne kŕmenie je veľmi dôležité pre zdravotný stav všetkých psov od šteniatka až po starého psíka. Je dôležité poskytovať správny pomer bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok s ohľadom na vek a aktivitu psa.

Starnutím psíka sa postupne mení aj jeho apetít a je potrebné sledovať jeho hmotnosť. Tým, že sa starší pes hýbe menej ako jeho mladší kamaráti a ubúda mu svalovina, spáli menej kalórii.

Preto je potrebné dávky stravy adekvátne upraviť, aby nedošlo k nadváhe či obezite. Iné psy zase potrebujú jesť viac kvôli slabšiemu tráveniu. Vhodné sú krmivá typu senior so zníženým obsahom bielkovín špeciálne určené pre starších psov. Veľmi dôležitý je stály prístup psa k čerstvej vode.

Ak aj napriek tomu, že pes jedáva dostatočne veľa potravy, stráca hmotnosť alebo sú jeho nové stravovacie návyky znepokojujúce, treba sa ísť poradiť s veterinárnym lekárom.

Pravidelné návštevy veterinárneho lekára

Staršie psy sú ľahko náchylné na infekcie a choroby. Je potrebné pozorovať jeho stav, aby ste v pravej chvíli vedeli, kedy treba navštíviť veterinárneho lekára. Medzi príznaky chorého psíka patrí napríklad odmietanie potravy, problémy s trávením (zápchy, hnačky), odmietanie sa ísť vyvenčiť, nepohoda a podobne. Pri starších psoch je tiež veľmi dôležité pravidelné očkovanie!

Možné zdravotné problémy psov seniorov

Tak ako u ľudí, aj u psov sa ich telo starnutím postupne opotrebováva a objavujú sa rozličné zdravotné problémy. K bežným príznakom starnutia patrí napríklad zhoršujúci sa sluch, zrak a čuch. Pri týchto zmenách je potrebná zhovievavosť a trpezlivosť (napríklad sa môže stať, že psík neposlúchne príkaz len preto, že nepočuje).

Ďalším znakom môže byť redšia vysušená srsť.Častým problémom je aj infekcia ďasien a zubný kameň, ktorým sa však dá zabrániť pravidelným čistením zubov (aspoň raz do týždňa). Staroba postihuje aj pohybové ústrojenstvo.

Boľavé kĺby môžu byť dôvodom, prečo pes vstáva pomaly a ťažko. Starší psík by tiež nemal spávať na studenom tvrdom podklade. Často vyhľadáva pre oddych teplo a pohodlie, preto je dobré, aby sme mu zabezpečili “jeho mäkké miestečko”.

Starostlivosť

Obranyschopnosť psieho organizmu sa postupne znižuje, psík skôr ochorie, pomalšie sa lieči a zotavuje. Preto by ste ho nemali vystavovať extrémnemu počasiu, hluku, dlhým prechádzkam, cestovaniu a podobne.

Starší psík potrebuje pohodlie, ale môže sa ešte stále hrať. Doprajte mu hru aj pohyb, ale keď stráca záujem, netreba ho nútiť k aktivite. Je potrebné nechať ho, aby si udržal svoj vlastný rytmus.

V každom prípade nezabúdajte, že váš starnúci domáci miláčik si vyžaduje veľa pozornosti a lásky. Buďte mu spoločníkom tak, ako on vám počas svojho života.

Alexandra Macková