alergia-pes.jpg

My, ľudia, sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi alergiami. Čím je naše okolie znečistenejšie, tým je výskyt alergie v populácii vyšší. Napríklad v Kanade má alergiu okolo 6% detí, v priemyselnej krajine ako je tá naša, je to okolo 80%. Zdá sa, že problémov so šteklením či škrabaním nebudú ušetrené ani naše psíky.

Je všeobecne známe, že plemená krátkosrstých psov trpia problémami kože viac než plemená dlhosrstých či hrubosrstých psov. Toto je dôsledok zníženej ochrany ich kože, ktorú srsť predstavuje.

Alergií pribúda ako i u psov, tak aj u ľudí. Z humánnej medicíny vieme, že ľudský organizmus je tiež citlivý na kožné ochorenia. Kľúčovú rolu pri týchto ochorení hrá záťaž nečistotami, chemickými látkami či známymi alergénmi. To hlavne z potravy, vzduchy a vody.

To ako úspešne si organizmus poradí zo záťažou, rozhoduje správna funkcia imunitného systému. Je to kľúčový moment určujúci vznik mnohých ohorení kože, alergií či reakcií kože podobným alergiám. Keď je imunitný systém preťažený,  nefunguje správne a môžu vznikať i kožné problémy.

Medzi fungovaním  imunitného systému človeka a psa nie je až veľký rozdiel. Keď sa pozrieme na vplyvy okolia, ktoré môžu u psov vyvolať zníženú funkciu imunitného systému a prípadne následné alergické reakcie, zistíme že sú podobné tým našim spúšťačom.

Hlavné vplyvy vzniku alergie alebo ochorenia kože

Vzduch znečistený prachom v výfukovými exhalátmi z áut, znečistenie spôsobené spaľovaním pevných palív – produktom sú veľmi malé častice mätúce imunitný systém

Väčšina psov je kŕmená priemyslovým krmivom – granulami. V nich je obsiahnuté mnoho chemických látok: konzervanty, ochucovadlá, antioxidanty a mnoho ďalších prísad zaručujúcich dlhodobú odolnosť granúl proti napadnutiu plesňami a baktériami. Tieto látky rozhodne nie sú nevinné. Taktiež málo výrobcov môže garantovať kvalitu vstupných surovín, z ktorých granule vyrábajú. V lacných granulách je možné nájsť i zvyšky liekov pre hospodárske zvieratá, rovnako tak i stopy jedov z napadnutých obilnín či toxické produkty plesní a baktérií.

Majiteľ psa, či jeho veterinár môžu, aj keď dobre chcenou, ale nesprávnou starostlivosťou či liečbou zhoršiť funkciu imunitného systému. Ide napr. o dlhodobé užívanie antibiotík či ďalších liekov narušujúcich funkciu imunitného systému.

Psom škodia zbytočne časté kúpele zbavujúcej kožu psa ochrannej funkcie, rovnako ako dlhodobé podávanie nevhodnej potravy.

Je vypozorované, že kožne problémy môžu nastať u psov v dobe výskytu vysokých dávok hormónov v krvi – hlavne v čase dospievania, u feniek tiež v dobe hárania.

Taktiež sú niektorý psy v mladosti citlivý na konzumáciu červeného, hlavne hovädzieho mäsa, môžu po ňom mať problémy s nadmernou citlivosťou kože. Mladým zvieratám do veku 1 roku sa preto nedoporučuje podávať hovädzie mäso.

Dedičné a ďalšie predispozície – rovnako ako u ľudí, existujú pri psoch alergické reakcie, alergické ochorenia a predispozície k prejavom alergie zdedené po predkoch.

Môj pes má (asi) alergiu?

  • Alergie
  • Alergické reakcie
  • Citlivosť kože na podráždenie
  • Iné ochorenia kože

Tieto termíny spojené s kožnými problémami psa bývajú často spojované či zamieňané alebo dokonca zlučované pod paušálne používaný termín „môj pes má (asi) alergiu?“. Nikdy sa však nejedná o jedno a to isté.

Každý z uvedených problémov vyžaduje iný prístup k starostlivosti o psa a následnej liečbe. Je to vec zložitá, ani s dnešnou pokročilou veterinárnou diagnostikou nie sú výsledky  vyšetrenia psov vždy jednoznačné a opakovane dokázateľné.  Majiteľ psa sa ľahko ocitne v situácii, keď mu rôzny veterinári hovoria u rovnakého psa rôzne diagnózy a navrhujú odlišnú liečbu.

Čo je kľúčom ku zdraviu?

Osobne si myslím, že kľúčom ku zdraviu psa a samozrejme i dobrému stavu kože je správna funkcia imunitného systém. Všimol som si, že kožné problémy majú viac psy, ktorý trvale žijú vo veľkých mestách, kde je záťaž z okolia mnohonásobne väčšia.

Taktiež som si všimol, že niektorý majitelia psov môžu v dobrej vôle, napríklad usilovnou liečbou drobnej vyrážky, stav psa zhoršiť, či doviesť do vážneho stavu, práve vďaka nabúraniu imunitného systému mnohými liečebnými procedúrami, ktoré často veľmi dlho, či na seba bez prestávky nadväzujú.

Klasické liečby bežných kožných problémov nebývajú vždy práve efektívne, všeobecne sa dá povedať, že vždy zaťažujú imunitný systém a to môže viesť po čase k ďalším problémom či recesii ochorenia.

Prekvapivo dobré výsledky prináša využitie homeopatických prípravkov a prírodných liečiv, bohužiaľ nie je mnoho ľudí, ktorý by to s homeoliečbou vedeli a uskutočňovali dlhodobo úspešnú prax.

Verím tomu, že šetrné a jemné doladenie funkcie imunitného systému psa pomocou prírodných preparátov a homeopatík môže odstrániť nejeden problém – a to je nielen s kožou a srsťou psa.

Za najlepšiu prevenciu kožných problémov považujem:

  • Pobyt psa v zdravom prostredí
  • Kvalitnú a vyváženú stravu
  • Dôslednú minimalizáciu pôsobenia všetkých chemických látok (vrátane nadmerného užívania prostriedkov proti parazitom, k liekom, kúpeľom v agresívnejších šampónoch)
  • Minimálne prikrmovanie ľudskými pochúťkami
  • Používanie extra lacných granúl s hymermarketov
  • Obmedzenie konzumácii pokazených psích pochúťok

Dobrá fyzická kondíciu a otužilosť psa hrajú tiež dôležitú úlohu. Pričom naopak, nachladnutie, jednorazové fyzické vyčerpanie a zlá hygiena, môžu stav psa výrazne zhoršiť. Či neraz pripraviť priestor k nástupu problémov s kožou.

Čo robiť v prípade podozrenia?

Ak máte podozrenie na alergiu, alebo nejaké závažné kožné ochorenie neľakajte sa. Nemusí to byť nič vážne. So psíkom môžete jednoducho zájsť za vašim veterinárom, alebo sa môžete opýtať na webe typu „online poradňa veterinára“ a snažiť sa zistiť viac informácií.

Jedna myšlienka na záver: je všeobecne známe, že s postupujúcim vekom sa citlivosť na kožné problémy vytráca.

Zdroje: http://www.mojeveterina.cz/