strazny-pes.jpg

Už mnohé roky si rôzne firmy zaobstarávajú na ochranu svojho pozemku psov. Väčšinou sú to veľké plemená, ktoré vedia navodiť strach a zlodeji sa k pozemku neopovážia čo i len priblížiť. Časom k nim pribudli moderné strážne systémy, ale aj napriek ochrane týmito prístrojmi sa majitelia nevzdali psích pomocníkov.

Je naozaj pravda, že sú viac agresívni ako iní ,,domáci mazlíci ?

Odpoveď je ÁNO aj NIE. Viackrát som počula od ľudí strašidelné príbehy o napadnutí takýmto psíkom a rozprávky typu: môj kamarát povedal, že jeho kamarát…,ale tieto psy sú presne rovnaké ako ostatné. Ako sa hovorí: ,,Všetci sme si rovní” – a to neplatí len pri ľuďoch.

Samozrejme ide tu o výchovu. Ak si chcete kúpiť psa na ochranu majetku môže to byť aj čivava, a starostlivý majiteľ z nej dokáže vychovať amerického buldoga. Každý pes má vrodené, že miesto kde býva má chrániť pred cudzími osobami. Rovnako ako domáci miláčik chráni vás.

Existuje aj výcvikové stredisko pre strážne psy?

Ako som hľadala, tak som aj našla. Áno, na Slovensku existujú aj strediská pre výcvik takýchto psov. Prebieha väčšinou základný výcvik, čo sa pri ochrane osôb a majetku považujú cviky poslušnosti, cviky k rozvoju obratnosti, pohyblivosti a odvahy, návyk na streľbu, zadržanie osoby a vypracovanie jednoduchej stopy.

V niektorých prípadoch, pod vedením skúseného kynológa, môže súbežne s elementárnym výcvikom prebiehať i výcvik špeciálnych disciplín.

Aká je teda skutočná pravda?

Rôzna. Ale hlavne preto, lebo sú rôzni ľudia. Niektorí majitelia prevedú elementárny  výcvik svojho psa, k čomu patrí aj cvik privolania a rozvoj zlosti. Týmto pozemkom by som sa aj ja vyhýbala. Aj keď mi je ľúto čo teraz napíšem, tu neplatí: pes, ktorý šteká, nehryzie. Našťastie majitelia, s ktorými som sa stretla ja, vyvracajú pre mňa fámy o neskutočnej agresivite strážnych psov.

Hrávajú sa s nimi, chodia s nimi na prechádzky, vedú ich domov k deťom. Sú to psíci, ktorí majú len na oko vyvolať  rešpekt. Netvrdím, že by vás nedokázali pohrýzť, ale určite nie bez príčiny.

Môj záver je, že by sme nemali odsúdiť strážnych psov a netvrdiť, že sú horšie a nebezpečnejšie ako ostatné. Určite väčšie plemená dokážu viac ublížiť ako napríklad yorkširsky teriér alebo mops, ale ako som už napísala všetky psy si len strážia miesto a ľudí, ktorých majú radi.

Erika Obertová