psie-pocity.jpg

Moje predchádzajúce články sa týkali hlavne toho, ako sa my vieme správať k našim maznáčikom. Dnes by som sa chcela venovať pre zmenu, naozaj našim havinkom a hlavne ich pocitom.

Určite ste počuli, že psy vedia vytušiť ako sa jeho majiteľ, či iná osoba cíti. Dôkazom je aj poznatok o canisterapii – v laickom preklade je to zlepšovanie stavu pacienta s pomocou prítomnosti psov. Lenže ako to funguje naopak? Vieme my rozpoznať čo nám chcú povedať?

Určite sa vám už stalo, že sedíte za stolom, pri ktorom si pochutnávate na výdatnom jedle, keď si k vám čupne váš psík s tým neuveriteľne smutným pohľadom v očiach, prosiacich o kúsok šunky vyčnievajúceho z vášho taniera.

Avšak keď mu ju nenápadne hodíte popod stôl, len si k nej pričuchne a potom ten neuveriteľne smutný pohľad na vás zopakuje znova. Často krát si vtedy povieme: ,,Keby len vedeli rozprávať našou rečou.“ Nanešťastie nevedia, a nikdy ani nebudú.

Správanie zvierat, a hlavne psov je o to komplikovanejšie, že sú nám podobné. Rovnako sa hnevajú ak im niečo nevyjde, napr. ak im odmietame hodiť loptu, keď sa s nimi hráme, ignorujeme ich, či ich odoženieme frázami ,,teraz nie“ alebo ,,do búdy“. Len sklonia hlavu a smutne si idú ľahnúť na podušku, s výrazom najnešťastnejšieho tvora na zemi.

Keď už si nájdeme čas na hranie alebo prechádzku, tak to potom nemajú čas oni. Buď sú zaneprázdnení hlbokým spánkom, z ktorého, keby sme ich prebudili by bola mrzutá hodinka vrčania na všetko čo sa len pohne, alebo trávia svoj voľný čas už aktivitami pri ktorých nás vôbec nepotrebujú. Napríklad vyhľadávania krtkov po záhrade. Niekedy dokonca máte pocit, že vám to vaše nevšímanie a ignorovanie chce vrátiť. No aj oni majú svoje pocity.

Otázka je: Existuje v tejto dobe spôsob, ktorý nám  pomôže pochopiť a rozlúštiť čo si psy myslia? Samozrejme, že existuje. A tým spôsobom je POZORNOSŤ. Napríklad, namiesto toho, aby ste svojho ňufáča, odstrčili preč, keď nejavil väčší záujem o váš kus šunky hodený na zem, skúste ho pohladiť, možno to je tá pravá vec po ktorej túžiJ

Erika Obertová