steniatka-s-preukazom-povodu-ci-bez.jpg

Mám si zaobstarať šteniatko s PP alebo bez neho? Túto otázku si kladie snáď každý, keď sa rozhodne vlastniť psa. Mnoho ľudí žiada o radu. Odpoveď je ale na každom z nás – sami musíme rozhodnúť. V tomto článku vám ponúkam pár záchytných bodov, o ktoré sa môžete pri rozhodovaní oprieť.

Pes s rodokmeňom

Snáď každý chovateľ vás bude presviedčať o tom, že len pes s PP je to pravé orechové. Áno – u psa s PP máte istotu, že je to pes toho plemena – možno. Nie je tak dávno, čo sme sa všetci mohli presvedčiť o opaku – neslávne sa prezentovala chovateľka veľkých bradáčov, keď vyšlo na svetlo sveta, že predala ako PP psíky krížence veľkého bradáča a nemeckého ovčiaka. Vo všeobecnosti ale možno povedať, že PP, teda preukaz pôvodu, nám dáva záruku čistokrvnosti. Tiež by sa daný PP psík mal prejavovať ako jedinec toho-ktorého plemena aj povahou.

Pri výbere by to mal byť jeden z určujúcich faktorov. Nevyrovnaný, plachý, bojazlivý psík je síce vychovateľný, no u chovateľa PP psov by sa takéto jedince mali vyskytovať čo najmenej. Pokiaľ je chovateľ seriózny a ústretový, sám vám poradí najvhodnejšie šteňa z vrhu. Ak chcete psíka na výstavy, uvítate tichšie šteňa – prílišný temperament by sa ťažko krotil vo výstavnom kruhu. Naopak na poľovačky si vyberajte šteňa temperamentné a dravé – je to samozrejme závislé na plemene.

Pri PP psíkoch máte možnosť podať ,,reklamáciu´´, čo sa týka vrodených chýb, a tiež nájdete oporu chovateľa pri výchove, výstavách, či uchovnení. Povahu už formujete sami – pokiaľ z vášho psa vyrastie neovládateľný nepodarok – chovateľ s tým už nič nemá. Na zlú výchovu sa ,,záruka´´ nevzťahuje.

Mnohých ľudí odrádza od kúpy papierového psíka najmä cena, ktorá je v mnohých prípadoch oveľa vyššia ako je to pri psíkoch bez PP – tým sa podporuje chov často krát nekvalitných, labilných jedincov a chovateľov-priekupníkov pribúda. Preto, pokiaľ sa človek rozhodne, že chce psíka pre potešenie a nepotrebuje vedieť celý rad jeho predkov, väčšinou sa rozhoduje pre šteňa bez PP.

Výhody psov s PP: viete dohľadať predkov vášho budúceho psa, viete ako vyzerali a veľakrát aj akí boli povahovo. Môžete chodiť na výstavy, pochváliť sa prípadnými úspechmi, či uchovniť psa a založiť si chovateľskú stanicu. Pri správnom chovateľovi máte u neho doživotný servis, pomôže vám svojimi radami pri výchove, výcviku, bude sa zaujímať o ďalší život ,,svojho´´ šteniatka. Máte akú-takú záruku, že vám zo psíka vyrastie pes požadovaných vlastností a výzoru. Čo sa týka zdravia, viete predpokladať, akú dedičnú chorobu by mohol psík mať a podľa toho zariadiť očkovania, prípadne individuálny prístup.

Nevýhody psov s PP: ako som už uviedla, je to najmä cena – skoro každý chovateľ vám povie, že cena psíka pri kúpe je nič oproti výdavkom v jeho ďalšom živote – to síce pravda je, ale bohužiaľ cena často krát oveľa prevyšuje možnosti bežných ľudí a to aj pri tzv. šteniatkach len pre potešenie, ktoré majú PP, ale sú nevhodné na výstavy či ďalší chov. Predávajú sa lacnejšie, ako tie výstavné, no stále dosť draho. Tiež nie každému vyhovuje záujem chovateľa o psíka – niekto si psa jednoducho kúpi a chce ho mať len pre seba, bez ďalšieho kontaktu s chovateľom.
Ohľadom zdravia polemizovať nebudeme, nikdy nebolo dokázané, že šľachtené a v mnohých prípadoch až prešľachtené plemená sú viac náchylné na rozličné choroby a naopak, že krížence či nepapierové psy zdravé ako buk.

A čo psy nepapierové alebo krížence?

Existuje celý rad ľudí, čo chovajú psy bez PP hlavne pre peniaze a tak aj vyzerá chov a všetko potomstvo. Kryjú akúkoľvek fenu akýmkoľvek psom – výsledkom sú neduživé, neštandardné šteniatka, i keď plemená sa nekrížia. V drvivej väčšine vám takýto chovateľ predá psa a viac sa nestará ani o neho, ani o vás. Nemáte možnosť sa poradiť, či podeliť o skúsenosti. Ostane vám len pes so všetkými jeho prednosťami i nedostatkami.

Našťastie sa v našej spoločnosti začína vytrieďovať akási skupinka chovateľov psov bez PP, ktorá ale v mnohom kopíruje zvyky a obyčaje chovných staníc papierákov. Predávajú psov s kúpnou zmluvou, teda viete, od koho ste šteňa kúpili, zaujímajú sa o jeho ďalší rast a vývoj, poradia vám, a ako je dobrým zvykom ukážu vám aspoň matku šteniat. Často kryjú svoje fenky PP psom, čiže máte akú-takú záruku čistokrvnosti psa.

Výhody psov bez PP: v prvom rade nižšia cena ako pri psoch s PP, rádovo sa to ráta na tisícové rozdiely. Tiež veľa ľuďom vyhovuje, že si šteňa kúpia a majú tzv. ,,pokoj” od predchádzajúceho majiteľa. Nemajú žiadne povinnosti, nemusia chodiť so psom na kynologické akcie, či nebodaj psa uchovniť a mať šteniatka. Pokiaľ natrafíte na správneho chovateľa, máte u neho oporu tak, ako pri chovateľoch psov s PP a za menej peňazí.

Nevýhody psov bez PP: väčšinou sa chovateľ ,,nepochváli” dedičnými či inými chorobami alebo nedostatkami svojho psa-feny. Neexistuje žiadna záruka, nemáte právo na náhradu škody alebo na výmenu psa. Zostane vám chorľavé šteňa, ktoré vás stojí viac peňazí, ako radosti. Neviete predpokladať, čím vás v oblasti zdravia prekvapí, a tak nie je možné očkovanie cielene naplánovať. Takisto existuje rad ľudí, ktorí potrebujú poradiť, pomôcť aj po tom, čo si prinesú šteniatko domov – toho sa ale veľakrát u predchádzajúceho majiteľa svojho šteniatka nedočkajú.

Krížence: kapitola sama o sebe – v lepšom prípade poznáte aspoň matku šteniat, otec je veľakrát neznámy a tak nik netuší, čo z vášho šteniatka vyrastie. Môže narásť do veľkosti dogy, alebo z neho bude nízkonohý jazvečíkovitý ,,gulášik´´. Ako každé šteniatko, aj malý kríženec je nádherný, roztomilý, ale pokiaľ máte presnú predstavu, ako by mal váš psík vyzerať, pre kríženca nie je dobre sa rozhodnúť. Ak ale nemáte presné ambície a ste pripravený dať lásku vášmu psíkovi nech je akýkoľvek, pokojne si vyberte z množstva krížencov, ktoré ponúkajú ako inzeráty či útulky. Urobíte dobrý skutok.