clovek-a-pes.jpg

Pes patrí medzi živočíchy, ktoré majú najväčšiu rozmanitosť druhu. Existuje až okolo 400 plemien. Líšia sa od seba rôznymi znakmi, či je to výška, váha, alebo srsť, povaha, či využitie. Tieto plemená nevznikli zo dňa na deň, ale vyvíjali sa celé stáročia z ich predka – vlka. Dialo sa to riadenou plemenitbou a selekciou vďaka ľudom, ktorí sa rozhodli nejaké to plemeno vyšľachtiť. Dnes máme možnosť vybrať si psa podľa vlastných predstáv a potrieb.

Pes domáci

Pes domáci (canis familiaris) patrí medzi šelmy a jeho príbuznými sú vlci, kojoti a šakali. Vykopávky odhalili, že 15 000 rokov pred Kristom sa ľudia pokúšali o prvé odchovy šteniat, čo psa kladie na popredné miesta v domestikácii domácich zvierat. V dobe kamennej sa na území Európy a Ázie vyskytovali tri druhy psa:

  1. Pes rašelinný – jeho potomkami sú lajka, čau-čau, špice, pinče a teriéry
  2. Pes Inostrancevov – jeho potomkami sú tibetské psy, bernardín, novofoundlandský pes, mastify, dogy 
  3. Pes Putatinov – jeho potomkami sú niektoré lajky, orientálne druhy psov, dingo

Pes a história

V každej kultúre bol pes vnímaný inak, niekde bol zatracovaný, považovaný za niečo zlé, v inej ho zas uctievali.

V starovekom Egypte bol pes uctievaný ako strážca podsvetia. Okrem toho mali Egypťania boha s hlavou psa a ľudským telom – Anubias. Psov si vážili a mali pre nich špeciálne pohrebisko. V Mezopotámii ľudia uctievali bohyňu, ktorej nosili psov z hliny. V starovekom Grécku boli bohovia, ktorí mali tiež po svojom boku psy – lovec Oriona mal dvoch psov, boh podsvetia bol zobrazovaný ako trojhlavý pes. Gréci najviac chovali veľké bojové psy a malé psy pre potešenie. V starovekom Ríme boli taktiež bohovia sprevádzaní psami. U Rimanov boli psie zápasy veľmi obľúbenou zábavou.

Pes, kultúra a človek 

Ľudia rôznych kultúr si začali postupne svoje psy vymieňať a krížili ich so svojimi vlastnými, prestali ich krížiť s divými psami, či vlkmi. Zo šteniat sa vyberali len tie, ktoré ľudom vyhovovali a už vtedy sa psy vyvíjali podľa akýchsi trendov. Najdôležitejšie pre človeka aj v minulosti však boli povahové vlastnosti. Vyberali sa psy, ktoré neboli dominantné, ovládateľné a také, ktoré sa radi pohybovali v spoločnosti človeka. Taktiež pre ľudí boli zaujímavejšie psy, ktoré mali nezvyčajný vzhľad, také si nechávali viac, ako psy, ktoré vyzerali „obyčajné“ Takto vznikli rôzne plemená, ako napríklad   šar – pei. Okrem výzoru sa ľudia zamerali aj na ich využitie. Asi najdôležitejšie bolo, či pes vie strážiť, alebo pásť ovce. Až oveľa neskôr sa vyvinuli psy, ktoré mali plniť funkciu spoločníka.

Veľa by sa toho dalo napísať aj o jednotlivých plemenách, mnohé majú rozsiahlu históriu, iných históriu nepoznáme. Avšak vieme veľa o ich prvotnom vývoji a počiatočnej plemenitbe, o tom, ako to všetko začalo a ako sa z vlka stal pes – najlepší priateľ človeka.

Zdroj: