pes-pupularne-psy-v-europe-slovensku-2014-78428166n00.jpg

Človek a pes majú znamenitý vzájomný vzťah už tisíce rokov. Na svete sú stovky plemien psov na rôzne pracovné a spoločenské účely. Takmer vždy sú zároveň aj našimi najlepšími priateľmi. V dnešnom článku si v krátkosti predstavíme 7 najpopulárnejších plemien psov na Slovensku a v Európe.

Zdroj údajov

Prevádzkujem na Slovensku (v Európe) čosi ako “bazoš na psy” (inzerciu psov). Keď návštevník zadáva nový inzerát, môže si zvoliť aj plemeno šteniatok. Použil som tieto údaje, aby som zistil, ktoré plemená su u Slovákov (Európanov) najviac populárne. Zoznam počnúc najviac populárnym plemenom je v nasledujúcom poradí: Yorkšírsky teriér, Nemecký ovčiak, Labradorský retríver, Maltezák, Čivava, Jack Rusel teriér a súpis uzatvára Zlatý retríver.

1. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Čivava

Čivava, fotka: flickr.com/62337512n00

Pozrime sa bližšie na tento zoznam. Začneme s najmenším psím priateľom – s čivavou. Čivavy boli vyšľachtené v Mexiku v štáte s rovnakým menom. Korene tohto malého ale ohnivého psíka si treba poctivo vyskladať. Nikto sa nemôže uzhodnúť na aký účel boli tieto malé kôpky života pôvodne určené. Či (Chi), tak ako ich niekedy zvyknú volať, sú spoločenské psi, dostatočne malé na to aby ste ich mohli prenášať v kabelkách navrhnutých špeciálne pre nich.

2. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Yorkšírsky teriér

Yorkšírsky teriér, fotka: flickr.com/tripletri

Medzi malých havkov patrí aj yorkšírsky teriér. Ako nám napovedá jeho meno, tento malý labkový krutovládca bol pôvodne vyšľachtený v Yoršírskom kraji v Anglicku. Nie že sa necháte oklamať ich veľkosťou. Hoci to teraz znie nepredstaviteľne, toto nezreteľné plemeno psa slúžilo ako hrubý a drsný hrýzač potkanov a kadejakej ďalšej hávede v továrňach a mlynoch.

3. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Jack Rusel teriér

Jack Russel teriér, fotka: flickr.com/9258photo

Ďalší v poradí je Jack Rusel teriér, malý pes, ktorý o sebe vie, že je špička. JRT je ako dravý vodný vír. Pôvodne boli vyšľachtené ako pracovné psy v Anglicku za účelom durenia líšok z ich nôr. Tieto malé atómové elektrárne zostávajú obľúbené aj dnes hlavne medzi koniarmi a poľovníkmi po celom svete.

4. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Maltezák.

Maltézsky pes, fotka: flickr.com/adgpage

Maltézskeho psíka FCI zaradila medzi toy (hračkárske) plemená. Zároveň je to havko, ktorý je veľmi častý účastník výstav psov. Maltezák je známi pre svoj dlhý a hodvábny kožúšťok. Je to potok psov chovaných na ostrove Malta v Stredozemnom mory. Dokonca existujú (slabé) dôkazy, že môže pochádzať s podobného plemena, ktoré existovalo ešte za doby Aristotela.

5. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak, fotka: flickr.com/ldelros60

Medzi plemená veľkých psov určených na službu patrí nemecký ovčiak. Je to plemeno známe ako služobný pes policajtov (Komisár Rex). Taktiež je obľúbený aj ako strážny pes a pes spoločník. Nemecký ovčiak je relatívne nové plemeno. Na scénu prišlo okolo roku 1899. Netrvalo im dlho a získali si veľkú popularitu. Domovská krajina týchto verných spoločníkov je Nemecko.

6. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Labradorský retríver

Labradorský retríver, fotka: flickr.com/photography-andreas

Labradorský retríver je pohodový, láskavý poľovnícky pes, ktorý miluje vodu. Je známi pre svoju zdvorilú povahu. Labradory sú dôveryhodné psy spoločníci hlavne v domácnostiach s malými deťmi. Pochádzajú s Newfoundlandu a ich povesť si vybudovali na základe aportovania z ľadových vôd Labradorskej zátoky. Podobne ako nemecký ovčiak aj labradorský retríver (aportovač, prinášač) sú verne slúžiace psy vhodné aj na účely caninoterapie.

7. populárne plemeno psov na Slovensku a v Európe: Zlatý retríver

Zlatý retriever, fotka: flickr.com/jsorbie

Pes podobného temperamentu ako labrador, zlatý retríver, získal svoju povesť ako poľovnícky a lovecký pes. Zlatý retríver často slúži v dvoch službách: ako dôveryhodný rodinný člen a ako pracovný pes, ktorý spoľahlivo aportuje (prináša) ulovené vtáctvo. Ich mocná, dlhá srsť ich chráni pred studenými vodami, v ktorých si tak radi zaplávajú. Celosvetovo populárny zlatý retríver pochádza zo Škótska.

Aké je vaše obľúbené plemeno? Akého psíka máte doma? Napíšte do komentárov.

Článok List of 7 most popular dog breeds in Europe bol pôvodne napísaný pre blog Youlle.com.