pes-potrava.jpg

V predchádzajúcom článku sme si povedali ako kŕmiť psa. Ale čím? Dnes sa nachádza na trhu mnoho pokrmov, maškŕt a konzerv pre našich štvornohých miláčikov. Ako sa teda v tomto mori zorientovať? V tomto článku si priblížime tie najviac osvedčené metódy kŕmenia psa.

Kŕmenie granulami

Kŕmenie granulami je najjednoduchší a najčastejší spôsob. Má veľa výhod. V granulách, pokiaľ sú dobré, má pes všetky potrebné živiny, a vy ste bez starostí. Nasypete mu do misky všetko čo potrebuje a naraz, a navyše sa nemusíte zaoberať prípravou stravy. Šetríte čas, aj svoju peňaženku. Granule sú skladné, dlho vydržia a pes ich zje oveľa menej, ako bežnej potravy. Pri vyberaní granúl sa nedajte oklamať priaznivou cenou. Všímajte si zloženie. Dobré krmivá majú napísané presné zloženie, najmä obsah mäsa. Obsahujú tiež rôzne iné vitamíny, bylinky a podobne. Tiež dbajte na to, aby ste vyberali krmivá s ohľadom na plemeno, resp. jeho veľkostné zaradenie. Krmivá pre obrovské plemená majú iné zloženie ako tie pre mini plemená. Je to dané tým, že veľké plemená majú iné nároky na výživu, najmä pre ich relatívne rýchly rast a s tým spojené riziká. Ak pes veľmi rýchlo vyrastie, môže mať problémy s kĺbmi. Tie sa nedokážu tak rýchlo prispôsobiť rastu.

Chcela by som podotknúť, že vysoká cena nie je vždy zárukou kvality. Vyskúšajte viacero krmív, ak to je možné. Krmivo môže byť najlepšie na trhu, keď ho pes jednoducho nechce, neporadíte si. Aj jemu musí chutiť. Nútiť psa je zbytočné. Ja som tiež vyskúšala niekoľko krmív, kým som zistila, ktoré mojim psom chutí najviac a aj im prospieva. Je to krmivo strednej cenovej kategórie a som s ním veľmi spokojná. Naopak, vyskúšala som aj krmivo, ktoré je na našom trhu najdrahšie a spokojná som nebola ani trochu. Psy mi ho síce žrali, ale mali nekvalitnú srsť, zažívacie problémy. Ako som povedala, každý si musí vybrať sám a podľa svojich možností.

Kŕmenie varenou stravou

Kŕmenie varenou stravou je náročnejšie ako na čas, tak na aj financie. Veľa chovateľov psov preferuje práve tento spôsob kŕmenia najmä preto, že o varenej strave vravia ako o najlepšej pre psa. Iste, varená strava je pre psa ďaleko chutnejšia. Vždy čerstvá, vždy iná. Majiteľ však musí mať na pamäti okrem starosti o svoj žalúdok aj ten psí. Nemôže kúpiť a uvariť psovi hocičo. Keď je pes kŕmený zvyškami jedla svojich ľudských majiteľov, nie je to kŕmenie varenou stravou. Tomu sa hovorí kŕmenie od stola. Nie je na tom nič dobré, ani užitočné. Pri tomto type kŕmenia je potrebné odsledovať správanie sa psa po nažratí, stav a kvalitu jeho srsti, to, či nemá nejaké zažívacie problémy a či mu tento spôsob stravovania prospieva. Keby ste sa ktoréhokoľvek psa opýtali a on by vám mohol odpovedať, určite by si vybral tento spôsob stravovania. Nie je to však na psovi, ale na nás, aby sme si vybrali, čo nám vyhovuje a čo sme schopní zvládnuť. Neviem, čo dávajú a varia niektorí psíčkari svojim psom, keď vyhlasujú, že kŕmenie varenou stravou je porovnateľné, ba niekedy lacnejšie ako granulami. Ja s tým nesúhlasím a to najmä z dôvodu, že k takejto strave je potrebné pridávať komplexné vitamíny. Pochybujem, že niekto je vôbec schopný odhadnúť, či vyrátať, koľko ktorej živiny sa nachádza v práve podávanom jedle.

Psie konzervy

Psie konzervy – psami milované, ľudmi zatracované. Mimo pár výnimiek sa psy idú zabiť za psími konzervami a to najmä psy kŕmené granulami. Je to voňavé, chutné, iné. Je to mäso. Názory chovateľov sa v tomto rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že je to čistý hnus, chémia, zbytočnosť. Iní svojim miláčikom doprajú. Ja patrím k tej druhej skupine ľudí. Moje psy sa nemajú k stráveniu ľadviniek, srdiečok alebo iných vnútorností. Sú to malé psy, zvyknuté na granule a preto im to veľmi nevonia. Okrem mojej bradáčky, tá je ale vše žrút, tú tam nepočítam. Značku, chuť a cenu si vyberte sami. Opäť odporúčam vyskúšať a nedať sa obalamutiť predavačkou, že to, čo práve držíte v ruke je to naj, pretože je to najdrahšia konzerva, akú majú na sklade. Ja som vyskúšala všeličo, a úprimne – mojim psom vyhovuje značka tak často spomínaná ako nekvalitná, v žltom obale. Konzervy hypermarketov a podobne sú pomleté niečo, čo nechutí ani veľmi hladným psom a konzervy vychýrených značiek presne tak isto. Nie je tak dávno, čo som kúpila naozaj dosť drahú konzervu, malo to byť 80% jahňacie s ryžou. Čo bolo tých zvyšných 20% som sa nikde nedočítala. Mojim psom nechutilo a nečudovala som sa im. Žiadna vábna vôňa, obyčajná mletá masa.

Akékoľvek krmivo, varená strava či psie konzervy by mali chutiť predovšetkým psovi. Vy môžete vybrať, ale žrať to bude on. Berte ohľad na jeho potreby a chute.