Ako zbaviť psa strachu?

  • This topic has 9 hlasov and 27 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48114
    lllenus
    Člen
    Mám 3-ročného zlatého retrievera a posledný polrok sa strašne bojí búrok alebo stačí ked niečo vonku buchne alebo sa zableskne hned začne štekať a škriabať na dvere. Nikdy predtym to nerobil.. Neviem si dať rady, ked zacne burka v noci tak musim pri nom sediet az pokial neskonci, prosim o radu, dakujem
    #56620
    Tato tema tu uz bola velmi dobre rozobrana, polistujte si tu. Strach z burok ci inych pre zvierata neobvyklych zvukov je zlozita zalezitost, kazdy psik reaguje rozne intenzivne, musite zistit intenzitu aj to, kde sa vas psik citi bezpecne v tejto situaciia umoznite mu tam zotrvat, kym sa neupokoji. Ak strach nie je velmi intenzivny (psik prijme odmenu vo forme pamlsku a dokaze vykonavat jednoduche povely sadni, miesto atd), zamestnajte jeho mozog povelom miesto alebo lahni tam, kde sa citi bezpecne a vy robte vasu beznu cinnost, ktoru ste prave prestali, ale v ABSOLUTNOM POKOJI. Psik z vas citi nepokoj alebo bezradnost v tejto situacii ci lutost, takze sa uvedte do kludu, jemu dajte povel a pokladajte tieto situacie za prilezitost na trening odburania strachu. Je to jedina cesta a velmi dlha, mam s tym bohate skusenosti. Strach zo zvukov je najtazsie odburatelna fobia, vyzaduje si velmi pomaly a opatrny postup: ked nie ste dost sebaisty, psika neupokojite, ked ste prilis dorazny a “tlacite na pilu”, psikovi ublizite este viac, bude sa bat aj vas. Musite svojho psika citlivo sledovat a podla toho korigovat svoje spravanie. Co mu urcite nepomoze, je, ze budete nervozny a bezradny v tychto situaciach a ze ho budete lutovat a odpustat mu veci, ktore by ste vyrovnanemu psikovi netolerovali. Pozrite si aj clanok na tuto temu na http://www.stastnypes.sk/strach zo zvukov.
    #56621
    Renatus
    Člen
    Neviem, či Vám to pomôže…ale môj pes mal strach z jedného veľkého psa na sídlisku..Akonáhle ho zbadal, strčil chvost medzi nohy a mal vystrašený pohľad.Najprv som sa snažila vyhnúť sa na vycházke tomuto psíkovi.Potom som si však povedala, že treba s tým niečo urobiť.Postupne sme sa k nim približovali, každý deň o kúsok bližšie – bola som dohovorená s majiteľom, aby to rešpektoval a nešli k nám bližšie…
    Teraz keď sa stretneme, Hugo sedí s chvostom pod sebou a díva sa na mňa.Ja len prikývnem, že akože všetko je OK, pochválim ho…poviem že ten druhý hafan je “kamarát”, čo hovorím na ostatných, ktorých sa nebojí…Občas toho druhého pohladkám a som v kľude…

    Po troške sa to ukľudňuje…

    #56622
    Lubka
    Člen
    Dobry den,
    ja som sa chcela tiez chcela spytat, moj 2 rocny bisonik sa strasne laka. Zlakne sa vsetkeho, lezi na dvore prileti vtak a tak sa zlakne ze mam strach aby nedostal infarkt:), alebo spi na sedacke a nieco zacuje a hned vyskoci a strasne sa zlakne… Nebolo to od malicka a vobec neviem co ho tak mohlo vystrasit ze sa vzdy tak zlakne… Keby ste mi vedeli poradit bola by som vdacna…
    #56623
    Niekedy je tazke zistit, co bolo spustacom strachu, ale aspon vypozorujte vsetko, co ho stresuje a nevyhybajte sa tymto situaciam. Vas bisonik potrebuje zdvihnut sebavedomie, to znamena vela cvicit a trenovat a chodit s nim na rusne miesta (do mestskych parkov a ulic, do shoppingov, na rusne parkoviska, zel. Stanice, cesta autobusom alebo elektrickou atd). Samozrejme stale na voditku, aby citil vas pokoj a rozvahu a aby neusiel. Prva reakcia pri strachu je utek zo situacie, ktora stresuje. To mu nedovolte, to by bolo uhybanie pred problemom. Vy ho musite v pokoji previest tou situaciou, aj ked na zaciatku mozno po malych krocikoch, ale musite. Inak si nezvykne na mnozstvo novych zvukov a nebude ich prijimat bez stresu. Ak nejaka vec sposobuje stresujuci zvuk, ukazte mu ju a postupne ho povelmi k nej dostante, aby si ju onuchal a pokojne pri nej stal. Vtedy situaciu zvladol a mozete sa vzdialit. Cvicte to neustale, ked sa zlakne. Vas hlas a vnutro su pokojne, pokojne vydavate povely, trvate na ich splneni pokojnym sposobom (ziadne nervy ani hnev z vasej strany, ked sa to hned nepodari!).
    A nikdy ho nelutujte ani nechlacholte v tychto stavoch, to mu nepomoze! Bol by to pren len signal, ze ste bezradna a to on nepotrebuje. On potrebuje z vas citit istotu, ze ho tym stresom pokojne prevediete, az kym sa neupokoji. Ak ho budete vystavovat co najvacsiemu mnozstvu zvukov z bezneho zivota, zvysi sa mu sebadovera a bude vyrovnanejsi – je to velmi podobne ako s detmi.
    Psiky, ktore su menej vyrovnane z akychkolvek dovodov, si vyzaduju vela trpezlivej prace doma i vo vonkajsom prostredi a pokojneho, rozvazneho a laskaveho psovoda, ktory presne vie, co robi a preco, ale nevie, ako dlho to bude trvat. To je pri kazdom psikovi individualne, niekedy je to par tyzdnov, niekedy par mesiacov, aledolezite su aj ciastkove uspechy – je to znak, zeidete spravnoucestou. Netreba sa vzdavat, psik vam predsa za to stoji.
    #56624
    Petko
    Člen
    Dobrý deň. Mám 3ročného yorkshira a za posledné dva týždne sa zmenilo jeho správanie čo sa týka oblasti strachu-strachu z výšok. konkrétne povedané vždy vedel vyskočiť či už na postel alebo na sedačku a v pohode potom zoskočiť dolu.no a teraz sa toho neskutočne bojí.stane sa že vyskočí hore ale potom už nechce ani za svet zoskočiť dolu,tak sa mu snažím pomôcť tak že sa ho snažím posunúť aby zoskočil ale zapiera sa a nie a nie zoskočiť. už som z neho bezradný že prečo sa toho bojí ked pred tým to bolo v pohode a bláznil sa a skákal hore dolu.Bol som preč od neho týždeň kvôli pracovným povinnostiam a ked som sa vrátil už bol takýto.nikto si nevšimol či náhodou nespadol s postele alebo tak proste z ničoho nič.Za každú radu velmi pekne dakujem.
    #56625
    majka001
    Člen
    nerobi to ked ste na tej sedacke/posteli vy, ze by sa snazil ostat pri vas co najblizsie, aby ste zase neodisli? ak nie, tak by som ho na vasom mieste nenutila ani neposuvala tak, aby skocil, a hrala sa s nim – rozjasila ho a potom v ramci hry skusala, ci skoci. Inak nema ziadne problemy s chodzou, schodami a tak, ze by to suviselo s klbmi?…
    Moj sa boji necakaneho buchotu – petardy a podobne, vcera po polnoci daky blbec dve buchol (nezvyk v takej kludnej casti), tak to hned stiahol chvost, zliezol z postele a vliezol do skrine, kde si lahol na moje kabelky – to je asi jeho utocisko, aj pocas burky sa boji ked pocut hrom, trasie sa, a potom si tam vlezie. Tak ho tam necham, nechcem ho nasilu tahat von. Po tych petardach ked som sa rano zobudila, tak uz spal v posteli ako vzdy. No a dnes vecer som zacala nanho mierne sokovu terapiu, ze na prechadzke napriklad zadupem, alebo vydam daky zvuk – chudacik, sa strhne, trochu stiahne chvost, snazi sa zacat bezat ale je na voditku… dufam, ze postupne sa to zlepsi, lebo inak je to odvazny pes, obcas hovorim, ze asi nema pud sebazachovy, az na tieto zvuky. inak sa beznych zvukov ani hluku neboji, ani veci co vydavaju zvuk, s tym som ho oboznamovala ako pisala Rhea (vrzgajuci furik, kosacka…) tak to uz po chvilke bolo po strachu. Len ta burka, resp. hrmenie, a petardy :/
    catalog.jpg
    #56626
    Petko
    Člen
    nie práveže nerobí to kvôli tomu aby ostal pri mne na tej sedačke.pred tým dávnejšie som mu prikázal že dolu tak aj zoskočil dolu a ja som kludne na nej ostal bez jeho povšimnutia.už som skúšal ho aj rozjašiť ale ani to nezabralo a skúšal som aj na nejakú maškrtu ale bezvýsledne.a ked ho položím na postel alebo sedačku a začnem ho húškať že ideme von tak sa začne vytešovať pobehovať po nej ale nezoskočí ani za svet dolu,začne sa celý triasť,vrtieť chvostom a štekaním sa pýta aby som ho dal dolu. dnes som ho skúšal zobrať aj hore dolu po schodoch a s tým nemal problém,a ked aj niekto príde tak sa vytešuje a vyskakuje do výšky bez problémov.Predpokladám že asi musel niektorý deň spadnúť zo sedačky alebo z postele a ostal v ňom strach z toho.ale ked si spomínam tak aj dávnejšie sa mu stalo že z nej spadol a nič si z toho nerobil a vyskočil na ňu znovu a všetko bolo ok.skúšal som aj či nemá niečo s labkami či neni niekde poranený ale vôbec nič-vonku behá v pohode a aj chodí nekríva takže tým to neni.Neviem som bezradný a nešťastný z toho.
    #56627
    Sakul
    Člen
    Dobry deň ja mam problém s 9 M nemeckým ovčiakom 🙂 kúpil som ho keď mal asi 4M a boji sa ludi 🙁 co som rad není ale keď som pri nom a ho hladkám sa nechá pohladkať a pred asi 1 tyzdnom asni nie dstal ranu od ele. plota :/ zaknucal a utekla prec pozrel som za kriky ze co je a bolo my to jasne od vtedy sa zacal bat velkej tarvy zase nei moc ked mu hodim palicu pojde pre nu hoci kam ale ked ideme okolo a stupim do nejd ze suchne zalkne sa od vtedy s nim chodim do volkej travy a vizera to byt ok zlesuje sa to ale ldi sa boji stale :/ uvidime co s neho bude 🙂
    ale 20 ronci policajt co bol psovod povedla ze uz taky bude stale 🙁

    s pozdravom

    #56628
    zuz
    Člen
    nebude, pokial budes mat trpezlivost
    ber ho na miesta, kde su deti, ine psy a ludia, hoci aj do obchodneho centra, sadni si na lavicku, psa daj do lahu a citaj si
    najprv 5-10 minut, dalsi den to predlz, chod pomedzi ludi, sadni si s nim do kaviarne… vzdy bud v klude a dobrej nalade, na psa hovor vyrovnanym hlasom (nie lutostivym ani chlacholivym)
    zda sa, ze psikovi chyba socializacia a neprispela k tomu ani negativna skusenost s plotom, chodievaj s nim aj na miesta, kde sa mu nic podobne nemoze stat, potrebuje si hlavne vybudovat doveru v Teba
    #56629
    zuz
    Člen
    Pre Petka
    Daj si do vyhladavaca schody pre psy alebo rampa pre psy. Ja som nasla pod obrazkami (zadanie “stairs for dog” alebo “steps …” aj toto. Je to aj pre stare psiky, ktore uz nevladzu skakat.
    https://www.fetchdog.com/blogs/swagthedog/General/dogs_stairs_help_senior_dogs
    http://www.zoohit.sk/shop/psi/prepravky_doplnky_do_auta/doplnky/pomoc_pri_nastupovani/190642
    http://www.zoohit.sk/shop/psi/prepravky_doplnky_do_auta/doplnky/pomoc_pri_nastupovani/166486
    #56630
    Sakul
    Člen
    zuz dakujem zabudol som dodat neboji sa ked okolo niekoho ide ale kod ho niekto ide pohladkat 🙂 v aute ked je sa neboji nikoho fakt neviem co mu je niektoryhc ludi sa boji a niektorych nie tatovich kolegov sa nebal a s ludmi co sme kazdy tyzdensa boji nechapem to 🙁 ale dam mu casu kolko potrebuje 🙂
    #56631
    Ludia, ktorych sa boji (lebo je neisty a oni mu z nejakeho dovodu neistotu zvysuju), by k nemu nemali pristupovat priamo spredu, ale bokom, nech na neho nepozeraju, neprihovaraju sa mu a nepokusaju sa ho hned hladkat. Stoj s nim pri nich a rozpravaj sa s nimi. P kratkom case bude zvedavy a on sam sa k nim natiahne a onucha ich. Vtedy k nemu mozu pomaly natiahnut ruku na onuchanie alebo ponuknut mlsku. Ale ziaden ocny kontakt a prihovaranie. Takto s nim trenuj s ludmi, ktori ho znervoznuju, az to prekona a casom sa mu zvysi sebavedomie a nebude mat problem sa zoznamovat aj s hlucnejsimi cudzimi ludmi
    #56632
    A este k tomu hladkaniu – plache alebo neiste psiky treba hladkat pod bradou a zdvihat im akokeby hlavu, nikdy nie po hlave a tlacit ju akokeby nadol, je to symbolika pre sebavedomie, ktore u tychto psikov trba dvihat, nie potlacat. Niektore psiky nemaju rady kontakt, ale vydrzat to na chvilu musia, aby sa trenovali, nie vyhybali tymto situaciam.
    #56633
    Sakul
    Člen
    ok dik za adu ale uz si ich vonal tolko krat nechal sa pohaldkat min 1 krat a pridem tam sobotu so psom a zase :/
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.