Bojí sa, keď je sama v byte – zavýja a “plače”

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Chovateľská poradňa Bojí sa, keď je sama v byte – zavýja a “plače”

  • This topic has 5 hlasov and 10 odpovedí.
Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48824
    anika
    Člen
    Dobrý večer,
    asi od polovice augusta mame noveho clena rodiny – 10-rocnu fenku. Je to krizenka spica a civavy. Je velmi mila, priatelska, ale aj dost temperamentna. Problem je v tom, ze sa boji byt sama v byte. Nemozeme ju ani na chvilu nechat samu – hned zacne “plakat”, zavyjat. Ako som sa docitala v knihe – pravdepodobne ide o separacnu uzkost. Je to jasne – kedze u predchadzajuceho majitela bola cele dni sama. Cakala ho, kym sa konecne vrati z prace. Od smutku ani nejedla.
    U nas je skoro stale niekto doma. Asi dvakrat vsak zostala v byte sama. Mysleli sme si, ze na nas bez problemov pocka (boli sme prec asi hodinu). Dost vsak zavyjala – upozornila nas na to susedka. Teda, prosim vas, co by ste mi poradili? Ako ju naucit, aby sa nebala a nezavyjala? Chceme ju nechavat samu co najmenej – ale bohuzial, neda sa vziat ju vsade so sebou:-(
    Dakujem vam pekne za radu:-)

    #63515
    katarina2
    Člen
    Ja mám podobný problém, aj môj psík plače a robí cirkus aj na dvore v koterci keď ho v lete nechám aj v dome teraz keď je nečas ho nechám, ozaj len kým idem nakúpiť robí cirkus, tiež bol tak prešdtým stále sám a tu je už vyše roka a nevie si zvyknúť že už samota mu nehrozí ani tú chvilku nevie vydržať bez nárekov, neviem s tým čo robiť, snažím sa byť stále s ním kým sa to len dá a naozaj odchádzam, len na nevyhnutný čas na nákup. Aj na nákup som ho už skúsila vziať a pripnúť ho tam niekde pred obchodom, len som ho začala pripínať už bol cirkus, myslela som si že prestane tak som ho tam nechala, ešte som riadne ani nevošla do obchodu začal tak úpenlivo plakať až mi to srdce trhalo, vrátila som sa von bez nákupu, vzala ho domov a len potom som vybehla sama na nákup. Nakupujem stále rýchle a v strese aby som bola čím skôr pri ňom.
    #63516
    Problém je presne tam, že sa snažíte so psíkmi byť vždy a nezvykáte ho na samotu 🙂 preto si zakaždým vyžaduje takto “hlasno” vašu prítomnosť a vy im vždy vyhoviete…takže psíky si zapamätali, že čím hlasnejšie budú protestovať proti samote, tak o to kratšie samé budú 🙂 a zase len dosiahli čo chceli… nebývajú samé 🙂
    Ako to riešiť? Už počas dňa, ked ste všetci doma, ju nemať vždy pri sebe… ja som týmto štýlom učila moju fenku od malička samostatnosti a to sme mali 1-izbový byt!!! to znamená, vždy ked som odišla z izby, či do kuchyne alebo len na wc, zavrela som za sebou dvere (nechávala som ju teda hoci len na minútu a dve samu v izbe), potom sa vrátila a vychválila ju… samozrejme som intervaly predlžovala a do miestnosti vstupovala len keď stíchla… nie ked skučala a škrabala na dvere, ale až v sekunde, ked si sadla a bola ticho… takto si pes zapamätá, že dvere sa otvoria až vtedy, ked je ticho, nič nevyvádza 🙂 ani hnev, ani vyvadenie mi nikdy nepomohlo, ale skôr naučenie psa rozoznávať signály, čo je dobré a čo zlé
    Netreba očakávať, že starší pes sa to naučí tak rýchlo ako šteňa, ten je už prešpekulovanejší a vyžaduje to oveľa viac času a trpezlivosti…
    #63517
    wendy1
    Člen
    Veronika presne ako pises, plne s Tebou suhlasim, akurat s tou pochvalou to netreba prehanat, povedat napr, ze dobra a pohladit a viac ako keby sa nic nedialo. Musi to byt samozrejme pre nu ci pre neho.
    #63518
    katarina2
    Člen
    A zase máte pravdu obe, práve to na ňom skúšam, ale musím byť v strehu aby som sa nepozabudla, – hneď to využije.
    #63519
    heny
    Člen
    uplne suhlasim s veronikou !!!!
    a presne, s chvalenim neprehanat, aby si psik zvykol na to ze je to normalne ze panicka ide hocikedy prec a hocikedy sa vrati !
    #63520
    ale myslím si, že na začiatok to veľmi pomôže rozoznať psíkovi, čo sa vlastne od neho chcelo a postupne to chválenie vynechávať 🙂
    ked má už fena 10 r a nezvláda samotu, nemyslím si, že by stačilo ľahké pohladenie a “dobrá” na to, aby prestala vystrájať 🙂
    Ale inak díky za súhlas 😉
    #63521
    anika
    Člen
    Dobry vecer, dakujem vam vsetkym za radu:-)
    Ale mate pravdu – 10-rocna fenka by uz nemala tak vystrajat – mala by bez problemov vydrzat chvilu sama. Skusenost s chovanim psikov totiz mam – a mozem ich teda aj porovnat. Mali sme pred touto “placucou psickou” 14 rokov fenku spica (zial, uz nam zomrela:-( ), no a ta bola trpezliva, rozumna. Niektori susedia ani nevedeli, ze mame doma nejakeho psika.
    Teda, skusim, podla vasich rad nechavat ju chvilku samu v izbe. A postupne cas predlzovat. Uvidim, ako bude pokracovat.
    Majte sa zatial pekne:-)

    #63522
    katarina2
    Člen
    anika,- keď ste už tu spomenuli špica, aj môj predchádzajúci psík bol špic, dokonca on bol miešanec s pitbulom taký malý “bastardík”,ktorého mi nikto prehodil cez plot ešte ako šteňa. Vtedy som ešte nemala skúsenosti so psíkmi, ani neprišiel vo vhodnom čase, vtedy už bol môj manžel chorý – ležiaci a nevedela som si predstaviť ešte aj starostlivosť o psíka, najskôr som si myslela že ho vrátim tomu komu patrí, dala som aj inzerát že našiel sa psík, ale nik sa nehlásil, nakoniec som si už na neho zvykla a už by som ho nerada dala preč. No ale čo som vlastne chcela povedať že tento bastardík bol poslušný psík, síce trochu agresívny na cudzík, bol by aj uhryzol ale inak doma so mnou v pohode aj s manželom poslúchal na slovo. Okrem svojho pelecha si inde nelíhal, neštveral sa na mňa dokonca to ani nemal rád aby ho niekto na ruky bral..-pravý opak tohoto môjho terajšieho maznoša. Mohla som od neho odísť aj na celý deň a bol v pohode, lebo s manželom sme často navštevovali nemocnice a on musel byť sám. Nebrechal, neplakal,- samozrejme tešil sa keď sme došli ale len jeden krát pribehol na uvítanie a už si šiel svojou cestou – neliepal sa ako tento. Mne to maznanie s ním aj chýbalo, ale keďže on si to neželal akceptovala som to. No a samozrejme tým pádom som mala viac času na seba a klídek – nakoniec mi ten psík nevadil a neprekážal ani sme o ňom skoro nevedeli že ho máme a mali sme sa veľmi radi. Keď mi zomrel manžel o 3 roky na to aj psík som bola dlho v depresii- možno preto môjho terajšieho psíka tak rozmaznávam až sa mi to tak vypomstilo, že už mi niekedy lezie aj na nervy ako sa stále na mňa liepa a vrieska keď je sám – normálne ma obmedzuje, takže musím trochu sprísniť a naučiť ho na poriadok.Takže zato som sa toľko rozpísala o mojom predchádzajúcom psíkovi, že už teda mám skúsenosť ale toto je zase nová, to som nevedela že psík to maznanie takto zneužije, môj predchádzajúci si maznanie neželel a tento ma celkom opantal – no takto to ďalej nemôže ísť, aj keď ho mám veľmi rada, už ma obmedzuje, takže musím – “nepočuť” jeho plač a nech si zvyká…
    #63523
    anika
    Člen
    Pani Katka,
    som praveze rada, ze ste sa rozpisali a takto pekne o psikoch napisali:-) Dakujem. A prajem pekny den:-)
    #63524
    katarina2
    Člen
    Bola som aj rada, že mám príležitosť si zaspomínať aj na svojho bývalého psíka, ktorého som tiež mala nesmierne rada a cítim to tak že si spomenutie zaslúži – bol to verný a dobrý psík.
Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.