Potebujem malú radu

  • This topic has 2 hlasy and 1 odpoveď.
Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
  • Autor
    Príspevky
  • #47468
    Ahojte, mám jeden malý problém s mojim psíkom. Mám troch psov a s prvými dvoma som zatiaľ nemala väčšie problémy ako tie najbežnejšie. Psíkov som nikdy nebila, ani drasticky netrestala za malé prečiny. Im však stačilo vyhrešiť a občas prstom po ňufáčiku, keď to prehnali. Nedávno sme si však kúpili čivavu-psíka a jeho správanie je niekedy nezvládnuteľné. Dali sme ho vykastrovať vzhľadom na to, že všade značkoval a bol dosť neposlušný. Po kastrácii sa však správal čudne. Raz vyviedol niečo, čo som mu celý deň zakazovala a upozorňovala ho, nech to nerobí. Večer, keď si znova nedal povedať som ho však zbila a dosť dostal, aj keď som mu samozrejme neublížila. Teraz je však prestrašený a vždy keď ma vidí stiahne sa. Predtým som bola jeho obľúbeným členom rodiny, ale už ku mne sám ani nepríde. Veľmi ma mrzí moje skratové konanie a chcela by som sa vás opýtať, či je nejaká možnosť, aby som psíka dostala naspäť a aby sa začal ku mne správať ako predtým. Neviem čo mám robiť a ako si ho získať. Naozaj som mu nijak vážne neublížila, ale mám dojem, že ho to dosť zaskočilo a mám pri ňom pocit ako tyran, aj keď sa snažím. prosím poraďte mi. Ďakujem.
    #52527
    Scylla
    Člen
    Nepotřebuješ malou radu, ale potřebuješ restart systému. Tomu psovi jsi udělala obrovský podraz – potrestala jsi ho pořádným bitím (bít psa je ostudou psovoda největší)a to ještě tak, že nemohl tušit, za co to bylo a proč. Prostě se tě zcela oprávněně bojí a bude to dost dlouho trvat,než – jestli vůbec – ti zase začne věřit.Protože z toho vyplývá jeho chování k tobě.

    1. to, že nezvládáš vychovat psa, se neřeší kastrací. Kastrace z takovýchto důvodů je zbytečné zmrzačení psa. Pes ztratí zbytek sebejistoty, kus identity a sama říkáš – správa sa čudně. Nediv se mu. Ví, že není plnohodnotný pes. A bude to vědět po zbytek života. A při tom jste tím nevyřešili nic.

    2. celý den psovi zakazovat- už z toho vyplývá, že zakazovat cokoli je blbost, a že jsi to dělala tak, že on tomu vůbec nerozumněl. Je lepší směrovat psa k tomu, co je žádnoucí, ne mu zakazovat to, co dělat nemá. Když už chceš zakazovat, měla bys to umět tak, aby pes přesně věděl, co požaduješ. To se ale ve vašem případě určitě nestalo.

    3. tvrdě jsi ho potrestala za to, že jsi ty nebyla schopná mu svoje požadavky vysvětlit. Po zásluze jsi ztratila zbytek jeho důvěry a nastolila jsi strach. Představ si, že tě celý den někdo otravuje a ty vůbec nerozumíš, co chce. A večer na tebe vezme klacek a zmlátí tě. Zdaleka se takovému člověku vyhneš, ne? On tu možnost nemá, ale stranit se tě bude, jak bude moct.

    Možná se ti to zdá tvrdé, ale ten pes to opravdu takhle chápe a cítí. Chyba je čistě jen na tvojí straně.

    Rada – přidat na srozumitelnosti,trpělivosti, vlídnosti, naučit ho, že tvojí ruky není nutné se bát. Nepoužívat zákazové povely, zákazy, tresty, nezvyšovat hlas. Vysvětlovat, chválit, motivovat. Pozor – nepodlézat psovi a nelézt mu někam, to je stejně nebezpečné jako to zvyšování hlasu – padáš v hierarchii a ztrácíš na důvěryhodnosti. Obrnit se trpělivostí. Netlačit zbytečně na psa. A už ho nikdy fyzicky netrestat.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.