Vonku zožerie všetko

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Výcvik psa Vonku zožerie všetko

  • This topic has 5 hlasov and 12 odpovedí.
Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48440
    S mojím šteniatkom Engee chodíme pravidelne vonka venčiť sa, pred jedlom, po jedle, ked vstane… Kade chodíme, tade berie všetko do papule: skalky, triesky, papeky, suchú trávu, výkaly, vyhodený alobal, špaky, susedine kosti pre iného psa, listy, vyhodené jedlo na tráve, doma zo zeme malé špinky, atd… Popritom doma je len granule, nič od stola; dookola ju napomínam fuj a trhnem vodítkom, alebo nesmieš.. vôbec to nefunguje, dokonca som skúsila aj potiahnuť za kožu na temene ako mi poradili, ael všetko ignoruje, vracia sa k predmetu :/ trvá to už asi mesiac ako ju máme doma, má 3 mesiace, čo robím zle? ako ju to natrvalo odnaučiť?
    #58823
    Denny
    Člen
    Ahoj Veronika!
    Tak je to šteniatko, je zvedavé a potrebuje samozrejme preto okúsiť všetko, čo vidí, či sa to nedá zjesť, či to nie je chutné 🙂
    Môj Denny má 8 mesiacov a robí to isté, všetko chytí do papulky a skúša kúsať. Proste sú zvedaví a zvedavosť musíš nahrádzať hrou, odmenami, privolaním, a hlavne tým, že sa budeš poriadne pozerať, čo je okolo Vás, kam idete, či tam nie je pre ňu niečo nebezpečné. Nikdy nevieš, čo tvoja fenečka môže zjesť, nebodaj čo by sa jej z toho mohlo stať 🙁 Na ulici je veľa nebezpečenstiev a také malé šteniatko treba pomaly učiť, čo smie a čo nie. Určite to nepôjde ihneď, ale pekne pomaly, robíš všetko dobre. Treba na ňu dohliadať, pozerať čo je na zemi, keď vidíš trebárs nejaký špačok alebo niečo čo by chcela určite vziať do papuľky, tak si ju pritiahni viac k sebe, aby sa k tomu nedostala… A keby náhodou sa jej nejako podarí to schmatnúť, tak ako si hovorila, vytrhnúť jej to z papuľky a povedať fuj, nesmieš! Časom si to fenka zapamätá, len na ňu treba pomaly,zatiaľ isto presne nerozumie, čo od nej chceš 🙂
    #58824
    heny
    Člen
    veronika to pozname;-) to sa casom zmeni. ked moj nieco zobere do papulky a poviem fuj,pusti.spravi 2kroky a chce za tym skocit spet;-) je to mile;-);-) teraz vazne. skus ho doma najprv ucit povel ,pusti, alebo ,fuj, nesmies, . . co vam obom vyhovuje potom to pojde aj vonku. . musi pochopit vyznam povelu.chce to samozrejme trpezlivost.ked vonku posluchne,pochval popr.odmen. inak Denny ma pravdu, je to uplne normalne u steniatok,su zvedave a musia vsetko ochutnat. . . musim napisat prihodu ohladne spacku.rocky ked bol malinky rad ich zuval. . ja fajciarka-som odhodila spacok,rocky ho chcel samozrejme zobrat do papulky a popalil sa.odvedy sa ani jedneho spacku nedotkol.. .
    #58825
    denny a heny, ďakujem za reakciu, keď ale ja som už zúfalá, robím to stále dookola a dookola, ale stále sa tam vracia na každej prechádzke, na tie isté miesta, lebo sa ešte bojí ísť dalej ako okolo činžáku, tam je toho kopec, kam sa pohneme, tam niečo vezme do papule, na každom jednom kroku nie je nič zaujímavejšie ako špaky, odhodené jedlo, a pod. 20 min sme vonka a 20 min ju od všetkého musím odťahovať, opakovať fuj, už mi z toho šibe po pravde 🙂 koľkorázy ideme vonka, toľkokrát rovnaký scenár 🙂 dnes som sa ale nahnevala a povedala som si dosť! lebo sa pustila do kôrky chleba čo niekto nechal pre vtáčiky, potom si zase niečo našla… Povedala som jej: ty nepočúvaš mňa, ja enbudem teba, ty sa chceš hrať a všetko pod nosom zožrať, ja ťa chcem cvičiť 🙂 a prvý krát sme boli niekde inde ako pri činžáku, nútila som ju utekať aby nezistila, že je už ďaleko, sama som nevládala, ale utekala som s ňou ďalej kým zhrozene nezastala, že kde preboha to je :))) zlatá bola, hneď som chválila odušu, aká je odvážna, motivovala som ju hračkou a teda to bola za dlhý čas vychádzka, kde nič nezožrala 😀 len neviem ako sa popasujem, keď fakt nebude čas, a vybehnem s ňou vonku sa len vycikať a vykakať :/ zase ten istý scenár…
    #58826
    Na ňu akosi nefunguje ani zlá skúsenosť, jediné, čo ju ešte dokáže od jedla v momente odohnať je štekot psa, ani vrčanie na ňu nezabralo, iba čo ma začalo bolieť hrdlo a ona si ďalej vyvádzala..
    #58827
    heny
    Člen
    …neskusala si ju doma ucit fuj, nesmies,alebo pusti ?
    #58828
    skúšala, ale ona reaguje, iba ked na ňu skríkne priateľ, lebo on má sám o sebe hrubší hlas a na ňom hned vidí, ked je zle, ja a môžem aj roztrhnuť a robí to dalej, na fuj, nesmies mi nereaguje, skôr nie posluchne, ale aj to len vynimocne … takže odo mňa počuje fuj oveľa častie ako od priateľa a aj tak mi to nie je platné, lebo viem, že hoci je to často, snažím sa to hovoriť s dôrazom, aby pochopila, že ju nevolám do hry, ale karhám ju… = zbytočne! a to sa jej fakt snažím venovať, učiť ju nové veci, a aj sa ich naučila, je inteligentná, ale zákazy má naháku 🙂 ako každé šteňa, ale ona akoby ma skúšala, ešte aj ked ju vadím, tak si ľahne, ale hrá sa s hračkou, ked ju vyvadi priatel, lebo hryzie, tak sadne a pokorne nanho kuka.. ja môžem o takejto reakcii iba snívať 🙂
    #58829
    Trpezlivost a trpezlivost. Zober si na pomoc mlsky. Na vymenu za odpadky dostane od teba vzdy mlsku. Slovny zakaz, ked este sama dobrovolne nevypluje, tak jej to vyber a daj mlsku, alebo jej ju ukaz, nech sa rozhodne radsej pre mlsku ako ten odpad. Mlska musi byt zaujimava, nie taka, co mas bezne pre nu.
    Muzi to maju ovela jednoduchsie, maju hrubsi hlas a su od prirody autoritativnejsi, ale my zeny sme zase sikovne a ked sme aj dosledne, tak mame navrch. Sama som to zazila a musela som prekonavat muzsku prirodzenu autoritu pred mnohymi, mnohymi rokmi.
    Ked sa s nou budes hrat a cvicit ju hrou, nie zakazmi, bude sa na teba viac sustredit a obe vas to bude viac bavit. Kazda vychadzka musi byt kombinovana treningom, nie len nuchanim. Ked ju zamestnas ty, nebude mat cas na vlastne znuchavanie. Aj take male steniatko uz mozes ucit sadni, lahni, cakaj, a k nohe a privolanie na voditku. Za vsetko dostane odmenu, bude mat program a povely sa jej vryju do hlavicky.
    #58830
    Rhea, díky za vyjadrenie 🙂
    sama vnímam, ako inak reaguje, keď som určité veci prestala zakazovať, ale reišila som to odmenou, teraz ked je na posteli, stačí na ňu zvolať dole už z kuchyne a ide na svoje miesto, čo predtým neurobila ani ked som nad ňou stála…
    tiež som čítala jeden príspevok, kde sa písalo o psíkoch, čo na prechádzkach neustále ťahali a jedna baba písala, že vždy išla opačne ako chcel psík… ja som si povedala niečo podobné, keď ty nebudeš počúvať mňa, že nemáš dávať do papule všetko čo vidíš, tak sa ideme učiť a veru zabralo to, problém je, že som chcela, aby prekonala strach len zo známej lokality a vybrala som sa s ňou ďalej od nášho činžáka… problém je, že teraz sa nebojí ísť ani cez cestu a minule ju skoro auto zrazilo, učím ju, že cez cestu sa smie prejsť len tak, že si najprv na môj povel sadne a potom rýchlo prebehneme na druhú stranu, ale ešte si to s tým akosi nespája, že sa to tak má robiť, ale určite enpoľavím, nechcem aby ju zrazilo auto :/
    inak ona už základné povely ovláda, a je čím ďalej šikovnejšia a poslušnejšia, čo ma teší 🙂 lebo sa jej fakt snažím venovať…
    čo sa týka hry, tiež vnímam rozdiely, keď sa s nou hrám ja a môj priateľ, on si ju akosi viacej pripúšťa k telu, je to jeho maznáčik, ale mám pocit, že mojou výhodou je, že viem lepšie čítať reč jej tela a celkovo jej psiu reč, možno predo mnou neklopí zrak ako pred ním, musím si jej autoritu dookola vydobíjať tým, že neustupujem od toho, čo od nej chcem, no aj tak cítim zmenu v jej správaní 🙂
    #58831
    No to je perfektne! Robis to dobre, nezlavuj zo svojich narokov.
    K tej ceste, kym ju nemas istu a naucenu, radsej s voditkom, aj ked len na zemi. Keby pred cestou nezastala, tak ho prislapnes, vratis ju naspat a das povel sadni. Ona sa to nauci, ked to budes stale robit rovnako. A cez cestu sa neponahlaj, nech nevyrobis fobiu z cesty. Prave takuto fobiu riesim u 9-mesacnej fenky cane corso. Tiez ju majitelia ucili, ze cez cestu treba ist rychlo a po niekolkych mesiacoch sa bala priblizit k ceste a vystrajala ako mustang. Teraz to vyzera po2 mesiacoch, ze bude v pohode. Uz dokaze sediet pred cestou a prejst normalnym krokom na voditku.
    A nieco vesele: raz som zazila jednu dievcinu s yorkom a bola som nadsena, co vsetko sa daju male psiky naucit: isli cez park, york na volno pri nohe. Prisli k ceste, dievcina polozila tasku pred yorka, on do nej skocil, presli cez cestu, dievcina zase tasku polozila na zem, york z nej vyskocil a pokracoval v pokojnej chodzi na volno popri dievcine. Bolo to vskutku zabavne.
    #58832
    ja viem, že ona sa to naučí 🙂 len ju veľa veci rozptyluje, prechádzajúce sa psíky, ľudia, deti, vkuse na nich hľadí a skučí, že chce ísť za nimi :/ cez cestu bežíme preto, lebo ona pomaly ani chodiť nevie, snažím sa ju to naučiť, ale stále ťahá, lebo všade chce behať, tak som si povedala, že aspon tu sa jej prispôsobím
    len mám pocit, že toto sa budeme veeeeeľmi dlho učiť
    Ľudia ak ani trošku nerozumejú psom, tak ich dokážu veľmi rýchlo zablokovať pri určitých situácií.. som rada, že sa psíkovi už darí a prekonáva svoj strach 🙂
    #58833
    katarina2
    Člen
    Môj psík už má 19 mesiacov ale u mňa je len 7 mesiacov, takže 7 mesiacov ho učím od začiatku na všetko ako keby bol šteňaťom, už toho ovláda dosť veľa ale pusť to nechce poslúchnuť. Donesie mi hračku že sa chce so mnou hrať ale nepustí ju len drží a čaká, tak si ho prestanem všímať, potom ju položí a čaká, ale ako náhle ho chcem pohladkať že to urobil teraz správne a samozrejme pohyb bol nad hračkou, šikovne ju uchmatne, tak som v polceste zastala a pochvala sa nedeje, zase si ho nevšímam, kým nepoloží dobrovoľne hračku. No iné je to keď uchmatne niečo také do papuľky s čím by si mohol ublížiť, to už nemám čas čakať kým to položí dobrovoľne, to ma chytí hysterický poplach a snažím sa mu to z papule vydrapiť, keďže fuj nepomáha, skôr utečie s úlovkom alebo sa to snaží o to rýchlejšie zožrať a mne už iné nezostáva len ho vyhanbiť že fuuuuj, čo si to urobil! Hnevám sa! Ale košík mu aj tak na papuľku nedám, keď aj riskujem toto, lebo psík potrebuje vraj aj trávu žrať v lete, tak nech sa napasie, horšie je, že zje slivky zo zeme aj s kôstkami, tie asi nestrávi, takže aj odtiaľ ho odháňam, aby sa ” pásol” inde.
    #58834
    Katka 🙂 mne veterinár povedal, že čo psíkovi nerobí zle, tak papať môže… neviem či je to zlé ked zje slivku aj s kôstkou, keďže ju nestrávi a vyjde z tela spolu s hovienkom 🙂 ja som zo začiatku na moju malú bola strašne prísna, potom som si uvedomila, že nepočúva celý deň nič iné len fuj, nesmieš, nie, tak som si povedala, že predsa len nejakú voľnosť musí mať, hoci hranice si snažím udržať, ale ked neje niečo hrozné, tak ju nechám, ju to potom aj omrzelo zázračne 🙂 tak možno to len my robíme tie zlé veci atraktívne, lebo psík má našu pozornosť hoci aj negatívnu, možno mu o to ide, neviem, len nad tým tak uvažujem niekedy, že malá robí neplechu len aby ma zaujala 🙂
Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.