pes-v-aute.jpg

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či prevážate svojho psíka v aute správne? Napríklad nad jeho pohodlím, ale aj nad tým, čo môže psík spôsobiť pri havárii? Dokonca ju môže aj zapríčiniť. Väčšina z majiteľov ho preváža práve na zadnom sedadle. Lenže pri každom takomto prevoze psa, riziko havárie sami zvýšia o niekoľko percent, pretože, či sa to už niekomu páči alebo nie, pes je len zviera, ktoré si neuvedomuje rizikovosť našich technických sluhov. Je to tvor, ktorý vníma množstvo vecí a často koná pudovo. Okrem toho, nepripútaný pes sa pri náraze auta v päťdesiatkilometrovej rýchlosti zmení na letiace nebezpečenstvo a môže zraniť seba aj posádku.

Pes a preprava 

Aby sme takýmto katastrofám zabránili, alebo im aspoň predchádzali, máme na výber niekoľko možností:

  • Na trhu sú dostupné viacúčelové prepravné boxy, ktoré v čase výstav slúžia majiteľom ako klietky pre miláčikov. Je to naozaj lepšie ako prevážať psa na zadných sedadlách, pretože sa tým eliminuje väčšina rizík, ale v takomto prípade sa všetky záporné javy prenášajú na psa. Spomínané prepravné boxy sú totiž priestorovo nevyhovujúce, pes sa v nich cíti stiesnene a taktiež je problém z ich zabezpečením proti nežiaducemu pohybu. Auto pribrzdí a takýto prepravný box sa zákonite posunie. V priebehu jednej jazdy sa tento jav opakuje aj stokrát, čiže pes si musí vytrpieť sériu nárazov a úderov. Každopádne je to z hľadiska odstránenia možných rizík, lepší spôsob prepravy, než voľne nechať psa na zadných sedadlách v aute.
  • Ďalšia možnosť sú prepravné boxy vyrobené na mieru batožinového priestoru auta. Tie využívajú celý priestor kufra, takže pes sa necíti stiesnene a má toľko priestoru, aby sa natiahol, alebo vykonával ľubovoľné pohyby, ktoré v danej chvíli chce vykonať. Prepravný box na mieru je teda nadmerný, čo môže spôsobiť problémy s batožinou, ale tento problém si už musí doriešiť majiteľ psa sám. Čiže tento spôsob prenáša nežiaduce javy na človeka J Keďže ide o prepravný box na mieru, je zaručene znemožnený akýkoľvek nežiaduci pohyb, či už pri brzdení alebo prudkom odbočovaní. A čo je najdôležitejšie, takýto spôsob prepravy zvierat vyhovuje striktným podmienkam krajín EÚ, kde poniektoré používanie takýchto prepravných boxov vyslovene vyžadujú. Takéto prepravné boxy sú väčšinou typizované a ich výrobcovia nezabúdajú ani na prívody čerstvého vzduchu. Pri tých modernejších boxoch dokonca spôsobom, kedy človek už vôbec nemusí stiahnuť v automobile okno a znepríjemniť tak jazdu sebe samému. Okrem toho sa šetrí aj interiér auta a majiteľ psíka tak môže ušetriť napríklad na poťahoch.
  • Ak nemáte možnosť investovať do prepravných boxov, resp. z iných dôvodov si ich nemôžete dovoliť, je pre vás dostupná ešte jedna možnosť. Auto pásy pre psov. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a keďže sa upevňujú k existujúcemu bezpečnostnému pásu, môžu sa používať v akomkoľvek type auta. Tým, že sú dokonale vyvážené,  tlak, ktorý vzniká pri náraze, či prudkom zabrzdení, sa prenáša na celý objem pásu, nie len na jeho časť.

Pes a prestávky na oddych pri preprave

Nech už prevážate svojho miláčika akokoľvek, nikdy nezabúdajte na prestávky a to aspoň po dvoch hodinách jazdy, v lete častejšie. Psa nechajte pobehať a vyvenčiť. Zároveň sa neodporúča kŕmiť ich pred, ani počas cesty, iba po jej skončení. Najdôležitejšia je však voda, pretože tá je nevyhnutná!

A ešte niečo. Riziko je tu aj vtedy, keď auto nie je práve v pohybe a to hlavne v letných mesiacoch.  Nikdy nenechávajte psíka čakať v aute ak naň svieti priame slnko. Pretože teplota v ňom je neznesiteľná a psík môže zahynúť.

Lenka Mesárošová