pes-silvester.jpg

Silvester – synonymum zábavy, šampanského, ohňostrojov a inej zábavnej pyrotechniky. Mnohým ľudom, ktorí chovajú psíky však zábavná nepripadá. Je všeobecne známe, že hafani majú oveľa citlivejší sluch ako my ľudia, a ich reakcia na vybuchujúcu pyrotechniku nie je rovnaká ako tá naša.

Často majú strach, schovávajú sa, sú nervózni, štekajú, pri prechádzkach dokonca zutekajú a v najhorších prípadoch sa už nie sú schopní vrátiť späť.

Nie vždy je jednoduché psa uchrániť pred hlasnými ranami. Existuje však pár spôsobov ako psíka ukľudniť či rozptýliť.

Ako možno chrániť a rozptýliť psíka  pred hlasnými ranami?

Počas venčenia nepustiť psa z vodítka, aj keď je inokedy zvyknutý behať navoľno. Ani nebudete vedieť ako, psík začuje rachot, zľakne sa a už ho niet. Ak je nervózny, má strach, najlepšie bude ho neľutovať, prílišne nehladkať. Neprejaviť vaše obavy a neistotu. Havo môže nabodnúť pocit, že jeho strach je opodstatnený a začne sa báť ešte viac. Pomáha rozptýlenie hrou. Skúste odviesť jeho pozornosť s obľúbenou hračkou, či nejakou maškrtou.

Tiež pomôže premiestniť ho niekam, kde je hluk počuť čo najmenej. Takýmto miestom môže byť napr. kúpeľňa.
Je dobré, ak psíkovi robí niekto spoločnosť. Najlepšie osoba, ktorej pes najviac verí. Pri psoch, ktorí majú skutočne obrovský strach, môj veterinár radí možnosť použitia liekov na upokojenie. Ich použitie a dávkovanie však odporúčam nechať výhradne na veterinára, ktorý určí vhodný liek priamo na mieru vášmu psíkovi (na základe celkového zdravotného stavu).

Čo s tými ktorí sú vonku v búde alebo koterci?

Rovnako aj tu platí, aby pes nepobehoval navoľno, ale bol radšej pevne uviazaný. Poprípade prekryť otvor búdy nejakou rozstrihanou hrubšou látkou, aby bol hluk viac tlmený a aby nevidel explózie ohňostroja, ale zároveň mohol vychádzať von. Najlepším riešením však bude, keď psíka aspoň na Silvestra umiestnite spolu s vami do bytu či domu. Spolu so svojimi pánmi sa bude sa cítiť bezpečnejšie (poprípade ho môžete umiestniť do šopy, kotolne či garáže, kde je hluk menej počuť).

Je možné psíka pripraviť na tieto hluky alebo odnaučiť ho báť sa?

Áno, je to možné. Havo musí zistiť, že mu pri rachote z petárd nič nehrozí. Začnite sa s ním hrať, pútať ho maškrtami či hračkou, a zatiaľ čo sa vy s ním budete blázniť, tak niekde ďaleko niečo s malou intenzitou „buchne“ (poproste známeho o spoluprácu). Vy však zostávate stále v absolútnom pokoji a pokračujete v hre. Ak havo bude reagovať strachom, nabudúce intenzitu zmiernime. A ak nie, intenzitu pomaly zvyšujeme. Treba postupovať trpezlivo a pomaly, lebo ak sa pes príliš zľakne, dosiahnete pravý opak (hluk, ktorého sa pes bojí, môžete nahrať aj na kazetu a postupne mu ho púšťať a zvyšovať hlasitosť).

Dúfam, že vám tento článok aspoň trochu pomohol a Silvester prežijete v zdraví aj spolu s vaším najvernejším parťákom. PF 2010!