pes-puberta.jpg

Konečne ste si vydýchli, vaše šteniatko sa upokojilo, disciplína a povely poslušnosti mu nerobia žiadne problémy. Povel ku mne je perfektný doma i vonku, sadni, ľahni, čakaj či zostaň je preň alfou a omegou, prestal robiť neporiadok v záhrade, v byte vydrží bez dozoru pokojne oddychovať a vychádzky sú skutočne relaxom.

A zrazu to príde, máte pocit, že akosi sa mu nedarí poslúchnuť každý povel, že pri ňom príliš „rozmýšľa“ a namiesto toho, aby ho nakoniec splnil, otočí sa a ide si po svojom. Nie je to nič zvláštne, váš psík prechádza zhruba od ôsmeho mesiaca (menšie plemená skôr) tzv. pubertou, fenky sú počas prvého hárania a po ňom menej poslušné a psíky sa snažia dominovať vo vzťahu k iným psíkom, deťom i menej sebaistým dospelým.

Áno, aj psík prežíva pubertu, teda podobné obdobie vzdoru, vlastných názorov a ich presadzovania, ako to poznáme u detí. Samozrejme, každý psík prechádza pubertou inak, niektoré ju prežívajú búrlivejšie, u iných si ju takmer nevšimnete.

Ak ste v podobnej situácii alebo aspoň jeden z uvedených momentov sa hodí na vášho psíka, nestrácajte hlavu. Ráta sa trpezlivosť a vytváranie situácií, za ktoré môžete psíka pochváliť. Upevníte si tak autoritu vodcu a vytvoríte pokojné a láskavé prostredie.

Dôležité je:

  1. zachovať pokoj v každej z týchto situácií, zlosť alebo sklamanie absolútne nie sú účinné (aj keď, uznávam, niekedy je ťažké ovládnuť sa, ale ako vodca to musíte vedieť)
  2. nevykonanie povelu netrestajte a nedajte najavo zlú náladu. Trvajte na vykonaní povelu akýmkoľvek spôsobom (hrou, mlskou, hračkou až do jeho vykonania a výdatne psíka po jeho splnení pochváľte).
  3. neodmeňujte pozornosťou nežiaduce správanie, ako je žobranie o jedlo či hru, nátlak vo forme očného kontaktu, a naopak, ignorovať nesmiete otravovanie okoloidúcich alebo vás, nedovolené štekanie či deštrukciu. Činnosť povelom prerušte (fuj, nesmieš) a vzápätí dajte iný povel na zamestnanie mozgu (sadni, ľahni, miesto) a výdatne pochváľte. Ak nedáte iný povel po prerušení aktivity, mozog psíka sa vráti do pôvodného stavu a psík bude pokračovať v nežiaducej činnosti.
  4. zintenzívnite disciplínu, trénujte povely poslušnosti doma i na vychádzke a tak zamestnajte psíka s nadmierou energie alebo prejavmi dominancie či neposlušnosti
  5. vystavujte psíka náročnejším psychickým výzvam, pri ktorých trénujete jeho disciplínu a ovládanie sa, napríklad ho zoberte do kaviarne, kde musí poslušne čakať, kým vy si v pokoji relaxujete. Alebo ho zoberte na detské ihrisko, kde musí zniesť hladkanie úplne malými deťmi v absolútnom pokoji, bez ich oblizovania či vyskakovania na ne. Alebo na miesta s množstvom ľudí a detí a učte ho, že ich nesmie kontaktovať ani počas prechádzania okolo nich v tesnej blízkosti. Kým nemáte istotu o jeho bezchybnom správaní, určite ho majte na vôdzke, aby ste zabránili prípadnej nervozite okoloidúcich.
  6. dbajte vo zvýšenej miere na svoju dôslednosť, nikdy nedajte povel, ktorého vykonanie nedokážete v danom momente skontrolovať (platí to všeobecne vo výchove psíka, ale zvlášť v období puberty)

Po pár mesiacoch toto obdobie skončí (u každého psíka je to samozrejme individuálne) a vy vyjdete z tejto situácie ako víťaz. Váš psík sa takto naučí obdivuhodnej disciplíne, bude vystupovať sebaisto a poslušne a vy zistíte, že ho môžete zobrať kdekoľvek a skutočne si to budete užívať.

Svetlana Lišková
http://www.stastnypes.sk/