dovolenka-pes.jpg

Leto je obdobím prázdnin a voľných chvíľ, ktoré často trávime spoločne s našimi domácimi miláčikmi. Berieme si ich so sebou na dovolenky po okolí, ale aj do zahraničia. Aby sme si výlet naplno užili, musíme dobre pripraviť seba aj štvornohého cestovateľa.

Navštívte svojho veterinára

Do zahraničia by mali cestovať len zvieratá s dobrým zdravotným stavom, preto je dôležité pred cestou navštíviť veterinárneho lekára a požiadať ho o zdravotné vyšetrenie. Okrem potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti by vás mal informovať o aktuálnych pravidlách pre cestovanie do konkrétnej destinácie. Dostatočná informovanosť o pravidlách a zdravotných rizikách vám môže ušetriť veľa nepríjemností v priebehu dovolenky. Príkladom môže byť výlet do krajín, ktoré vyžadujú sérologické vyšetrenie na účinnosť vakcinácie proti besnote (Veľká Británia, Írsko, Švédsko a Malta).

Dlhá cesta bez dokladu o vyšetrení môže skončiť rýchlym ukončením dovolenky, pokutou dokonca aj zadržaním zvieraťa v karanténe. Prehliadka veterinárnym lekárom je nevyhnutná hlavne zo zdravotných dôvodov. Pri dlhodobejšej liečbe zvieraťa (alergia, cukrovka, …) vám veterinár predpíše dostatočné množstvo liekov, ktoré v prípade potreby nemusíte v zahraničí zohnať ľahko. Takisto zvieratko namieste odčerví. V prípade, že v zápale príprav nestíhate navštíviť zverolekára určite nezabudnite psa odčerviť. V ponuke je viacero rôznych prípravkov.

Použiť môžete napr. Drontal s príjemnou príchuťou, takže ju psovi môžete podať aj ako “pochvalu”.

Čomu sa radšej vyhnúť

Na cesty so zvieratami by sme sa mali vydať za chladu ráno, poprípade večer. V prípade horúčav je dôležité chladiť chrbát, či labky zvieraťa mokrou handrou alebo si pred cestou zaobstarať špeciálne obliečky na leto, ktoré sa dajú kúpiť v pet shopoch. Vždy je dobré mať so sebou obľúbenú psiu hračku a deku, ale aj krmivo, ktoré váš miláčik preferuje.

Psík je tak pokojnejší a majiteľovi ubudnú problémy so zháňaním vhodného pokrmu. Často tak ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Pes by nemal za jazdy pozerať von oknom, pretože mu okrem iných nebezpečenstiev hrozí zápal spojiviek. Počas cesty je vhodné robiť prestávky a nechať zvieratko prebehnúť, napiť sa a vyvenčiť.

Zvieratko nikdy nenechávajte v uzatvorenom aute počas slnečného dňa. Teplota vo vozidle sa dokáže veľmi rýchlo vyšplhať na úroveň, ktorá spôsobí prehriatie, alebo dokonca smrť! V prípade zdravotného problému vyhľadajte miestneho veterinára. Pokiaľ sa jedná o komplikáciu chronického charakteru, je vhodné kontaktovať vášho veterinára, pretože len on vie najlepšie zahraničnému kolegovi poradiť.

Nebezpečný juh

V niektorých krajinách sa vyskytujú u nás neznáme ochorenia, ktoré vám v prípade nakazenia dokážu spôsobiť vážne nepríjemnosti. Väčšina “exotických” ochorení, ktoré sa u nás nevyskytujú sú parazitárneho a bakteriálneho pôvodu. Veľká časť je prenášaná kliešťami, alebo komármi, ktorým sa v prírode nevyhneme.

K najrizikovejším oblastiam z hľadiska hroziacich ochorení psov a mačiek patria krajiny ležiace v okolí Stredozemného mora (Chorvátsko, Čierna Hora, Taliansko, Grécko, Francúzsko, Španielsko, Severná Afrika). Zvieratko sa tu môže stať obeťou boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy, srdcovej červivosti alebo leischmaniózy.

Pri ceste do uvedených krajín je preto nevyhnutné pravidelné používanie antiparazitárnych prípravkov (napr. obojok Kiltix, alebo Advantix spot-on s kombináciou účinných látok). Spomedzi nich vyberajte hlavne repelenty.

Odpudzujú cudzopasníkov ešte skôr, než sa stihnú na zvierati prichytiť.

Opäť doma

Po návrate zo zahraničia je nevyhnutné psa odčerviť. Určite tak spravte, ak ste to neurobili pred začiatkom dovolenky. Zvieratá sú v cudzom prostredí lákané neznámymi “vôňami” a pri olizovaní, hrabaní, alebo ochutnávaní sa môžu dostať ľahko do styku s vajíčkami parazitov. Vhodné je použiť širokospektrálne prípravky pôsobiace proti oblým i plochým červom, ktoré sme už spomínali na začiatku.

Dajú sa zakúpiť v lekárňach, alebo u veterinárneho lekára. O výskyte akéhokoľvek príznaku ochorenia, ktoré si všimnete po návrate domov, svojho veterinára vždy informujte. A to aj v prípade, že sa objaví niekoľko týždňov po skončení vašej dovolenky.

Nevyhnutné doklady pred cestou do zahraničia PET pas – je cestovný pas psa, v ktorom sú obsiahnuté všetky základné údaje o zvierati – druh, plemeno, pohlavie, dátum narodenia, číslo čipu alebo číslo tetovania, farba srsti či údaje o majiteľovi. Sú tu uvedené informácie o vakcinácii proti besnote a ďalším infekčným ochoreniam, odčervenie a ošetrenie proti vonkajším parazitom. Očkovanie proti besnote by nemalo byť staršie než 1 rok. PET pas sa predkladá pri prechode hranicami.

Potvrdenie o zdravotnom stave psa vystavuje veterinárny lekár, ktorý pozná zdravotný stav psa, toto potvrdenie by malo byť súčasťou PET pasu. Potvrdenie by nemalo byť staršie ako 3 dni.

Špecifiká jednotlivých krajín

Niektoré krajiny EU (Veľká Británia, Írsko, Švédsko a Malta) požadujú okrem vakcinácie proti besnote aj sérologické vyšetrenie účinnosti vakcinácie, t.j. vyšetrenie krvi v schválenom laboratóriu (ŠVÚ Zvolen). Do týchto krajín môžete následne vycestovať až po 6 mesiacoch po obdržaní výsledkov vyšetrenia z laboratória.

Odber a zaslanie vzorky zaisťuje súkromný veterinárny lekár, ktorý potvrdí výsledky vyšetrenia do pasu zvieraťa. Spolu s PET pasom je majiteľ povinný na hraniciach predložiť aj doklad o výsledkoch laboratórneho vyšetrenia.

Veľká Británia, Írsko, Malta, a Cyprus navyše požadujú, aby bol pes minimálne 48 hodín pred vstupom do krajiny ošetrený liekom proti echinokokóze a proti kliešťom. Švédsko požaduje ošetrenie proti echinokokóze maximálne 10 dní pred vstupom a Fínsko maximálne 30 dní pred vstupom.

Rovnako ako v prvom prípade, aplikuje na požiadanie všetky prípravky veterinárny lekár. Väčšina krajín mimo EU vyžaduje okrem pasu, identifikácie zvieraťa a vakcinácie proti besnote aj potvrdenie od súkromného veterinárneho lekára o tom, že zviera je klinicky zdravé.

Potvrdenie nesmie byť staršie ako tri dni. V prípade vycestovania so zvieracím miláčikom do krajín mimo EU je potrebné zistiť si špecifiká cestovania so spoločenským zvieratám do jednotlivých krajín u veterinárneho lekára alebo na webovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Alexandra Rummerová