aktivny-pes.jpg

Ako si poradiť s hyperaktívnym psíkom je častá otázka majiteľov psov. Hyperaktivita u psíkov má rôzne príčiny a prejavy, a preto sú aj rôzne prístupy a spôsoby jej odstránenia. Tu je zopár veľmi jednoduchých tipov.

Hyperaktívny pes

Niektoré psíky je v dôsledku nadbytku energie potrebné len dostatočne vyčerpať. To však neznamená len jednu či dve vychádzky za deň, na ktorých sa vyvenčí, lieta si na voľno a ňuchá vo vašej blízkosti. Nevyhnutné  je mentálne cvičenie, čiže tréning disciplíny.

Hrou žiadneho psíka nevyčerpáte a hyperaktívne psíky už vôbec nie. Ich energia počas hry nepozná hranice. Bez výnimky na ne však funguje každodenný vychádzkový režim s upevňovaním disciplíny počas vychádzky a mentálne aktivity počas zvyšku dňa, keď ste s ním – hrať šach s vami asi nebude.

Naučte ho činnosti, ktoré mu stimulujú mozog, a ku ktorým prirodzene inklinuje:

  • rozpoznávanie predmetov
  • hľadanie osôb alebo skrytých predmetov
  • ich aport určenej osobe
  • hľadanie skrytých maškŕt
  • aport novín z určeného miesta či nácvik práce s labkou, napríklad pri posúvaní predmetov

Môžete psíka naučiť slalom pomedzi vaše nohy počas chôdze, tanečné kroky, rôzne otočky, existuje dosť literatúry na inšpiráciu. Toto všetko ho najskôr začnite učiť v byte a potom na záhrade, kde vás nič nevyrušuje, takže sa psík môže plne sústrediť len na vás.

Ak pochopí, čo od neho chcete a cvik vykoná, presuňte tréning do vonkajšieho prostredia. Tým ho donútite koncentrovať sa na vás aj vonku a upevňujete si tak autoritu.

Niektoré psíky sú v dôsledku množstva energie len vysoko vzrušivé, rozruší ich príprava na vychádzku, na krmivo, výlet, príchod návštevy atď. Často stačí rozrušenie len ignorovať. Pri vyššom stupni rozrušenia prestaňte v činnosti, ktorá psíka rozrušila, vyslovene zamrznite.

Psík sa upokojí po chvíli sám, pretože zistí, že v ničom sa nepokračuje, nikam sa nejde, neschyľuje sa k vychádzke, či hre. A to je moment, keď opäť „odmrznete“ a v činnosti pokračujete (napríklad, v príprave na vychádzku tým, že dokončíte nasadzovanie obojka či alebo v napĺňaní misky jedlom).

Prílišnú akčnosť psíka nevedomky podporíte aj svojím pohľadom naň, pozornosťou, ktorú mu venujete, kým je v stave rozrušenia. Takže v takýchto chvíľach sa naň nepozerajte, nedotýkajte sa ho a nerozprávajte naň.

Až po „vyšumení“ vzrušenia môžete psíka pochváliť za pokojné správanie. Samozrejme, vy ste počas celého výbuchu v absolútnom pokoji a pozeráte sa bez záujmu o vzrušenie niekam pred seba. Nikdy vás to nesmie rozhodiť, rozladiť alebo znervózniť. To by ste sa museli vrátiť na absolútny začiatok všetkej snahy, pretože psíka by ste tak akurát len utvrdili v jeho zlozvyku.

Hyperaktívny pes sa často

  • dožaduje vašej prítomnosti
  • sleduje vaše kroky po dome
  • dožaduje jedla či hry
  • zasahujú do vášho osobného priestoru
  • nútia vás robiť to, čo chcú oni.

Vy si chcete v pokoji vypiť kávu po práci alebo pozrieť správy a psík vás uprene sleduje pohľadom alebo kňučí, pretože vie, že vždy, keď prídete z práce, sa pôjde na vychádzku.

Treba si uvedomiť, že je to dominantné správanie, aj keď je inak váš psík submisívny. Treba to dôsledne zaraziť hneď v začiatkoch výskytu takéhoto správania. Nátlak jednoducho ignorujte, dopite si kávu, dopozerajte správy a v momente, keď to psík už vzdal, upokojil sa a odišiel od vás, sa zoberte a choďte s ním von.

Psík si veľmi rýchlo uvedomí, že vzrušenie a nátlak netolerujete a s výbuchmi energie postupne prestane. Navyše máte výborný východiskový bod pre udržanie disciplíny na vychádzke.

Ako naučiť psa relaxovať

Ďalším sprievodným javom hyperaktivity psíkov je to, že nevedia relaxovať. Sú neustále v pohybe, ich pozornosť je permanentne aktívna, reagujú na všetky podnety doma či vonku alebo sa stále čohosi dožadujú.

V takomto prípade veľmi dobre funguje cielený nácvik relaxácie, či už ako súčasti denného režimu alebo na povel. Počas bežného dňa, keď má psík svoj režim, na ktorý si zvykne, treba doň začleniť práve stabilný čas na oddych (ako popoludňajší spánok detí v materskej škôlke) a naučiť ho povel, ktorý preň vždy bude znamenať pokoj na jeho mieste.

Mne sa osvedčil takýto povel na relax, ktorý ovládajú naše psy a zvládli ho za krátky čas aj psíky, ktoré som mala v opatere. Používam ho vždy, keď som zaneprázdnená inou činnosťou a psíky ma nesmú istý čas vyrušovať.

Dostanú povel, ktorý je zároveň aj spomínaným mentálnym tréningom a tréningom disciplíny, a oni odchádzajú na ľubovoľné miesto v dome a bez známky aktivity na ňom driemu. V takýchto chvíľach vedia, že sa nemôžu spolu hrať, že nesmú reagovať na štekot iných psíkov ani na iné zvukové podnety zvonka, ani nesmú rušiť návštevu dožadovaním sa jej pozornosti.

Takýmto spôsobom za určitý čas spomalíte hyperaktívneho psíka, upokojíte nervózneho alebo nevyrovnaného psíka či umravníte roztopašného tínedžera, ktorý nevie, čo so sebou.

Dôležité je zostať pokojným, trpezlivým a dôsledným. Hyperaktívne psíky najviac akceptujú neotrasiteľný vnútorný pokoj a rozhodnosť svojho majiteľa. Vaša pokojná energia, ktorú vysielate, upokojí aj psíka. A to nielen v danej chvíli, ale celkovo.

Svetlana Lišková, Stastnypes.sk