hygiena-pes.jpg

Veterinárne kozmetická prípravky sú prostriedky, ktoré nám pomáhajú u psov bojovať s rôznymi parazitmi, zápalmi či baktériami. Bližšie si ukážeme, kedy a ako je ich vhodné aplikovať, tak aby sme nepoškodili zdravie nášho miláčika, pretože sú prípravky, ktoré sú pre niektoré druhy psov mimoriadne nevhodné.

Antiparazitné prípravky pre psy

Medzi antiparazitné prípravky patria šampóny, spreje, antiparazitné obojky, peny a tzv.spot on. Majiteľ psa má možnosť si vybrať, ktorý spôsob vyhovuje ako jemu, tak aj psovi. Šampóny odporúčam použiť len ako doplnok s ostatným prípravkom.
Najúčinnejším spomedzi všetkých spôsobov je antiparazitný obojok, keďže pes ho nosí stále na krku. Výhodou je dlhá účinnosť, cca 6-7 mesiacov, teda celé obdobie najväčšieho výskytu parazitov. Nevýhodou je neustále vylučovanie prípravku do tela psa, čo vadí najmä malým plemenám.

Antiparazitné peny sa mi osvedčili pri mojich psoch, malých plemenách. Pri spreji mi robili vyslovený ,,cirkus“, kým nanášanie peny znášajú dobre. Tiež sa však snažia dostať to zo seba, ako šampón. Nevýhodou je, že pri väčšom počte chovaných psov hrozí riziko olízania ešte nevsiaknutej peny a následná otrava, či prinajmenšom tráviace problémy. Peny sú aj menej účinné, slabšie ako ostatné prípravky. Takisto ako spreje, musia sa opakovane nanášať po kúpaní atď.

Ďalšou možnosťou je sprej, ktorý jednoducho nastriekate na srsť psa. Nevýhodou je nutnosť opakovania po každom kúpaní, plávaní alebo iných aktivitách. Ani psy nie sú sprejmi nadšení, veľa z nich neznáša ich sipotavý zvuk.

Spot on je prípravok v tekutej forme, v malých plastových flaštičkách. Nanáša sa medzi lopatky psa a dávkuje sa podľa hmotnosti. Nevýhodou je vyššia cena, krátka účinnosť(2-3 mesiace) a pre malé a trpasličie plemená je vyslovene jedovatý. Výhodou je, že po aplikácii sa pes nesmie kúpať max.tri dni, potom už bez problémov.

Prípravky na uši

Nemej dôležitou súčasťou starostlivosti o psa je okrem kúpania aj pravidelné čistenie uší. Tie sú veľmi náchylné na všemožné zápaly, baktérie a choroby. Najmä šteniatka majú nízku odolnosť, preto je dôležité sa starať o kojacu fenku vo zvýšenej miere.

Smutným prípadom je moja yorkšírka, ktorá si od chovateľky priniesla ušný svrab. Šteniatka boli chované v čistote a ani na psoch nebolo vidieť nejaké ochorenie, ale starostlivosti o uši sa zrejme nevenovala dostatočná pozornosť. Dodnes ma jedno ucho citlivejšie.

Prípravkov na uši existuje viac druhov, ja preferujem tie s olejmi. Blahodárne pôsobia na zvukovod psa a uši príjemne voňajú.

Prípravky na oči

Bytové psy majú časté problémy s výtokom z očí. Spôsobujú ich roztoče v koberci, zvýšená prašnosť prostredia. Na čistenie a tým odstránenie problémov sa používajú špecializované prípravky. Vhodný prípravok vám poradí veterinár, sami nevyberajte. Ja som sa poučila na mojej bradáčke, ktorej sa tvorili tzv. karpiny, tak som si pýtala od veterinára niečo na čistenie očí. Ten mi na moje prekvapenie dal kvapky, tzv. umelé slzy. Vysvetlil mi, že oko je vyschnuté a potom sa tvorí maz, výtok.
Nielen problémy s výtokom však nútia majiteľov, aby svojim psom čistili oči. Plemená s väčšími očami, ktoré dostatočne nechránia viečka, majú problémy s tým, že oko príliš slzí. V okolí očí slzy zasychajú a to je neestetické. Tiež biele psy majú svojský problém a to taký, že okolie oka hnedne, srsť vyzerá ako špinavá a je potrebné ju čistiť.

Do tejto kategórie môžeme zahrnúť aj pomôcky pri háraní fenky, tzv. odpudzujúci sprej. Má špecifickú vôňu, ktorá má psy odpudzovať od fenky, aby nedošlo k nechcenému nakrytiu. Pri počte štyroch feniek ho mám, samozrejme, doma aj ja. Priznám sa, že odpudzuje nielen psy, ale aj mňa.

Nikdy sa však nespoliehajte iba na samotný sprej. Chráňte fenku aj tým, že ju budete mať bezpečne na vodítku.

Prípravky na zuby

Stalo sa veľmi moderné čistiť psom zuby. Neviem ako iní, ale moji psi by niečo také nezniesli. Známe sú aj gély na zuby či spreje, ktoré osviežujú dych psa a pôsobia preventívne aj na tvorbu zubného kameňa. Ja používam spomínaný gél a sprej. Nedávno som na internete našla aj žuvacie tabletky na nepríjemný zápach z papule psa – určite vyskúšam.

Dnešné psy sú príliš zhýčkané, nehryzú tvrdú potravu a teda sa im zuby neobrusujú tak, ako by mali. Snažím sa svojim psom dávať potravu, kde majú možnosť obrusovať si zuby, ale nie je to dostatočné. Poslednou možnosťou je potom návšteva veterinára a odstránenie kameňa pod narkózou. Tá zas nie je obľúbená u psov a hrozí riziko, že sa psík nepreberie. Najmä u starších psov. Preto je prevencia tak dôležitá.

Prípravky na srsť

Problémy so srsťou môžu úspešne vyriešiť prípravky na srsť a kožu, kam patria rôzne oleje, soli a vitamínové doplnky. Mali by sme si však uvedomiť, že základom zdravého psa je kvalitná potrava. Používanie doplnkových prípravkov nechajme na nevyhnutnú dobu.