Tvrdohlavosť a ako jej predísť

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Výcvik psa Tvrdohlavosť a ako jej predísť

  • This topic has 7 hlasov and 50 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 51 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48576
    Trochu som si zavarila, Engee som naučila niečo, čo sa mi vypomstilo :/ a teraz neviem, ako ju to odnaučiť. Ide totiž o to, že ked sme na vychádzke a ona nechce ísť dalej z rôznych príčin, tak si sadne a môžem ju ťahať koľko chcem (no veľmi nechcem, hoci sa snažím ju dostať z tej polohy, ale samozrejme ju to dusí a ona nič, stále sedí). Keďže tam veľmi vytešene vyvádzala, keď okolo nás prechádzali ľudia a iné psy, tak som ju vždy chcela odtiahnuť nabok, aby mohli v pohode prejsť a aby ona pochopila, že skôr sa nepriblížime, kým sa neskľudní, no ona stála v strede cesty, mohla som ju ťahať a nič, tak som ju naučila, že ked nič, tak si aspoň sadni, odvtedy sadá pri každej príležitosti, ked sa nechce pohnúť :/ napr. ideme sa vonku len na otočku vycikať, cestou naspäť stretneme malých chalanov, ktorí ju hypnotizujú očami, čo si ona všimne a môžem ju volať ísť po schodoch, ona si sadne, krk vytočený do boku, očami zavesená na nich, skučí a prosí, že chce ísť za nimi :/ samozrejme, už je stredobodom pozornosti a dostane to čo chce, chalani ju hladkajú 🙂
    Ako sa zbaviť tejto tvrdohlavosti? Nepomáha vytešený hlas ani piškota, ťahám ju no ona sedí napoly vo vzduchu :/
    #60433
    zavisla2
    Člen
    Veronika vies co pomaha mne.. moj tiez sedi na stred ceste kazdych par metrov.. 🙁 ked si sadne a nechce nikam ist..pocitam … jeden, dva , tri a utekame o preteky 🙂 neviem ci to bolo spravne ho to takto naucit. ale teraz len ked poviem jeden uz uteka dopredu.. a prestava pomalicky takto tvrdohlavo trucovat..
    stastny-pes.jpg
    #60434
    lilo
    Člen
    občas aj moja trucuje a nechce sa pohnúť 🙂 … namiesto obojku som jej radšej kúpila postroj nakoľko veľmi ťahala na obojku a pri tom sa škrtila..akonáhle má postroj kráča bez ťahania a neškrtí sa…čiže ako prvé by som vyskúšala jej dať postroj (tým zabrániš škrteniu keď ju budeš chcieť potiahnuť a ľahšie snou aj pohneš.. neviem koľko váži tvoja Engie ale moja má 20kg a dá to zabrať keby ju mám ťahať len tak na obojku :D) a ako druhé… keď takto trucuje tak by som sa tiež rozbehla ako píše závisla2 …alebo ja robím tak, keď nechce ísť moja, že jednoducho kráčam preč od nej a ona sa hneď rozbehne za mnou ..snád ti niečo zaberie 🙂
    #60435
    dakujem baby, určite vyskúšam aj ten beh, som sa to už od vtedy snažila nejako riešiť a zvykne zabrať, že jej poviem “aha pozri čo mám, piškotku” a už ide, sleduje ma atd 🙂 ona má už vyše 10 kg ale tiež to dá sakra zabrať 😀 takto trucuje len ked vidí iného psa, s ktorým sa chce hrať a ja jej to nedovolím, alebo niekoho známeho a ja chcem ísť opačným smerom…
    #60436
    maczky
    Člen
    Ahojte. My mame Jacka Russella a musim povedat, ze mam tento isty problem. Ked s nim idem na prechadzku, strasne sa tesi, ze ideme von, ale po par metroch zacne streckovat a sadne si zadkom ku mne a pozera opacnym smerom. Hra sa, ze ma nevidi. Mozem ho volat a nic. Volam ku mne a nic. Ked vidi, ze mam maskrtu, tak dobehne, zje a potom si opat sadne a nejde. A ked ma chce uplne vytocit, tak si lahne a to ho ani nepotiahnem. A to uz nevydrzim, vytrestam ho, zoberiem na ruky a ideme domov a bez prechadzky. Ja sa tesim, ze s nim budem v lese hodinku sam, budeme sa nahanat a tak, ale on proste nic. Sedi a trucuje. Ale inak doma poslucha skoro uplne na slovo. Nechcem ho davat na volno, aby nahodou niekam nezabehol. Ak by tu bol aj pripadne nejaky cvicitel, velmi by som uvital nejake odborne rady, lebo naozaj neviem ako dalej. Kupili sme si psika, lebo sa radi hybeme, ale s nim skor stojim a cakam kym ho to prejde, ale skor to prejde mna a ideme domov. Psik ma necele 4 mesiace. Nebude to pubertou? Kedy to moze skoncit? Za chvilku bude zima a nebude dobre ak bude sediet v snehu, alebo na studenej zemi… Dakujem
    #60437
    katarina2
    Člen
    Veronika vidím že si to už písala dávnejšie ale mne sa to tu ukázalo len dnes ako NOVÉ, takže reagujem podobne aj môj vyvádza v strede cesty, on si ale nesadne ale vyskakuje tam na mieste presne keď sa máme ponáhľať cez cestu – jemu je to jedno, že ide auto, tak ho len silnejšie myknem a bežíme cez cestu. Už si zvykol, že cez cestu sa beží…A kvôli tomu má od začiatku postroj a nie obojok, lebo tiež sa dusil keď ťahal a ťahá vždy alebo neposlúcha , chce si ísť svojou cestou a nie kade ho ťahám.Na maškrty ho neučím, len v nevyhnutnom prípade, keď už nič nezaberá, lebo už je aj tak tučko, má vyše 11 kg
    #60438
    Katka, ako nové sa ti to ukázalo preto, lebo túto tému komentovala maczky :)))
    Maškrta je v tomto prípade veľmi nápomocná, nemusí sa psíkovi dávať ale stačí ho ňou lákať aj niekoľko metrov 🙂 bohužiaľ, tento problém máme stále… ked si Engee zmyslí, že nikam nejdeme tak sa aj 20x trhne opačným smerom ale ja aj tak nedovolím, aby bolo po jej a ideme ďalej na prechádzku, hoci už musím aj nasilu potiahnuť psíka :/ bohužial, ale nemôžem jej dovoliť, aby bolo po jej, nebolo by to dobré… a preto, ked už fakt ma nebaví ju ťahať a je stále tvrdohlavá ísť si za svojím, vytiahnem z vrecka úžasne voňavú fajnotku a šibrikujem jej ňou popred nos a núkam ju ňou aj 10 min. kým jednoducho nezabudne, že sa jej chcelo ísť domov 🙂 zaberá to u mňa, nabádam ju aby si ju pýtala a ani nevie ako a už sa rpechádzame 10 min :))) ľudí si nevšímam, už som sa naučila, že mi to nepomôže tváriť sa, že ja akože nič…. nech sa na mne aj zasmejú :))) potom už ideme pekne aj bez maškrtky 🙂
    #60439
    katarina2
    Člen
    Aha…, tak toto zaberá aj na Beníka, lenže už mu ju potom aj dám keď som dosiahla svoje, lebo nechcem aby bol sklamaný a prestal mi potom dôverovať, ale ja preferujem tie hryzky – dobrôtky pre psíkov ako hovädzia, alebo jahňacia tyčinka alebo calciuomová, samozrejme aj to dostáva len raz denne. Ak ju už dostal touto formou ako návnadu aby počúval, nedostane ju už večer ako dudel pred spaním, lebo on zvykne večerať o 16,30 a do spania je ešte ďaleko a ja si chcem v klude napríklad pozrieť večerné správy, tak vtedy dostane – ” dudel” a je pokoj. Obyčajne po tejto dobrôtke už zaľahne.
    #60440
    😀 dudel… to je milé, také niečo má zaužívané aj moja maminka na ratlíčku 🙂

    No, psíka odmeniť musíš, ked si dosiahla to, čo si od neho chcela 🙂 to sa učíme aj na cvičáku, musíme hlasno chváliť za každý dobre vykonaný povel, odmeniť mlskou 🙂 a fakt to má svoj účinok, aj kynologička nám dneska vravela, že vidí na Engee veľké pokroky a to tam chodíme cca mesiac 2x do týždna na cca 2 hodky 🙂

    #60441
    maczky
    Člen
    Veronika, ja som ON, ale nevadi. Mozno ta zmiatla ta prezyvka 🙂
    No pytal som sa nejakych ludio, co s tym chodenim a jednoznacne treba psika ucit bez voditka a potom chvilku na voditko. Aby si na to zvykal. Mame kamaratov, co im Jack Russell nechce chodit s postrojom. S obojkom OK, ale nie s postrojom. Mozno treba aj toto vyskusat. Ale v kazdom pripade treba psika vzdy odmenit, ked prejde hoci aj 5 metrov. Je to niekedy na porazenie, ale casom sa to vsetko vrati spat 🙂 Aspon dufame 🙂
    #60442
    katarina2
    Člen
    maczky aj mi máme problém s postrojom, hlavne to obliekanie ramienka, ale to len preto, že sa už veľmi teší že ideme. Keď to už má na vlečené už je dobre. Obojok sa ľahšie navlečie ale on ťahá, tak ho to dusí, zato musíme ísť s postrojom, takto môže ťahať ale nič ho nedusí.
    #60443
    katarina2
    Člen
    Veronika a čo to odnáša taký cvičák?- myslím finančne a či vôbec je niečo také aj v Lučenci?, neviem no možno by sa aj Beníkovi zišiel, keď si už ja sama s ním neporadím…
    #60444
    heny
    Člen
    ja sa musim veru postazovat na rockyho , ako sme boli na svk bol veeelmi zly, nechapem preco .
    zakazdym ked sme isli z cinziaku , z vytahu, do vytahu , do cinziaku staale hrozne knucal.
    my vytah nemame, ci to mu nejak prekazalo, alebo co neviem..
    potom som ho davala sediet zakazdym, sa to o malo zlepsilo.
    pred domom bol raz na volno, som ho zavolala a ten pako sa rozbehol na iny smer !!
    asi new prostredie, nove pachy, ale aj tak, ako z retaze bol odtrhnuty…
    ked budem zdrava ideme zase cvicit….
    #60445
    Renatus
    Člen
    Môj Hugo má zase zvláštnu úchylku pri návrate domov…Pri zadnom vchode máme také tri schody… no a On ako vylezie na ten najvyšší, tak sa zadíva do diaľky, ja prestanem pre neho existovať a tak hľadíme ” do diaľky” na jednu stranu…potom hľadíme “do diaľky” na druhú stranu…potom ak niečo zaujímavé zbadáme, tak vrtíme chvostíkom…a celkove sa tvárime, že panička neexistuje a ak aj chce ísť už domov, tak je to len a len jej problém…Keď sa dosýty vynadíva do diaľky, tak potom ako keby mi poskytoval “veľkú milosť” odkráčame do vchodu a do výťahu…Potom už je zase zlatúšik Hugo !
    #60446
    Katka, prepáč, tvoju otázku som tu nepostrehla 🙂 Nejako som si nevšimla, že sa debata pohla dopredu 🙂
    Takže k cvičáku… tu vo Zvolene funguje také občianske združenie, ktorej členkov je aj jedna veterinárka-kynologička, ktorá sa vo svojom voľnom čase venuje aj výcviku základnej poslušnosti psíkov. Za hodinu a pol alebo dve, ako sa čas pretiahne vyberá jedno euro dobrovoľne 🙂 Stretávame sa v stredu, piatok a nedeľu. Väčšinou tam chodia už stále tváre, ale sem tam sa pritrafí aj nejaký nováčik, prísť môže hocikto, so psíkom rôzneho veku 🙂 Psíky sa pohrajú potom sa cvičí a potom sa zase hrajú a potom sa zase cvičí 🙂 Učia sa tam sadni, ľahni, k nohe, stoj, rôzne iné cviky-triky, daj labku, kotúľ, sudy, ona ukáže čo chceme, potom začíname aj pokročilé veci, aby sa pes hýbal smerom na diaľku, ako mu ukazujeme rukou, učíme ich, že nesmú žrať zo zeme, privolávačka ku mne, začíname aj s poslúchaním príkazov na diaľku, ked sú navoľno… atd, ona vysvetlí hocičo, čo chceme…
    Ale mám pociť, že na slovensku je to skôr výnimka, takáto lacná cvičiteľka, dostala som kontakt na jedného pána, ktorý vycvičil pitbulku, ktorá bola agresívna, lebo sa používala pri nelegálnych zápasoch psov (áno, aj dnes sa stále organizujú 🙁 ) a ten pýtal dosť vysoké vstupné, ale zato, nemôžem zapochybovať o jeho odbornosti a skúsenostiach, takže také niečo aj stojí, ale tak nie každý si to môže dovoliť….

    V Lučenci som si všimla, že otvárajú agility ihrisko, to je preskakovanie cez prekážky, beh cez tunel a pod. Asi vieš čo myslím 🙂 Ale také cvičisko, že by sa niekto venoval základnému výcviku psov neviem, a ak áno, tak sú to asi súkromníci, ktorí si nechajú za hodinu zaplatiť viacej, ako by som možno aj ja dala.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 51 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.